Firma Frigga Bydgoszcz

Omdlenia i zasłabnięcia – jak reagować, kiedy senior zaczyna czuć się słabo?

Seniorzy są narażeni na liczne problemy zdrowotne, dlatego rośnie też ryzyko omdleń czy zasłabnięć. Każdy, kogo interesuje praca w Niemczech jako opieka osób starszych powinien więc wiedzieć, jak reagować, jeśli podopieczny źle się poczuje. Omdlenia mogą mieć bardzo różne przyczyny, dlatego tak ważne jest, aby senior szybko otrzymał pomoc.

Różnice między omdleniem a zasłabnięciem

Pojęcia omdlenie i zasłabnięcie bywają używane zamiennie, ale niesłusznie. Z omdleniem mamy do czynienia, jeśli senior na chwilę straci przytomność. W przypadku zasłabnięcia pojawiają się zaburzenia świadomości, ale nie jej utrata. Niezależnie, czy doszło do omdlenia czy do zasłabnięcia, osoba starsza może upaść, co dla seniorów jest szczególnie niebezpieczne.

Pierwsza pomoc podczas omdlenia

Utrata przytomności zazwyczaj trwa tylko kilka sekund, a po paru minutach senior dochodzi do siebie. Warto jednak znać zasady pierwszej pomocy, aby pomóc podopiecznemu poczuć się lepiej. Najważniejsze jest zapewnienie dostępu do świeżego powietrza. Następnie należy ułożyć seniora na plecach i unieść mu nogi do góry. Dobrze też poluzować ubranie, aby ułatwić oddychanie. Nie powinno się podawać żadnych lekarstw, płynów ani potrząsać podopiecznym – takie działania nie przynoszą efektów, a nawet mogą być niebezpieczne.

Jeżeli doszło do utraty przytomności, należy delikatnie odchylić głowę do tyłu i sprawdzić, czy senior oddycha. Przez 10 sekund powinniśmy usłyszeć co najmniej dwa oddechy. Jeśli podopieczny nie oddycha, jak najszybciej trzeba wezwać pogotowie ratunkowe oraz zacząć uciskać klatkę piersiową. Po ułożeniu na plecach, podopieczny powinien odzyskać przytomność. Jeśli się tak nie dzieje, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Kiedy senior poczuje się lepiej, nie powinien gwałtownie wstawać, ponieważ może to prowadzić do kolejnego omdlenia.

Jak zmniejszyć ryzyko omdleń u seniora?

Każde omdlenie czy zasłabnięcie jest groźne, ponieważ może prowadzić do upadku. Warto więc w porę reagować, jeśli rośnie ryzyko utraty przytomności. W codziennym życiu osobie starszej towarzyszy właśnie opiekunka seniora. Niemcy sięgają po wsparcie wykwalifikowanego personelu w czynnościach medycznych, ale w wielu problemach kluczowa jest pierwsza pomoc. Opiekunka musi więc wiedzieć, jak poradzić sobie w kryzysowej sytuacji.

Jeżeli będziemy uważnie obserwować seniora, można szybko zauważyć pierwsze oznaki zbliżającego się omdlenia lub zasłabnięcia. Do objawów ostrzegawczych należą:

 • duszności,
 • problemy z zachowaniem równowagi,
 • nudności,
 • osłabienie,
 • bladość,
 • zimne stopy i dłonie,
 • wzmożona potliwość,
 • niskie ciśnienie krwi,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • szumy uszne.
praca w niemczech opieka osób starszych

Kiedy pojawiają się takie symptomy, należy zabrać seniora w chłodne, zacienione miejsce, gdzie będzie miał dostęp do świeżego powietrza, a następnie małymi łykami podawać wodę. Na wczesnym etapie dolegliwości pomocne może być też usadzenie podopiecznego w stabilnej pozycji z pochyloną głową. Ważne jest również unikanie gwałtownych zmian pozycji. Zarówno rano, jak i w ciągu dnia, senior powinien wstawać powoli, aby zmniejszyć ryzyko zasłabnięcia.

Do utraty przytomności dochodzi znacznie częściej, kiedy panują upały. Tak ważne jest więc odpowiednie nawodnienie organizmu seniora. Osoba starsza powinna pić 1,5 do litrów płynów dziennie, ale podczas upałów ta wartość może wzrosnąć nawet do 2,5 litra. Nie musimy oczywiście podawać tego w 100% w formie czystej wody: uwzględnia się tutaj również zupy, soki, owoce itp. Pomocne jest też regularne odżywianie, aby uniknąć wahań poziomu cukru we krwi. Lepiej podawać pięć mniejszych posiłków niż trzy bardzo obfite. Nie zaszkodzi też unikać zatłoczonych, dusznych miejsc oraz wychodzenia w godzinach, kiedy temperatury są najwyższe (od 11 do 18).

Praca opiekunki seniorów wiąże się z odpowiedzialnością i wieloma wyzwaniami, ale daje też wiele satysfakcji. Jeżeli chcesz zawodowo pomagać drugiemu człowiekowi i znasz język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym, sprawdź oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech dostępne na na naszej stronie i skontaktuj się z nami.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl