Firma Frigga Bydgoszcz

Zadbaj o siebie, czyli jak znaleźć balans w pracy opiekuna osób starszych

Opieka nad seniorem to zajecie, które daje mnóstwo satysfakcji, ale wymaga sporego poświęcenia. Wielu opiekunów osób starszych w Niemczech jest tak zaangażowanych w swoją pracę, że całkowicie zapomina o własnych potrzebach. Taka postawa często prowadzi do zniechęcenia i frustracji, a to może odbić się na relacji z podopiecznym. Jak temu zaradzić? Zatroszcz się o siebie i zadbaj o balans między pracą a odpoczynkiem – znajdź czas na realizowanie własnych pasji. To prostsze niż myślisz – sprawdź!

Spis treści

Praca opiekuna seniora wymaga sporego zaangażowania

Opieka nad osobą starszą to zajęcie, które wymaga cierpliwości, empatii i dużego zaangażowania. Jeśli nie znajdziesz czasu na to, aby odreagować stres, możesz poczuć wypalenie zawodowe. Musisz więc znaleźć złoty środek, który pozwoli utrzymać życiową równowagę:

  • naucz się odpoczywać,
  • sprawiaj sobie przyjemności,
  • bądź asertywny.

Przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się, jak dbać o siebie podczas pracy jako opiekunka seniora w Niemczech.

Twój komfort, to komfort Twojego podopiecznego

Dobry opiekun osób starszych powinien być wypoczęty i zadowolony z życia. Zadbaj o swój komfort. Jeśli Ty będziesz zrelaksowany, to Twój dobry nastrój udzieli się podopiecznemu. Dlatego postaraj się nawiązać przyjacielskie relacje z seniorem. W natłoku obowiązków nie zapominaj o swoich potrzebach czy regeneracji sił. Decydując się na wyjazd do Niemiec z naszą agencją, zawsze masz zapewnione przejrzyste warunki zatrudnienia. W razie jakichkolwiek problemów możesz liczyć na wsparcie koordynatora – nigdy nie zostaniesz bez pomocy.

Jak zadbać o własne potrzeby?

Nie wiesz, jak dbać o siebie w pracy? Niezmiernie ważny jest regularny sen. Odżywiaj się prawidłowo – wybieraj produkty bogate w witaminy i minerały. Zadbaj o właściwe nawodnienie. Spacery i aktywność fizyczna świetnie wpływają na dobre samopoczucie zarówno Twoje, jak i podopiecznego. Odskocznią od obowiązków mogą być spotkania miejscowej Polonii, nordic walking czy jazda na rowerze.

Wygospodaruj odrobinę czasu na swoje pasje i spotkania ze znajomymi

Gdy stan zdrowia Twojego podopiecznego jest na tyle dobry, że od czasu do czasu może on pozostać sam w domu, poświęć choć trochę czasu na swoje pasje i spotkania ze znajomymi. Jeśli lubisz rozwiązywać krzyżówki, rób to w wolnej chwili. Możesz też zająć się szydełkowaniem czy robótkami na drutach. Zrelaksujesz się, poprawiając swoją kondycję psychiczną. Twoja praca opiekuna będzie wydajniejsza i mniej stresująca. Dobry opiekun to człowiek spełniony, ale przede wszystkim zrelaksowany.

Pamiętaj o kontakcie z najbliższymi

Podtrzymywanie więzi rodzinnych jest bardzo ważne dla Twojego komfortu psychicznego. Dlatego zawsze, jeśli będziesz mieć wolną chwilę, kontaktuj się z najbliższymi i przyjaciółmi nie tylko telefonicznie. W dobie nowoczesnych technologii prawie w każdym domu jest internet. Możesz więc komunikować się z rodziną przez:

  • Skype,
  • Messengera,
  • WhatsAppa.

Dużo ze sobą rozmawiajcie. Spędzaj każdą wolną chwilę z przyjaciółmi, wyjeżdżaj na urlop z najbliższymi, zjeżdżaj na święta do kraju. Tylko wtedy będziesz szczęśliwy i praca opiekuna sprawi Ci dużo więcej radości i satysfakcji.

Czas spędzany z seniorem, nie musi być tylko pracą

To normalne, że będąc opiekunem czy opiekunką w Niemczech, tęsknisz za najbliższymi i przyjaciółmi w Polsce. Dlatego spróbuj zbliżyć się do swojego podopiecznego i jego rodziny oraz sąsiadów. Integracja ze środowiskiem, w którym przebywasz, jest bardzo ważna. Poznaj pasje seniora i spróbuj je z nim dzielić. Jeśli jest to możliwe – stan zdrowia osoby starszej na to pozwala – wychodźcie razem na spacer. Wspólna wyprawa do kina czy do teatru może Was zbliżyć do siebie. Łatwiej Ci będzie zapełnić pustkę z daleka od bliskich. Świetnym pomysłem są też wspólne odwiedziny znajomych seniora. Zwiedzaj zabytki i miejsca, które warto zobaczyć. Nawiąż nowe znajomości, rozmawiając jak najwięcej po niemiecku. Podszkolisz język i łatwiej porozumiesz się ze swoim podopiecznym.

Pracuj jako opiekun osób starszych w Niemczech

Jeżeli posiadasz predyspozycje, aby zostać opiekunem osób starszych, znasz język niemiecki przynajmniej w sposób komunikatywny i lubisz pomagać seniorom, zdecyduj się na legalne zatrudnienie za pośrednictwem naszej agencji. Poznaj oferty pracy dla opiekunki oraz opiekuna w Niemczech i wybierz najlepszą dla siebie. Zapewniamy: komfortowe warunki zatrudnienia i zarobki odpowiednie do Twoich kwalifikacji, składki socjalne oraz chorobowe. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl