Napisz do nas lub zadzwoń: praca@friggawork.pl +48 (52) 389 11 50

Różnice kulturowe

Jak Niemcy obchodzą urodziny i imieniny?

jak Niemcy obchodzą urodziny i imieniny

Urodziny to zawsze dzień wyjątkowy – bez względu na różnice kulturowe w poszczególnych krajach. Niemcy – podobnie do nas – świętują go radośnie zarówno w gronie rodziny, przyjaciół, jak i współpracowników. Na cześć solenizanta odśpiewywany jest niemieckojęzyczny odpowiednik naszego „Sto lat”, pojawiają się prezenty, toasty oraz bukiety kwiatów.

więcej

Kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 2 – porządek i organizacja

kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 2 – porządek i organizacja

Doskonałym przykładem niemieckiej organizacji i przestrzegania ogólnie przyjętych zasad jest restrykcyjne podejście do kwestii podziału pór dnia i tygodnia. Cisza nocna jest dla nas zjawiskiem normalnym – zazwyczaj jej przestrzegamy, jednak sporadyczne urodziny czy imieniny, które nieco się przedłużą nie dziwią, ani nie bulwersują sąsiadów. Niemcy nieco inaczej podchodzą do kwestii porządku po godzinie 22:00. Ten musi być bezwzględnie przestrzegany i nie ma od tej zasady żadnych ustępstw.

więcej

Kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 1 – stosunki międzyludzkie

kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 1 – stosunki międzyludzkie

Niemcy są narodem znanym z ustalania i przestrzegania zasad. Z tym bliskim nam pod względem odległości krajem dzieli nas ogromna bariera kulturowa i obyczajowa. Różnicą, która bardzo szybko uwidacznia się w kontaktach międzyludzkich jest większy dystans i znacznie mniejsza otwartość. Nasi zachodni sąsiedzi nie przepadają za spontanicznymi pogawędkami z nowo poznanymi ludźmi, unikają wdawania się w dyskusję na ulicy, w kawiarniach czy barach.

więcej