Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Opieka nad wymagającym seniorem – poznaj przydatne wskazówki

Przed wyjazdem pracodawca ma obowiązek przedstawić Ci opis seniora, którym masz się opiekować. Zazwyczaj obejmuje on stan zdrowotny i zbiór cech osobowości. Taką charakterystykę tworzą bliscy osoby starszej, znający ją bardzo dobrze. Zdarza się jednak, że pozornie ugodowy i łagodny podopieczny okazuje się być wymagającym w obyciu człowiekiem. Z czego to może wynikać? Co w takiej sytuacji robić i jak sobie radzić? Podpowiadamy w poniższym artykule. Sprawdź!

Podopieczny podopiecznemu nierówny?

Ludzie różnią się między sobą. Niezależnie od tego, czy są młodzi, czy starzy, każdy wyróżnia się pewnym zestawem cech i przyzwyczajeń, które wraz z wiekiem mogą przybierać na sile. Jadąc do Niemiec, należy brać pod uwagę różne scenariusze. Może okazać się, że rzeczywiście zamieszkasz pod jednym dachem z pogodną osobą. Istnieje też szansa, że będzie to senior z silnym charakterem. Na tym także polega praca opiekunek – na poznaniu potrzeb podopiecznego i dostosowaniu się do nich.

Ludzie w okresie tzw. jesieni życia mierzą się z wieloma trudnymi emocjami. Strach przed śmiercią czy żal związany z niespełnionymi marzeniami, to tylko niektóre z nich. Uczucia te mogą objawiać się w rozmaitych, z reguły trudnych do zrozumienia zachowaniach.

Wymagająca osoba starsza – co to znaczy?

Dla wielu seniorów starość jest trudna – spadająca sprawność psychofizyczna, coraz gorsze samopoczucie, utrata bliskich i przyjaciół… Niewypowiedziane emocje mogą objawiać się w kłopotliwym postępowaniu.

Wymagający podopieczny jest w stanie np.:

  • często kierować pod adresem opiekuna nieuzasadnioną krytykę,
  • złościć się szybko i nieadekwatnie do sytuacji,
  • narzekać na wszystko i na wszystkich,
  • robić opiekunowi wręcz „na złość”,
  • nie dostrzegać wad u siebie,
  • nie okazywać wdzięczności,
  • postępować tak, aby nie zdecydować się na kompromis.

To tylko część z wielu zachowań, jakie możesz zauważyć u osoby starszej będącą pod Twoją opieką. W takich sytuacjach przydaje się cierpliwość i zdrowy dystans.

Poznaj przyczyny zachowania seniora

Jeśli obserwujesz niektóre w powyższych skłonności u podopiecznego, przede wszystkim przyjmij rolę wnikliwego obserwatora. Być może jesteś pierwszą opiekunką, z którą senior ma bliższą, codzienną styczność i samo uczucie zależności wzmaga w nim frustrację. W takiej sytuacji okazuj życzliwość i buduj zaufanie, a niechęć stopniowo się zmniejszy. Wspólne spędzanie czasu i rozmowy powinny rozwiązać problem.

Za nieszkodliwymi złośliwościami czy drobnymi przytykami może stać cierpienie, np. ból fizyczny, obniżony nastrój, a nawet depresja. Jeśli Twój podopieczny jest sprawny umysłowo, porozmawiaj z nim – być może w ten sposób znajdziesz przyczynę i tym samym rozwiązanie problemu. Innym powodem trudnych zachowań będzie postępująca demencja, Alzheimer czy Parkinson. W każdym z powyższych przypadków warto skonsultować stan zdrowia starszej osoby z jej lekarzem prowadzącym.

Jesteś opiekunem osoby starszej? Wykaż się cierpliwością

Jako opiekunka osoby starszej w Niemczech musisz wykazywać się cierpliwością, zrozumieniem, ale i stanowczością. Aby lepiej wyjaśnić, co mamy na myśli, przedstawimy kilka przykładów:

  • gdy senior narzeka i krytykuje innych, po prostu go wysłuchaj bez wdawania się w rozmowę,
  • postaraj się nie przejmować trudnych emocji podopiecznego – ćwicz zdrowy dystans i przyjmij, że każdemu może zdarzyć się gorszy dzień,
  • tzw. „przytyków” pod swoim adresem nie traktuj personalnie, ale jednocześnie nie pozwalaj starszej osobie Cię obrażać,
  • jeśli poczujesz, że Twój podopieczny zbyt często narusza Twoje granice, wytłumacz jasno i spokojnie, o co chodzi i panuj nad emocjami,
  • pamiętaj, że nie zmienisz człowieka, którym się opiekujesz – możesz za to inaczej podejść do tego, czego doświadczasz,
  • wykorzystuj dobry humor seniora i proponuj wtedy wspólne aktywności lub rozpoczynaj przyjazną rozmowę.

Niezwykle ważne jest, szczególnie przy starszych osobach z demencją, aby pamiętać, że choroba może się zaostrzać. Jeśli zauważysz zachowania, które zagrażają Ci w jakikolwiek sposób, koniecznie skontaktuj się ze swoją agencją. Opieka nad seniorem zakłada, że w każdej chwili masz możliwość zadzwonienia do przydzielonego Ci konsultanta.

Poznaj nasze oferty pracy

Twoimi sojusznikami w trudnych chwilach będą cierpliwość, empatia i dystans. Bądź uprzejmy, ale stanowczy, jeśli wymaga tego sytuacja i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na wsparcie agencji. Tak zasady przyjmujemy we Frigga. Jeśli interesuje Cię praca opiekunki w Niemczech, sprawdź nasz dział aktualnych ogłoszeń. Zapraszamy osoby zarówno z doświadczeniem, jak i początkujące. Od ponad 12 lat z sukcesem dobieramy oferty do potrzeb kandydatów. Skontaktuj się z nami!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl