Firma Frigga Bydgoszcz

Zawał serca u seniora – jak go szybko rozpoznać i pomóc podopiecznemu?

Ryzyko zawału serca wzrasta z wiekiem, dlatego opiekunka seniora powinna potrafić go rozpoznać i udzielić podopiecznemu pierwszej pomocy. Przyczyną zazwyczaj są zmiany miażdżycowe, które występują u wielu osób starszych. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik zawierający charakterystyczne i nietypowe objawy zawału oraz wskazówki, co zrobić, kiedy się pojawią.

Objawy zawału serca

Opieka nad osobami starszymi za granicą nie wymaga wykształcenia medycznego, ale im więcej opiekunka wie na temat chorób wieku podeszłego i pierwszej pomocy, tym lepiej. Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy choroba wieńcowa znacznie zwiększają ryzyko zawału mięśnia sercowego. Do jego typowych objawów należą:

 • nagły ból w klatce piersiowej (za mostkiem, rozlewający się lub kłujący)
 • promieniowanie bólu przez lewą rękę, aż do małego palca,
 • osłabienie,
 • blada skóra,
 • intensywne pocenie się,
 • duszność,
 • nudności, wymioty,
 • nietypowo szybkie/wolne tętno,
 • stan podgorączkowy,
 • zaniepokojenie, lęk.

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Najważniejsze jest, aby jak najszybciej wezwać pogotowie. Do czasu pojawienia się pomocy, należy ułożyć seniora w pozycji półleżącej, najlepiej przy ścianie lub innym solidnym podparciu pod plecy. Ważne jest maksymalne ułatwienie oddychania, dlatego warto rozpiąć pasek od spodni, biustonosz, guziki koszuli itp. Można też otworzyć okna, przykrywając chorego kocem, aby nie było mu za chłodno. Nawet jeśli senior pozostaje przytomny, nie należy podawać mu żadnego jedzenia ani napojów.

Jeżeli dojdzie do zatrzymania krążenia, trzeba rozpocząć resuscytację, czyli wykonywać co najmniej 100 uciśnięć klatki piersiowej na minutę. Należy ułożyć dłonie palcami jedna na drugiej – u praworęcznych prawa dłoń powinna być na górze, u leworęcznych – na odwrót. Następnie trzeba ułożyć dłonie mniej więcej na środku klatki piersiowej i bez uginania łokci uciskać klatkę piersiową do ok. ⅓ głębokości. Po wykonaniu 30 uciśnięć można też odchylić głowę seniora, zacisnąć mu nos i przez ok. sekundę wdmuchiwać powietrze do ust. Po wykonaniu dwóch takich oddechów, można powrócić do uciskania klatki piersiowej. Polecane jest wykorzystywanie maseczki, aby zachować higienę. Można też zrezygnować z oddechów i ograniczyć się do uciskania klatki piersiowej, dopóki nie pojawi się pogotowie.

opieka nad osobami starszymi

Czym jest cichy zawał serca?

Zdarza się, że zawałowi nie towarzyszą charakterystyczne objawy – wtedy mówimy o tzw. cichym zawale serca. Jako agencja opiekunek w Bydgoszczy, staramy się jak najlepiej przygotować naszych pracowników do wyjazdu, dlatego uczulamy również na nietypowe symptomy problemów z sercem. Ciche zawały szczególnie często zdarzają się diabetykom, ze względu na uszkodzenia nerwów, prowadzące do ograniczonego odczuwania bólu. Niepokój powinny wzbudzać:

 • zgaga, ból brzucha – problemy żołądkowe szczególnie często towarzyszą zawałowi u kobiet,
 • zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
 • chroniczne uczucie zmęczenia,
 • długotrwały kaszel,
 • zimne poty.

Przyczyny takich objawów oczywiście mogą być bardzo różne, ale czasem zapowiada to zawał serca. Lepiej więc ich nie bagatelizować, ale jak najszybciej udać się z seniorem do lekarza. Zdarza się, że pacjent przechodzi zawał, nawet o tym nie wiedząc, ale nie zmienia to faktu, że może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne np. zwiększa ryzyko tętniaka czy nieregularnej pracy serca.

Zdecydowanie warto zadbać o zdrowy tryb życia, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć. Ryzyko zawału zwiększają palenie, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Warto więc dbać o obecność zdrowych tłuszczów w diecie (tłuste ryby morskie, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado) oraz zachęcać osobę starszą do aktywności, na miarę jej możliwości.

Jeżeli chcesz pomagać drugiemu człowiekowi, a jednocześnie pracować na atrakcyjnych warunkach, doskonałą propozycją dla Ciebie jest praca opieka nad osobami starszymi. Bydgoszcz to siedziba naszej firmy, dlatego zapraszamy do kontaktu kandydatów z okolicy – znajdziemy odpowiednie zlecenie oraz zapewnimy wsparcie koordynatora po wyjeździe za granicę.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl