Napisz do nas lub zadzwoń: praca@friggawork.pl +48 (52) 389 11 50

Poradnik dla opiekunki

Dla osób opiekujących się osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera załączamy ciekawy poradnik.

Każdy opiekun powinien wiedzieć, w jaki sposób zapewnić choremu na alzheimera właściwą opiekę i bezpieczne życie na co dzień. Najważniejsze jest stworzenie przyjaznych czterech kątów. Niemal 90 procent cierpiących na chorobę Alzheimera do końca życia pozostaje w swoim domu i w nim spędza najwięcej czasu. Dlatego warto, aby wnętrza były przystosowane do potrzeb chorej osoby.

W poradniku znajdziecie Państwo opis choroby, objawy i porady, jak postępować z osobą chorą na Alzheimera. Zapraszamy do pobrania pliku.

Poradnik dla opiekunów – choroba Alzheimera

Zanim wyjedziesz!

poradnik dla opiekunki segregacja odpadów

Co wiemy o gorzkiej czekoladzie?

Gorzka czekolada ma wykwintny smak i cudownie poprawia humor, gdy dopadnie nas chandra. Ale to tylko niektóre powody, dla których warto jeść gorzką czekoladę. Okazuje się, że czekolada jest dobra na kaszel, nadciśnienie, brak energii, kiepską pamięć i brak koncentracji.

Jak dowodzą badania, gorzka czekolada obniża ryzyko zawałów serca i udarów mózgu nawet o 40%, hamuje rozwój demencji i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera, spowalnia trawienie i powoduje uczucie sytości,a po zjedzeniu gorzkiej czekolady wydziela się serotonina, czyli pożądany hormon szczęścia.

co wiemy o gorzkiej czekoladzie

Zanim wyjedziesz!

poradnik dla opiekunki - zwroty grzecznościowe

Dieta dla osób starszych

dieta dla osob starszych

Dbając o podopiecznego należy zwrócić szczególną uwagę na dietę. W związku z tym, że metabolizm osoby starszej jest wolniejszy niż osoby w sile wieku, należy pamiętać, że układ pokarmowy pracuje dużo wolniej a podopieczny produkuje znacznie mniej ilości śliny i soków trawiennych niż osoba młoda. Aby ułatwić naszym opiekunkom pracę, postanowiliśmy spisać najważniejsze czynniki zdrowej diety seniora.

Po pierwsze ważne jest, aby jeść często i mało. Seniora należy zachęcać do jedzenia 4-5 posiłków w ciągu dnia, powinny to być rzeczy lekkostrawne, z dużą ilością warzyw i owoców.

Dieta osoby w podeszłym wieku powinna zawierać:

 • Gotowane mięso wołowe lub drobiowe. Wołowina dostarcza organizmowi żelaza, natomiast drób wzmacnia serce.
 • Pełnoziarniste i mieszane przetwory drobiowe: kasze, makarony, ryż, ziemniaki
 • Ryby, które zwiększają poziom dobrego cholesterolu, zmniejszają krzepliwość krwi oraz zapobiegają miażdżycy i chorobom serca. Ryby zawierają również witaminę D.
 • Nabiał, który wpływa na kondycję kości i zębów. Częściej w diecie seniora powinny znaleźć się przetwory takie jak sery, jogurty w szczególności gdy senior cierpi na nietolerancję laktozy.
 • Warzywa strączkowe, które obniżają cholesterol i chronią serce. Należy przyprawiać je ziołami takimi jak: kminek, majeranek, cząber, które zapobiegają wzdęciom.
 • Warzywa i owoce surowe lub gotowane na parze, które dostarczają błonnik, potas, wapń i magnez oraz zmniejszają ryzyko nowotworów i  miażdżycy.
 • 2-3 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego dodawane do potraw  ułatwiają przyswajanie beta-karotenu i witaminy E.
 • Jaja

Zachęcamy do zdrowej diety seniorów. Łatwe można połączyć z pożytecznym a na pewno będzie smacznie i zdrowo!

Jak tanio kontaktować się z bliskimi za pośrednictwem internetu lub telefonii komórkowej?

jak tanio kontaktować się z bliskimi

Będąc w Niemczech lub Luksemburgu jest wiele możliwości, aby tanio kontaktować się z bliskimi. Ponieważ nie każdy podopieczny oferuje opiekunce bezpłatne połączenia do Polski lub stałe łącze internetowe, sporządziliśmy dla Państwa spis możliwości łączenia się z Polską.

Połączenia telefoniczne

Jeśli chcesz dzwonić z komórki, możesz skorzystać z oferty kilku operatorów, którzy oferują swoje usługi w bardzo korzystnych cenach. Należy zaopatrzyć się w niemiecką kartę SIM dostępną np. w supermarkecie. Telefon komórkowy możecie mieć polski, chodzi wyłączenie o małą kartę SIM z numerem telefonu.

Poniżej lista operatorów, którzy mają dość korzystne oferty:

 • Mobilka
 • Lycamobile
 • Vodafone
 • ALDI TALK
 • Blauworld

Internet

Jeżeli chcielibyście kontaktować się z Polską za pośrednictwem internetu, a klient u którego jesteście nie zapewnia stałego łącza, możecie zapytać rodziny o lokalną sieć lub skorzystać z rozwiązań GSM u tych samych operatorów, którzy oferują korzystne połączenia do Polski z telefonu komórkowego. Należy zakupić bezprzewodowy modem oraz kartę SIM oraz zwrócić uwagę na limit internetu. Po wykorzystaniu limitu, należy udać się do sklepu po doładowanie karty.

Bardzo korzystny dla osób przebywających poza granicami Polski jest program do pobrania z internetu Skype. Jest ogólnie dostępny, bezpłatny i lubiany przez internautów. Aby móc zainstalować taki program, należy połączyć się z internetem.

Wigilia w krajach niemieckojęzycznych – czyli kilka słów o zwyczajach kulinarnych naszych sąsiadów!

Kochani, ten kto w tym roku spędzi Boże Narodzenie w Niemczech spotka się z wieloma różnicami kulturowymi w przebiegu tego samego święta w dwóch sąsiednich krajach.

Na niemieckich stołach wigilijnych królują: sałatka ziemniaczana, kiełbaski, apogeum kulinarne to pieczona gęś (sprowadzana z Polski), bakaliowe ciasto, ryby, dzieci otrzymają talerz z owocami i słodyczami (kształtem przypominające dzieciątko Jezus).
Ulubionym trunkiem naszych sąsiadów jest grzane wino doprawione goździkami.

Mamy nadzieję, że ten krótki opis przybliży Wam nieco kulturę Niemiec.

wigilia w krajach niemieckojęzycznych

Zanim wyjedziesz!

1