Firma Frigga Bydgoszcz

Święta Wielkanocne w Niemczech – co opiekun seniora powinien wiedzieć?

Wbrew pozorom nasi zachodni sąsiedzi obchodzą Święta Wielkiej Nocy nieco inaczej niż my w Polsce. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, koniecznie zapoznaj się z różnicami i konkretnymi tradycjami. Przykłady zwyczajów i konkretne propozycje wprowadzenia ich w domu podopiecznego znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj i poznaj sprawdzony sposób na urządzenie seniorowi przyjemnej Wielkanocy.

Opieka nad seniorem podczas Świąt Wielkanocnych

Dla wielu starszych osób czas świąt przypadających na wiosnę jest szczególny i przywodzi szczęśliwe wspomnienia. Nie tylko w Polsce rodziny kultywują tradycję corocznych spotkań urządzanych w tym samym gronie. Zdarzyć się może jednak, że z różnych powodów senior nie będzie mógł zobaczyć się z bliskimi. To trudna emocjonalnie sytuacja, którą możesz jednak załagodzić. Bez względu na to, czy między Tobą a podopiecznym nawiązała się już relacja, czy dopiero się poznajecie, Wielkanoc i jej wspólne spędzanie to okazja do zacieśnienia więzi.
Jeśli w tym roku zostajesz na Das Osterfest w Niemczech, koniecznie dowiedz się, co zrobić, aby stworzyć odpowiedni nastrój. Zastanów się także, jak zaangażować w przygotowania starszą osobę, którą masz pod opieką. Być może zrobicie razem ozdoby lub ugotujecie wspólnie coś tradycyjnego?

Najpopularniejsze zwyczaje Wielkanocne w Niemczech

Zacznijmy od dwóch najważniejszych różnic – nasi zachodni sąsiedzi nie święcą pokarmów i nie obchodzą „lanego poniedziałku”.

Charakterystyczne zwyczaje niemieckie obejmują:

  • stawianie na czas Wielkiego Postu Fastenzeit/Passionszeit – bukietów ozdobionych wydmuszkami,
  • Eiertrüllen – toczenie jajek po groblach i pagórkach,
  • bitwę na jajka,
  • palenie ognisk wielkanocnych przed kościołami w Wielką Sobotę,
  • Zielony Czwartek.

Pierwszy z punktów, czyli ozdobny „bukiet”, powinien składać się z zielonych gałązek ozdobionych kolorowymi wydmuszkami. Do przygotowywania takiej dekoracji zaangażuj seniora jeszcze na początku Wielkiego Postu (Fastenzeit/Passionszeit). Wazon z bukietem powinien stać przez cały ten czas.

Wspólne przygotowania do Świąt?

W Polsce zwyczaj malowania jajek nie jest aż tak popularny. Niemcy uwielbiają ten sposób dekorowania skorupek. Jeśli Twój podopieczny jest sprawny manualnie, usiądźcie do wspólnego dekorowania.

Wielkanoc to także fantastyczna okazja do snucia opowieści. Okaż ciekawość i taktownie wypytaj starszą osobę o najpiękniejsze wspomnienia związane z Das Osterfest. Poproś o opisanie ulubionych zwyczajów i potraw. Seniora, którego dieta dopuszcza odstępstwa od codziennego menu, poproś o podanie tradycyjnych lokalnych przepisów. W każdym landzie będą one trochę inne, dlatego tak ważne jest dopytanie podopiecznego, a nie szukanie receptur w internecie. Zaangażuj starszą osobę w przygotowywanie świątecznego jedzenia lub samodzielnie upiecz i ugotuj coś typowego.

Opiekun seniora – jedyne towarzystwo?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podczas Wielkanocy to właśnie Ty możesz być jedynym towarzyszem starszej osoby. W czasach, kiedy odwiedziny i wszelkie wyjścia narażają zdrowie seniora, będzie to najbezpieczniejsza z opcji. Święta spędzane we dwójkę mogą mieć swój klimat – wystarczy, że zadbasz o odpowiednią atmosferę. Jeśli Twój podopieczny jest otwarty na nowości, zapytaj, czy jest ciekawy zwyczajów z Polski i wprowadź element, który ożywi atmosferę, a Tobie przypomni o domu.

Koniecznie pamiętaj o wesołej tradycji, jaką jest Eier titschen, czyli uderzanie jednym jajkiem o drugie w celu zbicia skorupki. W Niemczech to popularny zwyczaj. Praca opiekunki nie tylko pozwala wykazać się empatią i troską, ale także kreatywnością. To, w jakim klimacie spędzicie Święta Wielkanocne, zależy głównie od Ciebie!

Interesuje Cię opieka nad osobami starszymi?

Profesjonalna opieka nad osobami starszymi to sposób na realizowanie się w zawodzie, który ma moc zmieniania ludzkiego życia na lepsze. Jeśli Ty także chcesz troszczyć się o seniora oraz interesuje Cię praca opiekunki w Niemczech, zapraszamy do działu aktualnych ogłoszeń. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu – będzie nam miło z Tobą porozmawiać.

Wszystkiego dobrego i dużo zdrowia z okazji Świąt Wielkanocnych życzy zespół agencji Frigga z Bydgoszczy!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl