Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Kultura i zwyczaje w Niemczech cz. 2 – porządek i organizacja

Doskonałym przykładem niemieckiej organizacji i przestrzegania ogólnie przyjętych zasad jest restrykcyjne podejście do kwestii podziału pór dnia i tygodnia. Cisza nocna jest dla nas zjawiskiem normalnym – zazwyczaj jej przestrzegamy, jednak sporadyczne urodziny czy imieniny, które nieco się przedłużą nie dziwią, ani nie bulwersują sąsiadów. Niemcy nieco inaczej podchodzą do kwestii porządku po godzinie 22:00. Ten musi być bezwzględnie przestrzegany i nie ma od tej zasady żadnych ustępstw.

Mittagsruhe

Innym – całkowicie dla nas obcym – zwyczajem jest Mittagsruhe. To oficjalna nazwa dla czasu odpoczynku w porze obiadowej. Rozpoczyna się on o godzinie 12:00 lub 13:00, a kończy w okolicach 14:00 lub 15:00. Podczas tej przerwy należy wstrzymać się od wszelkich głośnych prac domowych, ogrodowych, a nawet hobby. Kategorycznie zakazane jest koszenie trawy, wiercenie, włączenie pralki, głośne zabawy wśród dzieci czy granie na instrumencie. Cisza popołudniowa jest respektowania w takim samym stopniu jak nocna – dotyczy zarówno przestrzeni prywatnej, jak i publicznej, a jej nieprzestrzeganie niejednokrotnie kończy się mandatem. Na straży spokoju stoją najczęściej osoby w podeszłym wieku, które spędzają czas w domu. Warto o tym pamiętać i nie naprzykrzać się okolicznym seniorom.

Niedziele

Określonymi prawami u naszych zachodnich sąsiadów rządzą się także niedziele. To czas przeznaczony na odpoczynek, spacery po parku, delektowanie się kawą w domowym zaciszu oraz błogie lenistwo. Sprzątanie, hałasowanie czy wybranie się na zakupy nie wchodzi w grę. Uzupełnienie zapasów żywnościowych mogłoby się zresztą okazać wyjątkowo trudne, ponieważ w niedziele sklepy są zamknięte – podobnie jak restauracje, kawiarenki czy puby.

Ruhetag

Dla Polaków szczególnie zaskakujący może okazać się Ruhetag. Jest to dzień tygodnia, w którym wiele instytucji i lokali handlowo-usługowych jest nieczynna. Zazwyczaj przypada on na poniedziałek lub środę, o czym często informują tabliczki na drzwiach i fasadach budynków. Warto przy tym pamiętać, że Niemcy są krajem wielokulturowym, w którym respektowane zasady mogą się od siebie różnić, w zależności od danego landu.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl