Firma Frigga Bydgoszcz

Opiekunka skoczek – czy warto decydować się na pracę na krótkich zleceniach?

Większość opiekunek wyjeżdża na kontrakty trwające około sześciu tygodni, ale nie jest to jedyna możliwość. Część osób wykonujących ten zawód decyduje się na pracę tzw. skoczka, czyli bardzo krótkie zlecenia trwające zazwyczaj od tygodnia do trzech. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Dlaczego niektóre zlecenia są tak krótkie?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest w naszej agencji całkowicie legalna, dlatego przestrzegamy przepisów. Nasze opiekunki mają prawo do wypoczynku – czasu wolnego w domu podopiecznego, a także urlopu. Właśnie w takim momencie, przydatna jest opiekunka-skoczek, która zastąpi osobę zajmującą się seniorem na co dzień. Tego typu kontrakty trwają mniej niż miesiąc, zazwyczaj dwa tygodnie. Po tym czasie, opiekunka wraca do domu lub przenosi się do innego podopiecznego.

Jakie są wady i zalety pracy na krótkich kontraktach?

Pełnienie funkcji zmienniczki ma dobre i złe strony, dlatego każda opiekunka powinna sama zdecydować, czy taka forma zatrudnienia jej odpowiada. Jednym z plusów jest z pewnością krótsza rozłąka z bliskimi. Jest to istotne szczególnie dla opiekunek, które mają własne rodziny i nie chcą rozstawać się na długo z dziećmi. Łatwiej jest poradzić sobie z rozłąką z krajem i bliskimi, jeżeli w perspektywie mamy powrót za tydzień lub dwa.

Wyjazdy na krótkie kontrakty to też możliwość szybkiego zarobku. W ten sposób da się zarobić nawet kilka tysięcy złotych np. podczas wolnego w etatowej pracy. Opieka może być dorywczym zajęciem, kiedy szykują się większe wydatki.

opieka nad osobami starszymi w niemczech

Praca opiekunki-skoczka będzie też doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią rutyny. Częste zmiany i możliwość wyboru zleceń sprawiają, że nie ma miejsca na nudę. Jest to zaleta również dla opiekunek, które chcą poznać niemiecką kulturę, ponieważ w krótkim czasie można zwiedzić różne zakątki kraju.

Krótkie zlecenia mają jednak również gorsze strony, do których należy przede wszystkim konieczność szybkiej adaptacji. Opiekunka musi natychmiast odnaleźć się w nowym miejscu, a zanim zdąży wyrobić sobie rutynę z podopiecznym, kontrakt się kończy. Bardzo ważna jest dobra komunikacja, dlatego opiekunka bez języka zdecydowanie się tutaj nie sprawdzi.

Krótkim kontraktom może towarzyszyć negatywne nastawienie seniora. Zmiany są dla podopiecznego stresujące, ponieważ ma niewiele czasu, aby przyzwyczaić się do nowej opiekunki. Trzeba więc liczyć się z brakiem zaufania oraz możliwymi trudnościami we współpracy. Ponownie ważne jest tutaj doświadczenie – początkującej opiekunce prawdopodobnie trudno będzie tak szybko wdrożyć się w obowiązki w nowym miejscu.

Jaka powinna być opiekunka-skoczek?

W opiece na zastępstwo, na krótkich zleceniach sprawdzi się opiekunka z doświadczeniem. Najlepiej mieć za sobą zarobkowe wyjazdy do Niemiec, chociaż cenna jest nawet praktyka w opiece nad członkiem rodziny. Nie ma tutaj czasu na stopniowe wdrażanie się i poznawanie swoich obowiązków. Opiekunka od pierwszego dnia musi czuć się pewnie, aby senior był zadowolony z jej pracy podczas nieobecności osoby, która zajmuje się nim na co dzień.

Podobnie jak podczas tradycyjnych zleceń, bardzo ważna jest możliwość swobodnej komunikacji. Właśnie dlatego, praca opiekunki za granicą bez znajomości języka jest bardzo trudna. Przed wyjazdem warto nauczyć się niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym, chociaż oczywiście zachęcamy do dalszego szlifowania umiejętności językowych, aby mieć większy wybór ofert oraz otrzymywać coraz atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

Nie mniej ważna jest osobowość opiekunki. Bardzo cenne są zaradność i szybkie nawiązywanie kontaktów. Nie ma tutaj czasu na stopniowe tworzenie więzi z podopiecznym – opiekunka powinna być więc empatyczna i kontaktowa, aby od razu znaleźć wspólny język z seniorem i przełamać jego brak zaufania.

Praca opiekunki-skoczka ma dobre i złe strony, ale doświadczone opiekunki zdecydowanie mogą ją rozważyć, zwłaszcza jeśli chcą spędzać więcej czasu z rodziną. Jeżeli szukasz pracy w opiece w Niemczech, sprawdź aktualne oferty na naszej stronie lub skontaktuj się z nami.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl