Napisz do nas lub zadzwoń: praca@friggawork.pl +48 (52) 389 11 50

Różnice kulturowe

Święta Wielkanocne w Niemczech – co opiekun seniora powinien wiedzieć?

Wbrew pozorom nasi zachodni sąsiedzi obchodzą Święta Wielkiej Nocy nieco inaczej niż my w Polsce. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, koniecznie zapoznaj się z różnicami i konkretnymi tradycjami. Przykłady zwyczajów i konkretne propozycje wprowadzenia ich w domu podopiecznego znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj i poznaj sprawdzony sposób na urządzenie seniorowi przyjemnej Wielkanocy.

więcej

Boże Narodzenie w Niemczech – poznaj tradycje i zwyczaje

Boże Narodzenie w Niemczech

Jeśli pracujesz jako opiekunka seniora w Niemczech i w tym roku chcesz spędzić z podopiecznym Boże Narodzenie, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Podpowiemy Ci, co zrobić, aby ten świąteczny czas był wyjątkowy i zgodny z tradycją obowiązującą u naszych zachodnich sąsiadów. Zdradzimy, o jakie detale warto zadbać, aby tegoroczną Gwiazdkę wypełnić niezwykłą atmosferą. Sprawdź i zacznij przygotowania już dziś!

więcej

Jak Niemcy obchodzą urodziny i imieniny?

jak Niemcy obchodzą urodziny i imieniny

Urodziny to zawsze dzień wyjątkowy – bez względu na różnice kulturowe w poszczególnych krajach. Niemcy – podobnie do nas – świętują go radośnie zarówno w gronie rodziny, przyjaciół, jak i współpracowników. Na cześć solenizanta odśpiewywany jest niemieckojęzyczny odpowiednik naszego „Sto lat”, pojawiają się prezenty, toasty oraz bukiety kwiatów.

więcej

Kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 2 – porządek i organizacja

kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 2 – porządek i organizacja

Doskonałym przykładem niemieckiej organizacji i przestrzegania ogólnie przyjętych zasad jest restrykcyjne podejście do kwestii podziału pór dnia i tygodnia. Cisza nocna jest dla nas zjawiskiem normalnym – zazwyczaj jej przestrzegamy, jednak sporadyczne urodziny czy imieniny, które nieco się przedłużą nie dziwią, ani nie bulwersują sąsiadów. Niemcy nieco inaczej podchodzą do kwestii porządku po godzinie 22:00. Ten musi być bezwzględnie przestrzegany i nie ma od tej zasady żadnych ustępstw.

więcej

Kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 1 – stosunki międzyludzkie

kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 1 – stosunki międzyludzkie

Niemcy są narodem znanym z ustalania i przestrzegania zasad. Z tym bliskim nam pod względem odległości krajem dzieli nas ogromna bariera kulturowa i obyczajowa. Różnicą, która bardzo szybko uwidacznia się w kontaktach międzyludzkich jest większy dystans i znacznie mniejsza otwartość. Nasi zachodni sąsiedzi nie przepadają za spontanicznymi pogawędkami z nowo poznanymi ludźmi, unikają wdawania się w dyskusję na ulicy, w kawiarniach czy barach.

więcej