Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Praca w Niemczech – opieka nad osobami starszymi

Osoby decydujące się na migrację zarobkową coraz chętniej wyjeżdżają do Niemiec. Jest to spowodowane nie tylko bliską odległością tego kraju od Polski, ale także pokaźną liczbą ofert pracy. Jak się bowiem okazuje, duże zapotrzebowanie na pracowników istnieje w wielu różnorodnych branżach takich jak, między innymi logistyka, budownictwo oraz opieka osób starszych. Szczególnie sporo dobrze płatnych propozycji zatrudnienia można znaleźć w ostatnim sektorze, nic więc dziwnego, że przyciąga on coraz większą liczbę Polaków.

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad wyjazdem zarobkowym i interesują Cię aktualne oferty pracy związane z opieką osób starszych od zaraz, jesteś we właściwym miejscu. Jako dynamicznie rozwijająca się firma oferujemy możliwość zatrudnienia na terenie Niemiec i Luksemburga, zapewniając:

 • w pełni legalne, atrakcyjne zarobki,
 • pomoc w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności,
 • regularne odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • wsparcie odpowiednio przeszkolonego i doświadczonego koordynatora od początku do końca pobytu za granicą.

Za pośrednictwem naszej strony internetowej możesz zapoznać się z szeroką gamą ofert pracy w opiece, wśród których z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przygotowane przez nas propozycje zatrudnienia są bardzo różne, ale to, czego najczęściej oczekujemy od kandydatów to przede wszystkim dobra lub komunikatywna znajomość języka niemieckiego, cierpliwość, pogodne usposobienie oraz wyrozumiałość. Jeśli do tej pory opiekowałeś lub opiekowałaś się osobą starszą i posiadasz referencje z poprzedniego miejsca pracy, będą one Twoim dodatkowym atutem, na który z całą pewnością zwrócimy uwagę podczas rekrutacji.

Praca w opiece – Niemcy

Nie da się ukryć, że opieka osób starszych jest zajęciem bardzo wymagającym. Kandydaci na tego typu stanowisko powinni wyróżniać się wieloma specyficznymi umiejętnościami, które umożliwią im niesienie pomocy podopiecznym w każdej sytuacji. Nie chodzi tutaj tylko o wspomnianą już wyżej cierpliwość czy wyrozumiałość. Bardzo ważne znaczenie ma także odporność na stres, odpowiedzialność czy dobra organizacja, gdyż otrzymywanie wysokich dochodów jako główna motywacja może okazać się w takim przypadku niewystarczające. Warto pamiętać, że praca w opiece w Niemczech często wiąże się z koniecznością spędzania czasu ze swoim podopiecznym przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Opiekując się osobą w podeszłym wieku, trzeba pomagać jej praktycznie we wszystkich codziennych czynnościach takich jak, chociażby poranna i wieczorna toaleta, nie zapominając równocześnie o pracach domowych.

Poza znajomością języka niemieckiego w stopniu umożliwiającym komunikację od kandydatów ubiegających się o pracę przy opiece osób starszych oczekuje się także dobrego stanu zdrowia oraz doświadczenia w tego typu zawodzie. Jeszcze do niedawna ciężko schorowanymi podopiecznymi zajmowały się głównie pielęgniarki. Obecnie natomiast o zatrudnienie w tym sektorze może ubiegać się właściwie każdy, kto przeszedł odpowiedni kurs lub ma fachową wiedzę i wprawę w zajmowaniu się seniorami.

Kolejną istotną cechą, jaką powinni wyróżniać się kandydaci poszukujący zatrudnienia w opiece nad osobami starszymi, są zdolności interpersonalne. To nic innego jak umiejętności społeczne, które są niezbędne do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Zalicza się do nich przede wszystkim zdolności dotyczące:

 • przemawiania,
 • słuchania,
 • rozwiązywania konfliktów,
 • zarządzania komunikacją werbalną i niewerbalną,
 • zachowań asertywnych.

Umiejętności interpersonalne mają szczególne znaczenie w opiekowaniu się seniorami. Dzięki nim możemy nie tylko dowiadywać się o potrzebach lub oczekiwaniach podopiecznego, ale także podtrzymywać z nim pozytywną, satysfakcjonującą obie strony relację.

Usługi z zakresu opieki osób starszych od zaraz są coraz częściej wykorzystywane przez bogate niemieckie rodziny. Oznacza to, że praca w tej profesji jest coraz chętniej powierzana doświadczonym pracownikom, gdyż wielu zleceniodawców po prostu nie chce oddawać swoich bliskich do domów spokojnej starości.

Opieka osób starszych od zaraz – jak wygląda praca?

Sektor znany pod nazwą „opieka osób starszych” jest bez wątpienia branżą rozwijającą się bardzo dynamicznie, zwłaszcza w Niemczech. Świadczy o tym, chociażby fakt, że z roku na rok przybywa ofert pracy w zawodach związanych ze sprawowaniem opieki nad ludźmi w podeszłym wieku. Trzeba pamiętać, że w większości są to seniorzy z wieloma różnymi schorzeniami, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować na co dzień. Chodzi tutaj nie tylko o demencję starczą, która potrafi być niezwykle uciążliwa, ale także o inne choroby takie jak, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, reumatyzm, Alzheimer, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy nietrzymanie moczu.

Opieka nad osobą starszą i schorowaną nie jest łatwa, dlatego, jak już niejednokrotnie podkreślano, wymaga doświadczenia i dużego zaangażowania. Przykładowe czynności, które mogą być wykonywane w domu seniora to:

 • zmiana pościeli,
 • zakładanie pieluchomajtek,
 • ubieranie rajstop uciskowych,
 • pomoc w myciu zębów, twarzy i ciała,
 • przebieranie podopiecznego,
 • przygotowanie do posiłku, karmienie,
 • pomoc w przenoszeniu chorego na wózek inwalidzki.

Zwykle przeglądając oferty pracy od zaraz, można dowiedzieć się nieco więcej o podopiecznym lub podopiecznej. Praca najczęściej polega na pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, zajmowaniu się domem, a także na dotrzymywaniu towarzystwa. Seniorzy mogą budzić się w nocy, oczekiwać wsparcia przy zmianie odzieży czy w korzystaniu z toalety. Niektórzy chorzy poruszają się o balkoniku lub lasce, inni z kolei mogą przez większość czasu leżeć w łóżku. Co więcej, do niektórych może przychodzić raz lub dwa razy dziennie pomoc medyczna.

Z zamieszczanych w naszym serwisie ofert pracy często też można zaczerpnąć informacji na temat zainteresowań, czy upodobań osoby starszej. Wśród naszych podopiecznych znajdują się między innymi seniorzy interesujący się ogrodnictwem, motoryzacją, krawiectwem, muzyką. Znając ich indywidualne preferencje, łatwiej jest zaplanować mu czas wolny, podsunąć ciekawe lektury itp.

Co jeszcze jest ważne w opiece nad osobą starszą?

Decydując się na podjęcie pracy w opiece w Niemczech, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że jest to nie lada wyzwanie. Dlatego kandydaci ubiegający się o zatrudnienie w tym sektorze muszą być odpowiedzialni, cierpliwi, a także silni wewnętrznie. W zawodzie tym raczej się nie sprawdzą pracownicy słabi psychicznie, niepotrafiący nawiązywać kontaktów międzyludzkich oraz źle radzący sobie ze stresem. Warto pamiętać, że wiele ludzi w podeszłym wieku ma kłopoty z pamięcią, dlatego często zadają te same pytania, zapominają o tym, gdzie położyli ważną rzecz itp. W takich sytuacjach trzeba wykazać się empatią i zrozumieniem, okazując seniorowi życzliwość i wsparcie.

Przyjeżdżając do domu, w którym będziemy zajmować się seniorem, na początku warto zapoznać się z panującymi w nim zasadami i obyczajami. Absolutnie nie powinniśmy rozpoczynać naszego pobytu od wychowywania podopiecznego czy podopiecznej. Może to po prostu zostać źle odebrane, co już na początku zdyskwalifikuje nas do pracy w opiece w Niemczech. O wiele lepszym rozwiązaniem jest nastawienie na słuchanie i obserwowanie. W ten sposób nie tylko poznamy przyzwyczajenia seniora, ale także dowiemy się o nim więcej, co znacznie ułatwi nam dalszą współpracę. Pamiętajmy też, że sędziwemu podopiecznemu należy się szacunek, dlatego starajmy się go traktować z życzliwością, cierpliwością i zrozumieniem, a na pewno odwdzięczy nam się tym samym.

Zapoznając się z aktualnymi ofertami pracy dotyczącymi opieki osób starszych, można zauważyć, że w wielu przypadkach obecność pracownika jest dla seniorów niejako lekiem na doskwierające osamotnienie. Na pewno tego typu praca jest ciężka i wymagająca, ale z drugiej strony może nam przynieść mnóstwo satysfakcji i radości. W większości przypadków trudne zachowania osoby w podeszłym wieku (agresja, niechęć, złośliwość) nie wynikają z jej charakteru, ale raczej z choroby i cierpienia. O tym także warto pamiętać, podejmując decyzję o wyjeździe do opieki nad osobą starszą.

Praca w Niemczech – opieka na najwyższym poziomie

Działając jako dynamicznie rozwijająca się firma, proponujemy wszystkim zainteresowanym legalne zatrudnienie w sektorze opieki osób starszych od zaraz. Miejscami pracy są głównie prywatne domy znajdujące się na terenie Niemiec i Luksemburga. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom kandydatów, przygotowaliśmy różnorodne oferty pracy, wśród których z całą pewnością każdy znajdzie odpowiednie zatrudnienie dla siebie. Poza możliwością podjęcia opieki nad starszą panią lub panem, można też zdecydować na zajmowanie się małżeństwem, w każdym przypadku zyskując gwarancję legalnego zatrudnienia, komfortowego zakwaterowania oraz atrakcyjnych zarobków.

W Agencji Frigga mamy wyłącznie najlepsze i starannie wyselekcjonowane oferty pracy. Co więcej, decydując się na współpracę z naszą firmą, możesz liczyć na zespół wysoce wykwalifikowanych pracowników, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania i krok po kroku przeprowadzą przez cały proces rekrutacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla większości kandydatów wyjazd zarobkowy za granicę wiąże się z ogromnym stresem, dlatego wszystkim zgłaszającym się do nas osobom zapewniamy telefoniczną opiekę koordynatora przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Na koniec warto dodać, że opieka nad osobą starszą ma charakter wielozadaniowy. W żadnym wypadku nie powinna jednak polegać wyłącznie na wykonywaniu wszystkich czynności za podopiecznego. Naszą rolą jest bowiem motywowanie i zachęcanie do samodzielności, oczywiście na tyle, na ile pozwala wiek oraz kondycja zdrowotna seniora. Podejmując się pracy w opiece w Niemczech, na pewno czeka nas wiele wyzwań. Jeśli będziemy wykonywać powierzone nam obowiązki rzetelnie i sumiennie, wówczas możemy mieć pewność, że zostaniemy obdarzeni zaufaniem przez swojego podpieczonego.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Samotność osób starszych: powszechny i poważny problem

Populacja osób starszych rośnie w szybkim tempie, co jest wynikiem postępu w opiece zdrowotnej. Niestety, wielu seniorów doświadcza samotności i depresji, spowodowanych brakiem bliskich relacji z rodziną oraz samotnym mieszkaniem. Samotność u osób starszych to problem, który wymaga naszej uwagi i zrozumienia, by skutecznie z nim walczyć.

Czytaj dalej

Wielochorobowość u seniorów: jak sobie z nią radzić?

Wielochorobowość to występowanie u jednej osoby dwóch lub więcej schorzeń jednocześnie. To zjawisko jest bardzo powszechne w grupie osób starszych, z których wielu cierpi na kombinację różnych chorób, takich jak nadciśnienie, reumatyzm, cukrzyca czy problemy z nerkami. Zjawisko to stanowi duże wyzwanie zarówno dla seniorów, jak i dla osób sprawujących nad nimi opiekę.

Czytaj dalej

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl