Firma Frigga Bydgoszcz

Pomysły na spędzanie wolnego czasu z seniorem – cz. 2

Przed Tobą druga część naszego poradnika, w którym znajdziesz pomysły na spędzanie czasu z seniorem. Kontynuujemy w nim dzielenie się wiedzą na temat tego, jakie aktywności sprawdzą się w pracy opiekunki osoby starszej. Jeśli jedziesz do Niemiec na swój pierwszy kontrakt, koniecznie zapoznaj się z naszymi podpowiedziami. Po inspirację zapraszamy także doświadczonych opiekunów!

Opieka nad osobą starszą – zaangażowanie to podstawa

W opiece nad seniorami najważniejsze jest odpowiednie nastawienie i zaangażowanie. Mamy na myśli motywację zarówno do wykonywania codziennych czynności, jak i organizowania dodatkowych zajęć. Gdy już zadbasz o higienę swojego podopiecznego, podasz leki i posprzątasz dom, zajmij się planowaniem wspólnej rozrywki.

Rutyna i stagnacja to najwięksi wrogowie zdrowia psychofizycznego. Dzięki różnego rodzaju aktywnościom zadbasz o sprawność intelektualną starszej osoby, a także sprawisz, że czas będzie płynąć szybciej i przyjemniej. Planując wolne chwile, zadbaj o dobór rozrywek adekwatny do potrzeb i możliwości seniora.

Weź pod uwagę problemy związane z:

  • poruszaniem się,
  • słuchem,
  • wzrokiem,
  • chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer, Parkinson czy demencja.

Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem prowadzącym Twojego podopiecznego. Dobrze dobrane aktywności nie powinny wzbudzać w seniorze frustracji. Tak może zdarzyć się jedynie wtedy, gdy zadanie będzie za trudne. Pierwszą część naszego poradnika znajdziesz tutaj, a poniżej jeszcze więcej przykładów bezpiecznych pomysłów na miłe wspólne chwile.

Przeglądanie pamiątek rodzinnych i albumów

Wracanie do przeszłości to coś, co pozwala seniorom zanurzyć się w przyjemnych wspomnieniach. Wspólne przeglądanie rodzinnych albumów łączy i pozwala dowiedzieć się więcej o osobie, którą masz pod opieką. Być może pozwoli Ci to również wpaść na nowe pomysły związane ze wspólnym spędzaniem czasu.

W momencie siadania razem do pokazu zdjęć, bądź obecny, pytaj i wykazuj zainteresowanie. Nie tyle sama aktywność ma moc tworzenia więzi, ile Twoje zaangażowanie. Jeśli senior ma problemy z pamięcią, może okazać się, że ten sam album będziecie oglądać po kilka razy. Twoim zadaniem będzie zapanować nad ewentualnym zniecierpliwieniem i za każdym razem słuchać z uwagą.

Wspólne gotowanie z seniorem

Wspólne gotowanie z seniorem?

Kto nie kocha dobrze zjeść? Nawet jeśli wraz z wiekiem starsza osoba musiała ograniczyć swoje menu, z pewnością chętnie opowie Ci o swoich ulubionych daniach. Rozmowa o przepisach i gotowaniu może zainspirować Cię do poszukania zdrowszych zamienników tego, co Twój podopieczny zwykł zajadać, a czego aktualnie już nie może.

Jeśli senior jest sprawny manualnie, zaangażuj go we wspólne gotowanie – choćby jego rola miałaby sprowadzić się do mieszania potrawy w garnku. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, otwórz się na nowe, regionalne smaki. Zachęć podopiecznego do opowiedzenia o lokalnych potrawach i o tym, co zwykł jadać w dzieciństwie. Podziel się informacjami na temat polskiej kuchni, a jeśli zdrowie seniora pozwala, przygotuj dla niego jedno z naszych tradycyjnych dań.

Lektura gazet i książek z osobą starszą

Czytanie to wspaniała alternatywa dla telewizora. Nie tylko dostarcza rozrywki, ale także wspiera intelektualną formę. Dowiedz się, jakie gatunki literatury Twój podopieczny lubi najbardziej i zorganizuj odpowiednie książki. Jeśli starsza osoba nie radzi sobie z utrzymaniem uwagi na zawiłej fabule, postaw na proste czasopisma lub gazety. Krótkie artykuły o lekkiej tematyce świetnie zastąpią złożoną lekturę.

Gdy ten pomysł zawiedzie, zaproponuj, że przeczytasz wybrany tekst na głos. W ten sposób starsza osoba będzie mogła zaangażować się w opowiadaną przez Ciebie historię, co wspaniale urozmaici czas. Wiadomości dnia do śniadania? A może popołudniowa lektura ulubionej powieści? Dzięki czytaniu seniorowi będziesz miała okazję podszkolić język!

Opieka nad seniorem? Wszystko w Twoich rękach!

Wykorzystaj nasze propozycje i pamiętaj o pozostawaniu kreatywnym. W organizowaniu rozrywek dla podopiecznego to niezwykle ważna cecha. Jeśli szukasz pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech – przejrzyj aktualne ogłoszenia. Zapraszamy do aplikowania i zadawania pytań. Z nami wyjedziesz bezpiecznie i zarobisz uczciwie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl