Firma Frigga Bydgoszcz

Rozpoczynasz pracę jako opiekunka lub opiekun seniora w Niemczech? Poznaj sposoby na pokonanie bariery językowej!

Niedługo rozpoczynasz pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Mimo że masz już doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, obawiasz się, że bez znajomości języka sobie nie poradzisz? Spokojnie, nie musisz znać wyszukanego słownictwa, ale najważniejsze, aby nie bać się rozmawiać. W naszym poradniku znajdziesz kilka prostych sposobów na przełamanie bariery językowej – sprawdź!

Spis treści

Język niemiecki w pracy opiekuna osoby starszej

Niewątpliwie opieka nad osobą starszą w Niemczech to duże wyzwanie. Dlatego, jeśli nawet w ogłoszeniu jest mowa o pracy dla opiekunki bez znajomości języka, to dobrze jest przynajmniej opanować podstawowe zwroty. Pomoże Ci to nie tylko w komunikacji z seniorem, ale ułatwi też codzienne życie za granicą. Dlatego już przed wyjazdem staraj się osłuchać z językiem obcym. Kup sobie rozmówki, zorganizuj materiały z różnymi ćwiczeniami, wykorzystuj każdą okazję, aby jak najwięcej mówić po niemiecku. Poniżej podajemy kilka przykładów, które pozwolą Ci się otworzyć na poznanie języka i pokonać barierę językową.

Jak pokonać strach przed codzienną komunikacją w obcym języku?

Najczęstszą przyczyną bariery komunikacyjnej jest brak wiary we własne możliwości i umiejętności. Przestań rozmyślać, czy mówisz poprawnie, czy nie. W języku ojczystym również popełniamy błędy!

Dla każdego człowieka komunikacja jest kluczem do nawiązania relacji. Gdy będziesz pracować jako opiekunka osoby starszej w Niemczech, staraj się słuchać, co mówi podopieczny, aby zrozumieć sens jego wypowiedzi. Jeśli nie do końca Ci się to uda, poproś o wyjaśnienie. Z czasem się dogadacie i strach przestanie Cię paraliżować.

Aktywne słuchanie

Nauka języka obcego poprzez aktywne słuchanie to bardzo dobry sposób na szybkie jego opanowanie. Dokładnie wsłuchuj się w wypowiedzi i staraj się wychwytywać ich sens. Zwracaj baczną uwagę na każde wyrażenie, intonację i melodię. Słuchając pilnie, skupiasz się i przy okazji uczysz, poznając nowe słówka i wyrażenia.

Oglądaj filmy bez lektora, tylko z napisami polskimi. Słuchaj audiobooków – jest wiele artykułów i książek, które czyta na przykład Twój ulubiony lektor – aktor. Możesz słuchać tekstu w obcym języku i jednocześnie śledzić jego treść napisaną po polsku.

nauka poprzez rozmowę

Mapy myśli

To jeden z ciekawszych i zarazem skutecznych sposobów na uczenie się języka obcego. Polega na zapisaniu ogólnego wyrażenia na środku kartki. Może to być na przykład: opieka nad osobami starszymi czy praca opiekunki w Niemczech. Wokół tego zbierasz szczegółowe słownictwo, które Ci się z nim kojarzy. Dziel je na kategorie i każdą z nich oznaczaj innym kolorem. To tak zwane mapowanie myśli.

Podczas klasycznego notowania pracuje tylko lewa półkula, która odpowiada za:

  • analizę,
  • logiczne myślenie,
  • słowa,
  • myśli.

W trakcie mapowania zaś dodajesz kolory i w ten sposób tworzysz wrażenie trójwymiarowości, co pozwala uruchomić prawą półkulę. Obie więc pracują równocześnie, dzięki czemu szybciej się uczysz.

Trening czyni mistrza, czyli mów jak najczęściej

Staraj się rozmawiać dużo, na różne tematy. Nawet jak na początku napotkasz pewne trudności, to z czasem będzie coraz lepiej. Możesz na przykład przed wyjazdem zawrzeć znajomość z osobą z Niemiec i prowadzić z nią konwersację na Skype. Rób to często, staraj się mówić jak najwięcej.

Rozmawiaj też dużo przez telefon. Nie unikaj dzwonienia do różnych instytucji i staraj się załatwiać rozmaite sprawy lub pozyskiwać informacje, np.:

  • umówienie wizyty u specjalisty,
  • godziny otwarcia sklepu, biblioteki czy innej instytucji,
  • data najbliższej wizyty u stomatologa z osobą starszą, która jest pod Twoją opieką.

Tylko częsta rozmowa w języku niemieckim z drugą osobą pozwoli Ci poczuć się swobodnie i pewnie.

Przełam niepewność i ciesz się pracą opiekuna osoby starszej w Niemczech!

Nie obawiaj się rozmawiać po niemiecku. Nawet jeśli początkowo będziesz kaleczyć składnię, pamiętaj, że poprawność gramatyczna nie jest najważniejsza. Im więcej będziesz mówić, tym z czasem poczujesz się swobodniej i przełamiesz swoją nieśmiałość. Współpracując z naszą agencją dla opiekunek osób starszych, masz zagwarantowane legalne zatrudnienie i godziwe zarobki. Przed wyjazdem dostaniesz też pełną informację o stanie zdrowia seniora. Możesz liczyć również na wsparcie koordynatora. Zapraszamy do współpracy! Mamy również oferty dla osób rozważających pracę na terenie Holandii czy Luksemburga.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl