Napisz do nas lub zadzwoń: praca@friggawork.pl +48 (52) 389 11 50

Zdrowie seniorów

Jak dbać o osoby starsze podczas upału? Podpowiadamy!

upały senior

Spis treści

Obecne coraz więcej pań wyjeżdża za granicę, zatrudniając się do opieki nad seniorem. To bardzo odpowiedzialne zajęcie, które może dostarczyć wiele satysfakcji, ale też sporo nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z nich może być przegrzanie organizmu podopiecznego. Jak dbać o osoby starsze w upalne dni? Podpowiadamy – sprawdź!

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla seniora

Latem pogoda bywa kapryśna. Raz upał, a kiedy indziej padają deszcze i słupek rtęci znacznie spada. W tym okresie seniorzy miewają różne apetyty, nastroje. Wielu z nich cierpi na schorzenia, które w gorące dni stają się dla nich bardziej dokuczliwe i często niebezpieczne. Dlatego jako opiekunka osoby starszej musisz zadbać o:

  • dopilnowanie systematycznego przyjmowania leków przez podopiecznego,
  • odpowiedni ubiór stosowny do temperatur panujących zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz,
  • pełnowartościowe menu – zbilansowane posiłki bogate w witaminy i mikroelementy,
  • właściwe nawodnienie organizmu,
  • zapewnienie spacerów o odpowiednich porach.

Kto jest najbardziej narażony na przegrzanie organizmu?

Wielu seniorom często dokucza nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. Niektórzy z nich mają nadwagę, kłopoty z układem krążenia, inni zaś cierpią na notoryczne bóle kręgosłupa czy kończyn.

Większość podopiecznych źle znosi upały, które mogą doprowadzić do przegrzania organizmu. To bardzo niebezpieczne, gdyż proces regulacji temperatury u osób starszych nie przebiega tak sprawnie, jak u młodszych. Dlatego jako opiekunka nie możesz doprowadzić do groźnych objawów, takich jak: wysypka, skurcze cieplne czy ogólne wyczerpanie. Jednak najniebezpieczniejszy jest udar cieplny, który może zagrażać życiu seniora, zwłaszcza jeśli cierpi on na nadciśnienie.

Odpowiednie nawodnienie i zbilansowana dieta to podstawa

Powinnaś wiedzieć, że praca opiekunki w Niemczech polega też na przygotowywaniu posiłków dla seniora, które powinny być lekkostrawne i bogate w:

  • tłuszcze pochodzące od ryb, chudego mięsa czy orzechów,
  • białko,
  • węglowodany zbożowe,
  • błonnik,
  • witaminy A, E, C i D, z grupy B i kwas foliowy.

Podczas upałów odczuwanie głodu u seniorów znacznie się zmniejsza. Zrezygnuj więc z przygotowywania smażonych potraw na rzecz grillowanych czy gotowanych na parze. Wprowadź do diety więcej sezonowych owoców i warzyw.

Jako opiekunka osoby starszej pamiętaj, że dzienna dawka płynów dla dorosłych to ok. 2 litry. Musisz zachęcać podopiecznego do częstego picia przynajmniej po kilka łyków wody niegazowanej, co godzinę. Doskonałe są również herbatki ziołowe. Gaszą pragnienie, działają pobudzająco – dodają energii. Jak najbardziej wskazane są wyciskane soki ze świeżych owoców. Nawadniają, są pożywne oraz orzeźwiające.

zadbaj o nawodnienie

Spacer? Unikaj godzin, w których temperatura jest najwyższa

Spacery z osobą starszą są jak najbardziej wskazane, ale tylko po godzinie siedemnastej. Temperatura na dworze jest wtedy znacznie niższa – słońce już tak mocno nie grzeje. Najlepiej nie wychodź z podopiecznym z domu przed tą godziną, bo możesz narazić go na przegrzanie. To z kolei grozi dużymi konsekwencjami np. udarem słonecznym.

Nawet w godzinach popołudniowych zaproponuj seniorowi przechadzki po parku w miejscach, gdzie jest dużo cienia. Przed wyjściem koniecznie nasmaruj jego twarz i odkryte części ciała kremem z filtrem. Zadbaj też o właściwy ubiór podopiecznego.

Dostosuj ubiór do warunków panujących na zewnątrz

Unikaj sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza, zaburzając naturalny mechanizm chłodzenia skóry. Powodują też zbytnią utratę wody z organizmu, którą trzeba na bieżąco uzupełniać. Przygotuj przewiewną odzież, najlepiej z naturalnych dzianin, a na nogi lekkie buty – z odkrytymi palcami i piętami. Zadbaj, aby Twój podopieczny przed wyjściem z domu nałożył na głowę kapelusz czy inne okrycie, aby chronić się przed udarem słonecznym.

Twoje wsparcie podczas upału

Wielu ludzi w gorący dzień, choć odczuwa dyskomfort, nie czuje głodni ani pragnienia. Dla osób starszych, których organizm łatwiej się przegrzewa, jest to niebezpieczne. Dlatego musisz bacznie obserwować podopiecznego. Dopilnuj, aby dużo pił, regularnie jadł i przyjmował leki. Oczywiście nic nie możesz robić na siłę. Tutaj najważniejsza jest empatia, cierpliwość i wzajemne zaufanie.

