Firma Frigga Bydgoszcz

Zaćma u osób starszych – na co opiekunka powinna zwrócić uwagę?

Zaćma to wrodzona lub pojawiająca się w ciągu życia choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki. Skutkuje to stopniowym pogarszaniem widzenia, a nawet może prowadzić do utraty wzroku. Choroba zazwyczaj występuje u osób po 60. roku życia, a zakłada się, że prawie każdy senior mający ponad 70 lat w jakimś stopniu cierpi na zaćmę. Warto więc, aby opiekunka osób starszych wiedziała, jak pomagać takiemu choremu w codziennym życiu.

Jak objawia się zaćma?

To właśnie opiekunka spędza z seniorem najwięcej czasu, dlatego trzeba wiedzieć, jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenie. Niezwykle istotna jest tutaj dobra komunikacja, dlatego opieka osób starszych w niemczech bez znajomości języka jest praktycznie niemożliwa. Przed wyjazdem do pracy, warto poznać niemiecki w stopniu przynajmniej komunikatywnym.

Objawy zaćmy nie pojawiają się z dnia na dzień, choroba zazwyczaj rozwija się przez wiele lat. Wszystko zaczyna się od nieostrego widzenia. Jeżeli senior mimo noszenia okularów wciąż nie widzi szczegółów, czas udać się do okulisty. Charakterystyczna dla wczesnych etapów zaćmy jest konieczność częstej wymiany szkieł korekcyjnych, ponieważ wzrok bardzo szybko się pogarsza. Mogą również pojawiać się trudności z dobraniem odpowiednich szkieł, co powinno zaniepokoić lekarza.

Często pojawia się też zjawisko olśnienia i większa wrażliwość na światło, kiedy chory patrzy np. w stronę słońca. W polu widzenia mogą też być obecne punkty, w których widzenie jest zaburzone. Senior z czasem ma coraz większe trudności z czytaniem, kolory stają się mniej wyraziste, co jest szczególnie odczuwalne np. podczas oglądania telewizji. Zaćma nie powoduje jednak bólu, swędzenia ani zaczerwienienia oczu, dlatego nie jest widoczna dla osób postronnych. Warto też pamiętać, że zaćma może być jedno- lub obustronna. Jeżeli obejmuje tylko jedno oko, seniorowi znacznie łatwiej jest funkcjonować.

Dostępne metody leczenia zaćmy

Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest operacja. Im starszy pacjent, tym więcej przeciwwskazań do zabiegu oraz powikłań. Zastosowanie nowoczesnych metod pozwala jednak przeprowadzać operacje i znacznie poprawiać widzenie, nawet u pacjentów po 90. roku życia. Jeżeli senior jest po zabiegu, opiekunka powinna dopilnować, aby przez kilka tygodni prowadził oszczędzający tryb życia. Należy unikać schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów, nie można przecierać oczu. Zalecane jest również spanie na plecach. Jeżeli konieczne będzie wyjście z domu, senior powinien zakładać okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Jak pomagać seniorowi w codziennych czynnościach?

Seniorzy z zaćmą wymagają bardzo różnej opieki w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku. Jeżeli podopieczny ma duże problemy z widzeniem, najważniejsza jest dobra komunikacja, dlatego praca jako opiekun osób starszych bez znajomości języka jest niezwykle trudna. Podczas chodzenia warto nie tylko asekurować seniora, ale też informować o wszystkich dziurach, nierównościach i innych utrudnieniach na drodze. Na zaawansowanych stadiach choroby dobrze też szczególnie wspierać podopiecznego przy przejściu z ciemnego do jasnego pomieszczenia, ponieważ senior może czuć się zdezorientowany.

Warto też zabezpieczyć wszystkie ostre krawędzie mebli i inne elementy, w które podopieczny może się boleśnie uderzyć. Dobrze również w miarę możliwości używać nietłukących naczyń. Opiekunka powinna planować czas wolny podopiecznego, ponieważ typowe rozrywki, takie jak oglądanie telewizji czy czytanie książek są utrudnione, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe. Można czytać seniorowi książkę na głos, zachęcić go do słuchania radia, pomóc w uzupełnianiu krzyżówki lub wspólnie wybrać się na spacer, podczas którego opiekunka będzie asekurować podopiecznego.

Jeżeli interesuje Cię praca dla opiekunki w Niemczech bez znajomości języka, polecamy zastanowić się, czy nie będziesz miała problemu z wykonywaniem swoich obowiązków. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nauczenie się niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym, aby mieć bez porównania większy wybór ofert pracy.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl