Napisz do nas lub zadzwoń: praca@friggawork.pl +48 (52) 389 11 50

Inne

Jak zachować się, gdy senior odmawia pomocy opiekunki? Poznaj porady ekspertów Frigga!

senior nie współpracuje

Podopieczny nie chce współpracować? Senior nie akceptuje Twojej obecności? Takie sytuacje należą do rzadkości, mogą się jednak zdarzyć. Dowiedz się, dlaczego czasem starsza osoba ma trudności z zaakceptowaniem opiekunki i jak sobie z tym radzić.

Spis treści

Gdy współpraca pomiędzy seniorem a opiekunką nie układa się pomyślnie

Fakt, że nagle przestało się być niezależnym, nie jest łatwy do zaakceptowania. To czas, który rodzi wiele frustracji, nierzadko pojawia się też opór czy zaprzeczenie. Trudno się temu dziwić – senior, radzący sobie do tej pory samodzielnie lub z niewielką pomocą bliskich, nagle musi uznać swoją zależność od innej osoby.

Rodzina, często z różnych względów, nie może codziennie pomagać starszej osobie. Wtedy warto rozważyć zatrudnienie opiekunki. Ta decyzja musi być jednak przedyskutowana z seniorem. Kluczowe dla dalszego przebiegu sytuacji jest także uzyskanie jego zgody. Postawienie ukochanego rodzica, babci czy dziadka przed tzw. „faktem dokonanym” utrudnia współpracę z opiekunką.

Zbudowanie relacji to podstawa

Co najskuteczniej pomaga w przełamaniu niechęci starszej osoby? Rozmowa, w której wyjaśniasz, że jesteś po to, aby pomóc, a nie ograniczać podopiecznego jest ważna, jednak to nie ona gwarantuje sukces. Senior łatwiej oswoi się z Twoją obecnością, jeśli stopniowo będziesz zdobywać zaufanie i budować więź. W przypadku, gdy trafiłaś na podopiecznego, który jawnie okazuje niechęć, uzbrój się w cierpliwości i wiedz, że nie ponosisz winy za tę sytuację. Zazwyczaj jego zachowanie nie wynika z realnego niezadowolenia. Pamiętaj jednak, że dobra relacja to podstawa. Taką zbudujesz, biorąc pod uwagę poniższe wskazówki.

Zachowaj spokój i bądź cierpliwa

Okazuj życzliwość każdego dnia, ale staraj się nie robić nic na siłę. Bądź spokojna i życzliwa oraz szczerze zainteresowana podopiecznym – tym, co lubi a czego nie. Nie zapominaj: psychiczne przygotowanie seniora na Twój przyjazd należy do rodziny. Opieka nad osobami starszymi będzie wymagała od Ciebie cierpliwości i wnikliwej obserwacji. Wykonuj swoje obowiązki sumiennie, ale dbając o relację. Rozpoczynaj rozmowę, uśmiechaj się i zauważaj, co sprawia, że podopieczny reaguje pozytywnie. Rozmawiaj – jasne komunikaty, o tym, co robisz, pozwolą zmniejszyć podejrzliwość podopiecznego. Stopniowo zrodzą również zaufanie.

Wykazuj zrozumienie i empatię. Być może poprzez pracę opiekunki w Niemczech chcesz okazać troskę, jednak dla seniora to zupełnie nowa sytuacja. Daj czas podopiecznemu, aby mógł się stopniowo do Ciebie przyzwyczaić.

harmonogram dnia

Harmonogram dnia pomoże ukoić niepokój seniora

Oswajanie się z nowymi okolicznościami przyspiesza oraz wspomaga poczucie bezpieczeństwa. Jak je zapewnić? Ułóż przewidywalny plan dnia; przestrzegaj go, zachowując pewną dozę elastyczności. Opieka nad seniorem polega w dużej mierze na towarzyszeniu podopiecznemu. Oznacza to, że harmonogram dnia ustalasz w zgodzie z przyzwyczajeniami starszej osoby. Poszczególne czynności, takie jak mycie, jedzenie czy organizowanie ulubionych aktywności seniora dostosuj do jego preferencji.

Poznaj ulubiony sposób spędzania czasu, a także jakie potrawy mu smakują. Podążaj za przyzwyczajeniami, biorąc pod uwagę zalecenia lekarskie. Być może dietetyk wskazał listę zakazanych i wskazanych produktów spożywczych. Zachęcaj starszą osobę do zdrowego jedzenia, wszelkie zmiany jednak wprowadzaj stopniowo.

Rutyna dla ludzi w podeszłym wieku jest niezwykle ważna. Pracuj w zgodzie z jej rytmem, co jakiś czas proponując w jej ramach coś nowego – potrawę czy aktywność. Spędzaj wolny czas z podopiecznym, sprawiając mu przyjemność i bądź kreatywny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet na starość odkryć nowe hobby. Wspomniana elastyczność pomoże Ci reagować na zmiany zdania np. w sprawie spędzania czasu wolnego. 

Zrozumienie kluczem do poprawy relacji z osobą starszą

Towarzysząc seniorowi i wykazując się w pierwszych tygodniach empatią oraz cierpliwością zaskarbisz sobie zaufanie. Jeśli zrozumiesz, że dla podopiecznego to trudny emocjonalnie okres, ułatwisz sobie zadanie. Starsza osoba z pewnością wyczuje Twoje nastawienie, co pomoże jej oswoić się z myślą, iż będziesz obok.

Jeśli opieka nad seniorem w Niemczech to praca, którą wykonujesz lub chcesz wykonywać — sprawdź aktualne oferty i znajdź dla siebie odpowiednie zlecenie. Zapraszamy!

więcej

Opieka nad wymagającym seniorem – poznaj przydatne wskazówki

Przed wyjazdem pracodawca ma obowiązek przedstawić Ci opis seniora, którym masz się opiekować. Zazwyczaj obejmuje on stan zdrowotny i zbiór cech osobowości. Taką charakterystykę tworzą bliscy osoby starszej, znający ją bardzo dobrze. Zdarza się jednak, że pozornie ugodowy i łagodny podopieczny okazuje się być wymagającym w obyciu człowiekiem. Z czego to może wynikać? Co w takiej sytuacji robić i jak sobie radzić? Podpowiadamy w poniższym artykule. Sprawdź!

więcej

Bezpieczne ubieranie osoby starszej – o czym trzeba pamiętać?

Codzienne obowiązki opiekuna osób starszych mogą uwzględniać pomoc przy ubieraniu i zdejmowaniu odzieży. Nie wszyscy seniorzy tego potrzebują, jeśli jednak Twój podopieczny wymaga takiej asysty, sprawdź, co musisz na ten temat wiedzieć. Poznaj praktyczne wskazówki i odkryj przydatne akcesoria, jakie warto wykorzystać w swojej pracy. Zapraszamy do czytania!

więcej

Pomysły na spędzanie wolnego czasu z seniorem – cz. 2

Pomysły na spędzanie wolnego czasu z seniorem

Przed Tobą druga część naszego poradnika, w którym znajdziesz pomysły na spędzanie czasu z seniorem. Kontynuujemy w nim dzielenie się wiedzą na temat tego, jakie aktywności sprawdzą się w pracy opiekunki osoby starszej. Jeśli jedziesz do Niemiec na swój pierwszy kontrakt, koniecznie zapoznaj się z naszymi podpowiedziami. Po inspirację zapraszamy także doświadczonych opiekunów!

więcej

Predyspozycje do pracy opiekuna osoby starszej – cz. 2.

Predyspozycje do pracy opiekuna osoby starszej

Aby codzienna opieka nad seniorem dawała satysfakcję, trzeba się wyróżniać pewnymi konkretnymi cechami. Języka obcego można się nauczyć, a doświadczenie w tego rodzaju pracy zdobyć z czasem. Jeśli jednak zabraknie u Ciebie kilku kluczowych predyspozycji, zachodzi ryzyko, że wyjazd do Niemiec nie będzie tym, czego oczekujesz. Co konkretnie powinno wyróżniać opiekuna osób starszych? Dowiedz się i podejmij dobrą decyzję.

więcej

Jak zorganizować seniorowi dzień?

Jako opiekunka seniora w Niemczech wiesz, że to, w jaki sposób Twój podopieczny spędzi czas, zależy głównie od Ciebie. Dobra organizacja to podstawa. Co to właściwie oznacza i jak ułożyć plan dnia odpowiedni dla starszej osoby, o którą się troszczysz? W tym artykule dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Poznaj sprawdzone sposoby!

więcej

Predyspozycje do pracy opiekuna osoby starszej – cz. 1

Jak wiadomo, opieka nad seniorem w Niemczech może dać wiele satysfakcji, nie tylko finansowej. Jeśli lubisz pomagać i troszczyć się o dobrostan innych ludzi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to zajęcie właśnie dla Ciebie. Czy to jednak wystarczy? O tym, czy sprawdzisz się jako opiekun osób starszych, decydują konkretne predyspozycje. Jakie? Więcej zdradzimy w poniższym artykule. Sprawdź koniecznie!

więcej

Którą agencję dla opiekunek osób starszych wybrać, Polską czy Niemiecką?

jaką agencję opiekunek wybrać

Chcesz wyjechać do Niemiec do pracy w opiece i wahasz się, czy wybrać w tym celu polską, czy zagraniczną agencję? Bez względu na kraj pochodzenia, postawienie na niesprawdzoną firmę wiąże się z ogromnym ryzykiem. To, że masz wątpliwości i szukasz porady to bardzo dobra oznaka. W końcu od prawidłowego wyboru zależy Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy szukaniu agencji dla opiekunek seniorów!

więcej