Firma Frigga Bydgoszcz

Opieka nad mężczyzną – czy jest trudniejsza i na co warto się przygotować?

Podczas szukania pracy, jako opieka nad seniorem w Niemczech, można trafić na różnego rodzaju zlecenia. Czasem szukamy opiekunki dla jednego, a czasem dla pary podopiecznych. Wiele początkujących opiekunek ma opory przed podjęciem się opieki nad mężczyzną. Czy jednak rzeczywiście jest się czego obawiać?

Weź pod uwagę swoje możliwości!

W ogłoszeniach nie bez powodu podajemy wzrost i wagę podopiecznych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że opiekunki mają różne możliwości fizyczne. W przypadku osób leżących, rodziny zazwyczaj instalują takie udogodnienia, jak lift. Jeżeli jednak opiekunka ma pomagać seniorowi w przemieszczaniu się czy utrzymywaniu higieny, jest różnica między podnoszeniem filigranowej staruszki, a dobrze zbudowanego mężczyzny. Warto więc zastanowić się, czy opieka nad seniorem o określonej wadze i sprawności, nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.

Pomoc w higienie osobistej seniora

Jedną z kwestii, w których najczęściej pojawiają się wątpliwości, jest pomoc w utrzymaniu higieny. Nie każda opiekunka czuje się komfortowo ze świadomością, że będzie musiała pomagać obcemu mężczyźnie w umyciu się, a większość podopiecznych tego wymaga. Najważniejsze jest tutaj profesjonalne podejście – jeżeli senior zobaczy skrępowanie opiekunki, sam również nie będzie czuł się komfortowo. Trzeba pamiętać, że to po prostu jeden z obowiązków, działać sprawnie i pewnie, aby dyskomfort seniora trwał jak najkrócej. Jeżeli pozwala na to sprawność podopiecznego i np. wymaga pomocy tylko przy myciu pleców czy stóp, można też zostawić go na chwilę, aby samodzielnie umył miejsca intymne. Ważne jest stworzenie dobrej relacji między opiekunką a podopiecznym, ponieważ to sprzyja zaufaniu. Właśnie dlatego, opiekunka bez znajomości języka miałaby przed sobą niezwykle trudne zachowanie – przed wyjazdem warto nauczyć się niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Zdarza się, że podopieczni z demencją zachowują się niestosownie i składają opiekunkom niemoralne propozycje. Warto pamiętać, że wynika to z choroby, a senior często może mylić obcą osobę np. ze swoją żoną. Niestosownych uwag nie można więc brać zbyt osobiście. Najlepiej stanowczo odmówić, a następnie na chwilę wyjść z pomieszczenia, aby senior ochłonął, a opiekunka mogła uspokoić emocje.

opiekunka osób starszych Niemcy

Prowadzenie gospodarstwa domowego podopiecznego

Pod względem obowiązków, mężczyźni często są mniej wymagający od kobiet. Wśród osób starszych wciąż pokutuje przekonanie, że gotowanie i sprzątanie to domena pań. Podopieczni często więc nie wtrącają się w prowadzenie domu i są wdzięczni za pomoc. Wielu wdowców ma problem z pracami domowymi, dlatego wsparcie opiekunki jest dla nich dużą ulgą. Panowie rzadziej krytykują drobiazgi, takie jak sposób składania ubrań czy organizacja rzeczy w kuchennych szafkach, podczas gdy panie domu nie lubią, jak zmienia się ich nawyki.

Oczywiście warto pamiętać, że zawsze zdarzają się wyjątki, dlatego trzeba szukać kompromisu. Jeżeli seniorowi nie smakują dania przygotowywane przez opiekunkę, warto zapytać o ulubione potrawy czy sprawdzoną książkę kucharską, która prawdopodobnie znajduje się w domu. Podopieczni, od lat przyzwyczajeni do niemieckiej kuchni żony, mogą mieć problem w dostosowaniu się do nowych smaków. Zdarza się też, że to senior zajmował się w domu gotowaniem. W takim wypadku, jeśli pozwala na to jego sprawność, można zaangażować go do pomocy przy przygotowywaniu posiłków lub przynajmniej korzystać z jego rad. Dzięki temu, senior nie będzie czuł się niepotrzebny i ignorowany.

Zarówno opieka nad kobietą, jak i nad mężczyzną, ma swoje plusy i minusy, dlatego nie warto z góry skreślać niektórych zleceń, choć trzeba realnie przeanalizować swoje możliwości. Jeżeli interesuje Cię opieka nad osobami starszymi, Niemcy to doskonały kierunek wyjazdu, aby zarobić więcej niż w kraju i poszerzyć swoje kwalifikacje.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl