Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Pomysły na spędzanie wolnego czasu z seniorem – cz. 3

Pomysłów na spędzanie wolnego czasu z seniorem jest wiele. Przedstawiamy trzecią już część naszego cyklu, dzięki której zaczerpniesz moc inspiracji i sprawisz, że opieka nad starszą osobą będzie łatwiejsza. Uprzyjemnij Wam wspólnie spędzane chwile poprzez proponowane tutaj aktywności. Zapraszamy do czytania!

Jesteś opiekunem seniora? Pokaż swoją kreatywność!

Tak naprawdę głównym źródłem pomysłów będzie rozmowa – na podstawie tego, czego dowiesz się od seniora, ocenisz najlepiej, jakie formy spędzania czasu będą zadowalające dla obu stron. Praca opiekunki w Niemczech polega m.in. na taktownym zadawaniu pytań i poznawaniu podopiecznego. W poprzednich wpisach zasugerowaliśmy kilka sprawdzonych rozwiązań. Możesz je wprowadzić, gdy starsza osoba ma trudności ze wskazaniem tego, co ma ochotę robić.

Wśród proponowanych dotychczas zajęć znalazły się m.in.:

  • długie rozmowy,
  • słuchanie muzyki,
  • gry karciane i planszowe,
  • przeglądanie pamiątek i albumów rodzinnych,
  • wspólne gotowanie,
  • czytanie książek lub czasopism,
  • spacery na świeżym powietrzu.

Z oczywistych względów ostatni punkt chwilowo nie wchodzi w grę. Jeśli natomiast przy domu Twojego podopiecznego jest ogródek, nie zapomnij regularnie wychodzić razem na zewnątrz – najlepiej między 12:00 a 15:00, aby korzystać ze słońca. Godziny te nie są przypadkowe – w tym czasie promienie słoneczne padają pod odpowiednim kątem i pozwalają, aby organizm efektywnie wytwarzał niezbędną dla zdrowia witaminę D3. Jeśli starsza osoba lubi prace ogrodowe i może je wykonywać – włącz się w aktywność i posadźcie razem np. nowy gatunek kwiatów. Co jeszcze możecie wspólnie robić?

Wykonywanie rękodzieła z osobą starszą

Ze względu na problemy z poruszaniem się, nie wszyscy seniorzy wychodzą na zewnątrz ze swoją opiekunką. W takim przypadku warto uruchomić wyobraźnię i zaangażować się w organizowanie prac manualnych w domu. Tworzenie rękodzieła to nie tylko wspaniała okazja do spędzania wolnego czasu, ale także ćwiczenie dla dłoni i mózgu.

Przykładowe aktywności to:

  • haftowanie,
  • malowanie,
  • rysowanie,
  • decoupage,
  • origami

Zorientuj się, jaka forma „zajęć plastycznych” wzbudza najwięcej entuzjazmu w starszej osobie i skompletuj niezbędne materiały.

Umiarkowana gimnastyka?

Powiedzenie „ruch to zdrowie” nabiera w przypadku seniorów nieco innego znaczenia. Owszem, aktywność ruchowa poprawia samopoczucie, jeśli dostosowana jest do potrzeb i możliwości. Zacznij od rozeznania, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Jeśli dostaniesz zielone światło od lekarza, wprowadź 10-15 minut prostej gimnastyki dziennie.

Nie musisz mieć do tego specjalnej wiedzy. Wystarczy, że włączysz ulubioną muzykę starszej osoby i razem zrobicie kilka „kółeczek” ramionami, biodrami i dłońmi. Wspaniale sprawdza się gimnastyka na krześle i praca z oddechem – więcej inspiracji znajdziesz w internecie. Seniorów o większej sprawności, którzy mają w domu np. rower stacjonarny, zachęcaj do korzystania z urządzenia.

Gra na instrumencie z seniorem?

Muzyka ma moc poprawiania nastroju. Być może Twój podopieczny jest umuzykalniony i wykaże chęć wrócenia do gry na instrumencie? Wtedy koniecznie zadbaj o to, aby starsza osoba mogła zaprezentować Ci swoje umiejętności. A może Ty także potrafisz na czymś grać i zechcesz urządzić mały koncert? Świetnym pomysłem jest karaoke. Wybieraj wolne piosenki z tekstem, który senior zna. Wykorzystaj laptop, aby wyświetlać specjalne wideo ze słowami o dużych literach.

Wspólne oglądanie programów edukacyjnych

Jeśli możliwości intelektualne Twojego podopiecznego na to pozwalają, zaaranżuj wspólne oglądanie programów edukacyjnych. Wybieraj dziedziny, które interesują seniora, np. historię czy przyrodę. Po takim seansie wymieńcie się spostrzeżeniami i uwagami. Jako opiekunka osób starszych pamiętaj, aby zachowywać takt i kierować się empatią. W rozmowie nie poruszaj drażliwych kwestii. Tematykę programów dobieraj bardzo starannie.

Chcesz pracować w Niemczech z osobami starszymi?

Pomysłów na organizację czasu wolnego jest naprawdę wiele. Dzięki dodatkowym aktywnościom opieka nad seniorem w Niemczech będzie nie tylko bardziej profesjonalna, ale i milsza zarówno dla Ciebie, jak i Twojego podopiecznego. Pamiętaj, aby zajęcia dobierać do gustu i możliwości psychofizycznych starszej osoby. Jeśli szukasz pracy jako opiekunka osób starszych, sprawdź nasze aktualne ogłoszenia. Zapraszamy.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl