Firma Frigga Bydgoszcz

Zrozum swojego podopiecznego – jakie potrzeby mają osoby starsze?

Kiedy mówimy o opiece nad osobami starszymi zazwyczaj skupiamy się na spełnianiu ich potrzeb fizjologicznych: przygotowywaniu zdrowych posiłków, pomocy w utrzymaniu higieny, ubieraniu adekwatnie do temperatury. Nie można jednak zapominać, że seniorzy, podobnie jak ludzie młodzi, mają też wyższe potrzeby, o które warto zadbać.

Piramida potrzeb – co ma wspólnego z pracą w opiece nad starszymi osobami?

Piramida Maslowa w prosty sposób przedstawia hierarchię potrzeb człowieka. Podstawą są oczywiście potrzeby fizjologiczne (jedzenie, pragnienie, sen). Następnie, pojawia się potrzeba bezpieczeństwa, po niej – przynależności i akceptacji. Tutaj szczególnie często u seniorów pojawia się rozżalenie, ponieważ czują się niepotrzebni i wyłączeni z życia. Właśnie dlatego, opieka osób starszych bez znajomości języka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zrozumiałe jest, że senior chciałby mieszkać z kimś, z kim może swobodnie porozmawiać, aby zmniejszyć poczucie samotności. Następnym piętrem są potrzeby szacunku i uznania, które u seniorów również często bywają niezaspokojone. Na szczycie piramidy znajduje się potrzeba samorealizacji, która często nie ma u seniorów aż tak dużego znaczenia, ponieważ etap robienia kariery i dążenia do sukcesu zazwyczaj mają już za sobą.

Jakie są najważniejsze potrzeby osób starszych?

Kompleksowe podejście do potrzeb osoby starszej możemy znaleźć w pracach gerontologów, czyli specjalistów nauki o starzeniu się. Amerykański gerontolog Clark Tibbitts scharakteryzował cały szereg potrzeb osób starszych. Należą do nich między innymi:

  • bycie częścią społeczności,
  • utrzymywanie kontaktów towarzyskich,
  • zorganizowany czas wolny,
  • stymulacja umysłowa,
  • dostęp do opieki zdrowotnej,
  • zachowanie niezależności (na tyle, na ile to możliwe).

Warto więc pamiętać, że dobre samopoczucie seniora nie jest zależne wyłącznie od jego stanu zdrowia. Poczucie bezpieczeństwa, towarzystwo, organizacja czasu wolnego – to główne zadania, z którymi wiąże się opieka nad starszymi osobami. Niemcy zatrudniają personel medyczny, który ma uprawnienia do leczenia seniorów. Dzięki obecności opiekunki, seniorzy mają wsparcie zawsze, gdy tego potrzebują.

opieka niemcy

Jak pomagać seniorowi prowadzić satysfakcjonujące życie?

Dobra opiekunka w miarę możliwości dba o wszystkie potrzeby seniora. Podstawą są oczywiście potrzeby fizjologiczne. Warto pamiętać, że osoby starsze potrzebują tutaj pomocy w różnym zakresie. Niektórzy wymagają tylko wsparcia w pracach domowych, a inni są osobami leżącymi, całkowicie uzależnionymi od opiekunki. Ważne jest też zapewnienie podopiecznemu poczucia bezpieczeństwa. Senior powinien czuć, że w razie nagłego pogorszenia samopoczucia, opiekunka jest przy nim. Niezbędne do tego jest stworzenie dobrej relacji i przełamanie nieufności osoby starszej. Właśnie dlatego, opieka za granicą bez znajomości języka się nie sprawdza.

Jeżeli podopieczny jest na tyle sprawny, aby komunikować się z otoczeniem, warto pamiętać o dobrej organizacji czasu wolnego. W pracy opiekunki niezwykle istotna jest empatia – prawdopodobnie na starość nie chcielibyśmy, żeby nasze potrzeby były sprowadzane do picia i jedzenia, dlatego tak samo warto traktować podopiecznego.

Opiekunka powinna być również świadoma, że nieprzyjemne zachowanie podopiecznego często wynika z trudnych emocji. Bycie uzależnionym od obcej osoby, pogarszający się stan zdrowia, zanikające kontakty towarzyskie czy odchodzenie bliskich sprawiają, że senior nie czuje się akceptowany, potrzebny, szanowany. Czasem może to doprowadzić nawet do depresji starczej. W miarę możliwości seniora warto więc dbać, aby uczestniczył w życiu, zamiast być wyłącznie obserwatorem. Opiekunka nie ma wpływu na to, jak często rodzina czy znajomi odwiedzają seniora. Warto jednak zaangażować osobę starszą w proste domowe prace czy znaleźć czas na rozmowę przy herbacie i cieście.

Każda dobra opiekunka rozumie, jak ważne jest dbanie o samopoczucie seniora, nie tylko w sensie fizycznym, ale też psychicznym. Jeżeli masz w sobie wiele empatii i chcesz sprawdzić się w pracy za granicą, sprawdź ogłoszenia na naszej stronie lub skontaktuj się z nami.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl