Firma Frigga Bydgoszcz

Jak zachować się, gdy senior odmawia pomocy opiekunki? Poznaj porady ekspertów Frigga!

Podopieczny nie chce współpracować? Senior nie akceptuje Twojej obecności? Takie sytuacje należą do rzadkości, mogą się jednak zdarzyć. Dowiedz się, dlaczego czasem starsza osoba ma trudności z zaakceptowaniem opiekunki i jak sobie z tym radzić.

Spis treści

Gdy współpraca pomiędzy seniorem a opiekunką nie układa się pomyślnie

Fakt, że nagle przestało się być niezależnym, nie jest łatwy do zaakceptowania. To czas, który rodzi wiele frustracji, nierzadko pojawia się też opór czy zaprzeczenie. Trudno się temu dziwić – senior, radzący sobie do tej pory samodzielnie lub z niewielką pomocą bliskich, nagle musi uznać swoją zależność od innej osoby.

Rodzina, często z różnych względów, nie może codziennie pomagać starszej osobie. Wtedy warto rozważyć zatrudnienie opiekunki. Ta decyzja musi być jednak przedyskutowana z seniorem. Kluczowe dla dalszego przebiegu sytuacji jest także uzyskanie jego zgody. Postawienie ukochanego rodzica, babci czy dziadka przed tzw. „faktem dokonanym” utrudnia współpracę z opiekunką.

Zbudowanie relacji to podstawa

Co najskuteczniej pomaga w przełamaniu niechęci starszej osoby? Rozmowa, w której wyjaśniasz, że jesteś po to, aby pomóc, a nie ograniczać podopiecznego jest ważna, jednak to nie ona gwarantuje sukces. Senior łatwiej oswoi się z Twoją obecnością, jeśli stopniowo będziesz zdobywać zaufanie i budować więź. W przypadku, gdy trafiłaś na podopiecznego, który jawnie okazuje niechęć, uzbrój się w cierpliwości i wiedz, że nie ponosisz winy za tę sytuację. Zazwyczaj jego zachowanie nie wynika z realnego niezadowolenia. Pamiętaj jednak, że dobra relacja to podstawa. Taką zbudujesz, biorąc pod uwagę poniższe wskazówki.

Zachowaj spokój i bądź cierpliwa

Okazuj życzliwość każdego dnia, ale staraj się nie robić nic na siłę. Bądź spokojna i życzliwa oraz szczerze zainteresowana podopiecznym – tym, co lubi a czego nie. Nie zapominaj: psychiczne przygotowanie seniora na Twój przyjazd należy do rodziny. Opieka nad osobami starszymi będzie wymagała od Ciebie cierpliwości i wnikliwej obserwacji. Wykonuj swoje obowiązki sumiennie, ale dbając o relację. Rozpoczynaj rozmowę, uśmiechaj się i zauważaj, co sprawia, że podopieczny reaguje pozytywnie. Rozmawiaj – jasne komunikaty, o tym, co robisz, pozwolą zmniejszyć podejrzliwość podopiecznego. Stopniowo zrodzą również zaufanie.

Wykazuj zrozumienie i empatię. Być może poprzez pracę opiekunki w Niemczech chcesz okazać troskę, jednak dla seniora to zupełnie nowa sytuacja. Daj czas podopiecznemu, aby mógł się stopniowo do Ciebie przyzwyczaić.

harmonogram dnia

Harmonogram dnia pomoże ukoić niepokój seniora

Oswajanie się z nowymi okolicznościami przyspiesza oraz wspomaga poczucie bezpieczeństwa. Jak je zapewnić? Ułóż przewidywalny plan dnia; przestrzegaj go, zachowując pewną dozę elastyczności. Opieka nad seniorem polega w dużej mierze na towarzyszeniu podopiecznemu. Oznacza to, że harmonogram dnia ustalasz w zgodzie z przyzwyczajeniami starszej osoby. Poszczególne czynności, takie jak mycie, jedzenie czy organizowanie ulubionych aktywności seniora dostosuj do jego preferencji.

Poznaj ulubiony sposób spędzania czasu, a także jakie potrawy mu smakują. Podążaj za przyzwyczajeniami, biorąc pod uwagę zalecenia lekarskie. Być może dietetyk wskazał listę zakazanych i wskazanych produktów spożywczych. Zachęcaj starszą osobę do zdrowego jedzenia, wszelkie zmiany jednak wprowadzaj stopniowo.

Rutyna dla ludzi w podeszłym wieku jest niezwykle ważna. Pracuj w zgodzie z jej rytmem, co jakiś czas proponując w jej ramach coś nowego – potrawę czy aktywność. Spędzaj wolny czas z podopiecznym, sprawiając mu przyjemność i bądź kreatywny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet na starość odkryć nowe hobby. Wspomniana elastyczność pomoże Ci reagować na zmiany zdania np. w sprawie spędzania czasu wolnego. 

Zrozumienie kluczem do poprawy relacji z osobą starszą

Towarzysząc seniorowi i wykazując się w pierwszych tygodniach empatią oraz cierpliwością zaskarbisz sobie zaufanie. Jeśli zrozumiesz, że dla podopiecznego to trudny emocjonalnie okres, ułatwisz sobie zadanie. Starsza osoba z pewnością wyczuje Twoje nastawienie, co pomoże jej oswoić się z myślą, iż będziesz obok.

Jeśli opieka nad seniorem w Niemczech to praca, którą wykonujesz lub chcesz wykonywać — sprawdź aktualne oferty i znajdź dla siebie odpowiednie zlecenie. Zapraszamy!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl