Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Ergoterapia – jak proste zajęcia pomagają seniorom w zachowaniu dobrego samopoczucia?

Ergoterapia bywa też nazywana terapią przez pracę. Nie oznacza to jednak, że senior powinien podejmować się bardzo męczących obowiązków. Opieka seniora w Niemczech w dużej mierze polega na organizacji czasu wolnego, dlatego warto angażować podopiecznego nawet w drobne prace domowe, na miarę jego możliwości.

Na czym polega ergoterapia?

Terapia przez pracę to metoda rehabilitacji, którą bez trudu można wdrożyć w codziennym życiu. Zróżnicowane aktywności, dostosowane do możliwości osoby starszej, jeśli są regularnie wykonywane, przyczyniają się do zachowania sprawności ruchowej, koncentracji oraz dobrej pamięci. Wypełnianie drobnych obowiązków ma pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale też psychikę. Seniorzy często mają wrażenie, że są niepotrzebni, zapomniani, stali się ciężarem dla rodziny, ponieważ trzeba zapewnić im opiekę. Codzienna aktywność pozwala osobom starszym znowu poczuć się uczestnikami zdarzeń, a nie tylko ich obserwatorami.

Senior nabiera też poczucia, że z wieloma czynnościami jest jeszcze w stanie poradzić sobie samodzielnie, nie jest całkowicie uzależniony od innych. Nadmierne wyręczanie podopiecznego we wszystkim, nawet w drobnych aktywnościach, które mógłby zrobić sam, wcale nie wpływa pozytywnie na jego zdrowie i samopoczucie. Osoba starsza przyzwyczaja się do całkowitej zależności od drugiej osoby, przez co nawet nie próbuje radzić sobie samodzielnie, skąd prosta droga do bezczynności i apatii.

Ergoterapia w rehabilitacji seniorów

Opiekunka jest dla seniora wyjątkową osobą, ponieważ to ona spędza z nim najwięcej czasu i towarzyszy mu każdego dnia. Do jej obowiązków należy więc m.in. planowanie dnia podopiecznego oraz dotrzymywanie mu towarzystwa. Właśnie dlatego, opiekunka do osób starszych w Niemczech bez znajomości języka ma przed sobą bardzo trudne zadanie – bariera komunikacyjna sprawia, że trudno o satysfakcjonującą współpracę z seniorem. Przed wyjazdem zdecydowanie lepiej jest więc nauczyć się języka niemieckiego, przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

opiekunka osób starszych bydgoszcz

Aktywności trzeba oczywiście dostosowywać do możliwości seniora, najprostszą formą jest pomoc w pracach domowych. Osoba starsza może uczestniczyć w pieczeniu ciasteczek, składać pranie, wycierać kurz czy obierać warzywa na obiad. Jeżeli senior jest wystarczająco sprawny, dobrze też zachęcić go do wspólnego robienia zakupów. Zawsze warto podziękować osobie starszej za pomoc w codziennych obowiązkach, co pomoże jej poczuć potrzebną i szanowaną, czego seniorom często brakuje.

Bardziej sprawni seniorzy mogą też sięgać po proste prace manualne. Może to być np. szycie, przyszywanie guzików czy haftek, robienie na drutach, szydełkowanie, haft krzyżykowy czy richelieu. Doskonałym uzupełnieniem drobnych prac są zajęcia manualne, rekreacyjne lub artystyczne.

Dlaczego ergoterapia jest tak skuteczna?

Bezczynność nie jest stanem naturalnym dla człowieka, dlatego o ile nie mamy do czynienia z seniorem leżącym, warto zapewniać mu regularną aktywność. Nawet najmniej intensywny ruch jest lepszy od całkowicie siedzącego trybu życia. Warto więc szanować przyzwyczajenia osoby starszej, ale też planować dla niej zajęcia angażujące ciało i psychikę. Ergoterapia pomaga zachować poczucie własnej wartości oraz dobre samopoczucie, co często jest trudne, gdy sprawność seniora zmniejsza się z każdym rokiem.

Lubisz pomagać innym i chętnie wyjedziesz na zagraniczny kontrakt jako opiekunka osób starszych z Bydgoszczy? Sprawdź aktualne oferty na naszej stronie internetowej i skontaktuj się z nami, a znajdziemy podopiecznego, który potrzebuje Twojego wsparcia.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl