Napisz do nas lub zadzwoń: praca@friggawork.pl +48 (52) 389 11 50
Aktualności

Opieka nad osobami starszymi

co jest ważne w opiece nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi często wymaga od opiekuna wypracowania pewnych cech charakteru. Aby podjąć się tego wyzwania, dobrze jest wcześniej zastanowić się, co jest niezbędne do wykonywania tego typu pracy. Specyfika branży sprawia, że nie każdy może okazać się dobrym opiekunem ze względu na stres, brak doświadczenia lub pracę pod presją czasu.

Wyrozumiałość i cierpliwość

Starsze osoby wymagają poświęcenia i dużej uwagi, która nie ogranicza się wyłącznie do pomocy podczas wykonywania codziennych czynności. To także rozmowa i wspólnie spędzony czas. Dowiedz się co jest ważne w opiece nad seniorami. Podczas opiekowania się osobami starszymi musimy pamiętać o tym, że często posiadają one trudności w wypełnianiu najprostszych potrzeb. Wiele z nich to osoby schorowane, dlatego bardzo ważne jest doświadczenie opiekuna. Kluczowym aspektem jest także podejście do swoich obowiązków z dużą dozą wyrozumiałości oraz cierpliwości. Starsze osoby wykonują wszystkie czynności znacznie wolniej, a czasem potrzebują całkowitego wyręczenia w nawet najbardziej błahych sprawach.

Odporność na stres

Opieka nad seniorem może wiązać się z sytuacjami, w których należy szybko podejmować decyzje. Przykładem takiego zdarzenia jest podawanie leków, czy wezwanie karetki lub lekarza. Należy również pamiętać, że seniorzy często mają problemy z wyrażaniem własnych potrzeb i mogą zachowywać się nerwowo. W pracy opiekunki należy pamiętać, aby podchodzić do obowiązków ze spokojem i opanowaniem. Aby zapewnić sobie bezstresową pracę należy wcześniej zapoznać się z objawami oraz skutkami chorób, na które cierpią osoby starsze, a zwłaszcza tych, na które choruje podopieczny. Dzięki temu zawsze ze spokojem opanujemy stresującą sytuację.

Komunikatywność

Bardzo ważnym aspektem pracy opiekunki jest umiejętność prowadzenia konwersacji. Poziom komunikatywności powinien pozwolić na swobodną rozmowę z podopiecznym. Umiejętność dyskutowania sprawia, że łatwiej jest nam poświęcać czas seniorowi i dotrzymywać mu towarzystwa. Należy także zwrócić uwagę, że jeśli rozmowa przebiega w obcym języku, dobrze jest zaznajomić się z częstymi, potocznymi zwrotami, wykorzystywanymi za granicą.

Chęć niesienia pomocy

Wszystkie cechy muszą być jednak poparte szczerymi chęciami. Obowiązki wykonywane z przymusu nigdy nie dadzą dobrych rezultatów i będą źródłem częstych sporów. Bez przyjęcia odpowiedniej postawy ciężko będzie w sposób odpowiedzialny zająć się osobą starszą. W pracy opiekunki chęć niesienia pomocy powinna stać się myślą przewodnią. Takie podejście znacznie ułatwia wykonywanie obowiązków, a także odbija się pozytywnie na relacjach z podopiecznym.