Jeśli masz te wszystkie cechy i chciałabyś wyjechać do Niemiec, bo interesuje Cię opieka nad seniorem, to sprawdź aktualne oferty pracy. Gwarantujemy legalne zatrudnienie, przejrzyste warunki umowy oraz angaż dla osób ze znajomością, a także bez znajomości języka niemieckiego.

więcej

Pielęgnacja skóry seniora – sprawdź, jak o nią zadbać!

skóra seniora jak dbać

Z wiekiem skóra się zmienia – staje się ona cieńsza, bardziej podatna na podrażnienia. Pielęgnacja zgodna z potrzebami podopiecznego pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Co konkretnie robić, aby zapewnić seniorowi komfort i zdrowie? Podpowiadamy w tym artykule. Sprawdź!

więcej

Opieka nad seniorem z wadą wzroku – poznaj nasze wskazówki

opieka nad seniorem

Wzrok z wiekiem ulega osłabieniu. Wynika to z procesów degeneracyjnych komórek oczu i jest naturalną częścią procesu starzenia się. Obok powszechnych wad, takich jak daleko- czy krótkowzroczność, wyróżnia się także inne, poważniejsze problemy dotykające seniorów. Zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra czy nadciśnienie to tylko niektóre z nich. Jak radzić sobie, gdy podopieczny coraz gorzej widzi? Poznaj nasze wskazówki!

więcej

Wzmocnienie przez pożywienie – co włączyć do diety seniora w okresie letnim?

dieta seniora

Dieta to jeden z najprostszych sposobów wpływania na zdrowie i samopoczucie. Jedzenie może osłabiać formę Twojego podopiecznego lub ją poprawiać. Warto o tym pamiętać, komponując codzienne posiłki. Jeśli pracujesz jako opiekunka seniora w Niemczech i zastanawiasz się, co włączyć latem do diety osoby starszej – ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się też, co negatywnie wpływa na organizm oraz które produkty mają dobroczynne działanie. Sprawdź koniecznie!

więcej

Jak opiekować się seniorem, który niedosłyszy?

Ubytek słuchu to dość powszechny problem wśród starszych osób. Cierpiący na niego seniorzy mają trudności z porozumiewaniem się, co może wywoływać poczucie odizolowania. Opieka nad kimś, kto cierpi na niedosłuch, wymaga specjalnego podejścia, jednak wbrew pozorom nie jest czymś trudnym. Pracujesz jako opiekunka w Niemczech i potrzebujesz wskazówek, jak postępować w takim przypadku? A może chcesz dobrze przygotować się do wyjazdu? Zapraszamy po garść przydatnych wskazówek, dzięki którym świetnie sobie poradzisz.

więcej

Bezpieczeństwo seniora podczas pandemii – co musisz wiedzieć?

Bezpieczeństwo seniora podczas pandemii

Do osób najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem należą seniorzy. Właśnie dlatego w dobie pandemii rola opiekuna nabiera jeszcze większego znaczenia. Aby w tym wymagającym czasie pomóc chronić zdrowie podopiecznego, należy wprowadzić do codziennej rutyny kilka ważnych czynności. Jakich? Dowiedz się z poniższego artykułu!

więcej

Depresja seniora. Co możesz zrobić, by pomóc?

Długotrwałe obniżenie nastroju to poważny problem zdrowotny, który dotyka także seniorów. Objawy depresji u osób starszych są często trudne do zauważenia, ponieważ przypominają symptomy innych chorób oraz mogą być wzięte za oznaki starzenia. Nieleczone zaburzenie niesie zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego należy zachować czujność. Jak rozpoznać tę niebezpieczną dolegliwość? W jaki sposób pomóc cierpiącemu na nią podopiecznemu? Dowiedz się więcej i bądź skutecznym wsparciem.

więcej

Osłabienie osoby starszej a dieta

Samopoczucie psychofizyczne seniora zależy od wielu czynników. Warto pamiętać, że starość to nie choroba, ale proces fizjologiczny, na który można wpływać. Jednym ze sposobów spowalniania zachodzących zmian i poprawy jakości życia jest dobrze ułożone menu. Jeśli osoba, którą się opiekujesz, jest przewlekle osłabiona lub nawet otępiała, być może to czas, aby przyjrzeć się jej diecie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy układaniu jadłospisu, aby wspomóc podopiecznego w codziennym funkcjonowaniu. Dowiedz się, co pozwoli Ci jeszcze lepiej troszczyć się o seniora!

więcej

Jak łagodzić bóle u seniora, nad którym sprawuje się opiekę?

Jak łagodzić ból u seniora

Ból to niestety częsty towarzysz starszych osób. Codzienność z nim może być bardzo przykra, a nawet trudna do zniesienia. Wielu seniorów cierpi na tyle, że konieczne jest podawanie leków. Czy to jednak zawsze konieczność? Jeśli martwisz się o swojego podopiecznego i chcesz pozytywnie wpłynąć na jakość jego życia – sprawdź nasz poradnik. Okazuje się, że nawet przy przewlekłych schorzeniach, takich jak Reumatoidalne Zapalenie Stawów można działać bezpiecznie na wiele sposobów, także niefarmakologicznych. Dowiedz się więcej na temat konkretnych metod łagodzenia bólu u seniora i stań się jeszcze bardziej kompetentną opiekunką. To naprawdę prostsze niż myślisz!

więcej

Higiena i pielęgnacja podopiecznego seniora?

Higiena seniora

Samodzielne zachowanie higieny osobistej dla niektórych seniorów jest niemożliwe ze względu na stan zdrowia. Codzienna pielęgnacja ważna jest nie tylko dlatego, że pomaga ona zachować dobrą formę, ale także dlatego, że jest ona źródłem dobrego samopoczucia psychicznego. Pomoc w porannej i wieczornej toalecie to jeden z elementów pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. W zależności od indywidualnych potrzeb seniora będzie ona za każdym razem oznaczała coś innego. W poniższym wpisie dowiesz się więcej na temat czynności pielęgnacyjnych, jakie opiekun ma obowiązek wykonywać. Dowiedz się więcej i rozwiej swoje wątpliwości!

więcej