Firma Frigga Bydgoszcz

Bezpieczne ubieranie osoby starszej – o czym trzeba pamiętać?

Codzienne obowiązki opiekuna osób starszych mogą uwzględniać pomoc przy ubieraniu i zdejmowaniu odzieży. Nie wszyscy seniorzy tego potrzebują, jeśli jednak Twój podopieczny wymaga takiej asysty, sprawdź, co musisz na ten temat wiedzieć. Poznaj praktyczne wskazówki i odkryj przydatne akcesoria, jakie warto wykorzystać w swojej pracy. Zapraszamy do czytania!

Ubrania i buty dla seniora – właściwy wybór to podstawa

Zacznijmy od tego, co powinien zakładać senior, a jakie ubrania i buty nie powinny się znajdować w jego garderobie. W przypadku starszych osób wygoda ma szczególne znaczenie. Niech codzienny strój nie krępuje ruchów i będzie łatwy do nałożenia. Pamiętaj, aby całkowicie wyeliminować z szafy podopiecznego obcisłą odzież. Zbyt przylegające spodnie nie tylko uniemożliwią swobodne poruszanie się, ale także mogą wzmagać problemy z krążeniem i sprzyjać powstawaniu żylaków. Wybieraj ubrania uszyte z przyjemnych w dotyku i „oddychających” tkanin – np. bawełny czy wiskozy.

W kwestii obuwia opiekun również powinien być ostrożny. Należy wybierać płaskie buty z miękkich materiałów. Jeśli starsza osoba ma halluksy, koniecznie zasugeruj zakup butów ze sklepu ortopedycznego. Ułatwiaj seniorowi ubieranie się, a jednocześnie dbaj o jego samodzielność. Postaraj się go nie wyręczać, jeśli nie jest to konieczne. Pomocne tutaj staną się sweterki na guziki, bluzki z szerokim dekoltem (które łatwo wciąga się przez głowę) oraz spodnie i spódnice na gumce. Jeśli Twój podopieczny nosi pieluchomajtki, uwzględnij to w rozmiarze odzieży.

Strój a samopoczucie osoby starszej

Przede wszystkim nie dopuszczaj do tego, aby senior przez cały dzień nosił piżamę. Jeśli nie jest on obłożnie chory i nie wymaga całodziennego leżenia, koniecznie zadbaj o zmianę stroju. To z pozoru drobna rzecz, jednak ważna dla samopoczucia podopiecznego. W oczywisty sposób pomaga odróżnić dzień od nocy i przyczynia się do regulowania zegara biologicznego.

Odzież starszej osoby przede wszystkim musi być czysta i schludna. Jeśli senior ma swoje ulubione kolory, warto włączać je do garderoby. Ten wątek szczególnie ważny staje się w opiece nad paniami, dla których ubiór może być sposobem na poprawienie sobie nastroju. Jeśli troszczysz się o elegantkę lub pana lubiącego nosić koszule, zadbaj o to, aby podążać za gustami i potrzebami podopiecznego.

Zapewnij seniorowi niezbędne wsparcie

Jak wspomnieliśmy wyżej, pomagaj przy zakładaniu ubrania tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie wyręczaj seniora, lecz zachęcaj do samodzielności. Może się też zdarzyć, że spotka Cię odwrotna sytuacja – starsza osoba koniecznie będzie chciała wszystko zrobić sama, mimo że niekoniecznie daje sobie z tym radę. Kieruj się taktem i wyrozumiałością, bo takie zachowanie nie jest skierowane przeciwko Tobie, a raczej pokazuje potrzebę zachowania niezależności. W takim przypadku zaproponuj podopiecznemu skorzystanie ze specjalnych urządzeń.

Urządzenia pomocne przy zakładaniu ubrań?

Pamiętaj, że praca opiekunki w Niemczech oznacza szukanie rozwiązań odpowiednich do sytuacji. Czasem najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest znalezienie sposobu na wsparcie samodzielności osoby starszej. W przypadku ubierania się, pomocne będą przyrządy ułatwiające zakładanie:

  • obuwia,
  • rajstop,
  • biustonosza,
  • skarpet.

Na rynku dostępne są specjalne produkty, jak np. chwytaki do rajstop czy odzieży. Pomagają one każdemu, kto boryka się z problemami z kręgosłupem, biodrami czy stawami dłoni. Elastyczne sznurówki eliminują ucisk na stopę, który często zdarza się przy zwykłych sznurowadłach. Dzięki tym przedmiotom opieka nad seniorem staje się prostsza, poprawia się również nastrój podopiecznego. Poczucie, że potrafi on ubrać się bez niczyjej pomocy, potrafi być bardzo wzmacniające.

Szukasz pracy w charakterze opiekunki?

Dobry opiekun osób starszych będzie troskliwym pomocnikiem i obserwatorem, reagującym odpowiednio do sytuacji. Wykazuj się taktem i cierpliwością, szczególnie w trudnych momentach. To, że dla Ciebie zakładanie ubrań jest prostą czynnością, nie oznacza wcale, że jest takie dla Twojego podopiecznego.

Jeśli interesuje Cię uczciwie płatna praca opiekunki w Niemczech, sprawdź już dziś nasze oferty! Z nami bezpiecznie wyjedziesz na wymarzony kontrakt. Dowiedz się więcej!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl