Napisz do nas lub zadzwoń: praca@friggawork.pl +48 (52) 389 11 50
Aktualności

Przyzwyczajenia żywieniowe seniora. Co warto wiedzieć o kuchni niemieckiej

kuchnia niemiecka

Spis treści

Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech lub dopiero myślisz o wyjeździe na kontrakt, powinnaś mieć pojęcie o przyrządzaniu posiłków. Znasz ulubione dania oraz narodowe specjały naszych sąsiadów za zachodnią granicą? Wiesz, jak połączyć przyzwyczajenia żywieniowe seniora, aby było zdrowo, a jednocześnie smacznie? Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o kuchni niemieckiej. Zapraszamy do lektury!

Uszanowanie przyzwyczajeń żywieniowych osoby starszej pomoże zbudować relację

Musisz zdawać sobie sprawę, że opieka nad seniorem to nieustanne budowanie dobrych relacji. Powinniście się dobrze czuć w swoim towarzystwie. Dlatego koniecznie poznaj przepisy kuchni niemieckiej, aby móc smacznie i zdrowo gotować dla swojego podopiecznego. Potrawy powinny być lekkostrawne, aby zawarte w nich składniki były lepiej przyswajalne przez seniora. Oczywiście, jeśli jest on na specjalnej diecie, np. bezglutenowej, również musisz to uwzględnić. Jedno nie wyklucza jednak drugiego – uszanuj jego przyzwyczajenia żywieniowe, a nawiąże się między Wami wyjątkowa nić porozumienia.

Kuchnia niemiecka – różnorodność to jej drugie imię

Zwyczaje kulinarne różnią się w zależności od regionu. Na zachodzie, bliżej Szwajcarii, można zauważyć wpływy tego kraju – tam wykorzystuje się w potrawach dużo warzyw. Na południu zaś królują potrawy bardziej tłuste, bogate w mięsa. Niemcy posiadają swoje narodowe potrawy – niespotykane nigdzie indziej na świecie. Są tam zarówno tradycyjne potrawy, jak i niemieckie przysmaki. Praca z osobą straszą, właściwa opieka nad nią, to także codzienne przygotowywanie śniadań, obiadów i kolacji. Dlatego powinnaś poznać, co gości na niemieckich stołach. Wiele typowych posiłków stanowią dania przyrządzane z mięsa wieprzowego. Popularne są ryby – makrela czy pstrąg, a także ziemniaki, pomidory, kapusta czy szparagi. Z tych składników można wyczarować naprawdę smaczne, pożywne, różnorodne menu.

Najpopularniejsze potrawy kuchni niemieckiej

W kraju za Odrą spożywana jest wieprzowina, cielęcina, dziczyzna czy drób. Do najpopularniejszych dań kuchni niemieckiej zalicza się te przyrządzane z wieprzowiny. To między innymi:

  • biała kiełbasa z dodatkiem musztardy – tradycyjne śniadanie wielu Bawarczyków,
  • pieczona kiełbasa z curry – mogą to być grillowane parówki,
  • sałatka ziemniaczana – z gotowanych ziemniaków, jajka i ogórków – podawana jest najczęściej z boczkiem,
  • zupa kartoflana – z bekonu, kiełbasy, dużej ilości warzyw,
  • kraby – na surowo, pieczone lub jako dodatek do sałatek,
  • zupa jednogarnkowa – bardzo gęsta z dużą ilości mięsa, ziemniaków, ryżu i warzyw.

Jeśli chodzi o ciasta, to króluje strudel z jabłkami, który spożywany jest na gorąco, a ponadto pączki z dżemem truskawkowym, posypane cukrem pudrem. Niemcy na śniadanie jadają duże ilości pieczywa, w tym precli, z dżemem lub konfiturą. Na kolację zaś chleb z serem i wędlinami.

modyfikowanie posiłków

Modyfikowanie przepisów pod kątem potrzeb seniora

Co do zasady osoba starsza powinna jadać posiłki lekkie i zdrowe. Jednak jak każdy, tak również seniorzy mają swoje przyzwyczajenia, ulubione potrawy czy smaki. Jako przyszła opiekunka zastanawiasz się, jak i co gotować, aby jedzenie smakowało podopiecznemu? Wiedz, że w Niemczech zupy owszem jada się, ale najczęściej w soboty. Gdy poznasz upodobania seniora, możesz modyfikować znane przepisy kulinarne pod kątem jego potrzeb, np. do sałatki ziemniaczanej czy warzywnej, zamiast majonezu dodaj jogurt, a potrawy smażone na tłuszczu zamień na grillowane lub gotowane na parze.

Zaproponuj podopiecznemu pomidorową, ogórkową czy polski chłodnik, a na pewno zyskasz jego sympatię. Może polubi też nasze pierogi czy naleśniki? Bacznie obserwuj, które z serwowanych dań mu smakują.

Zbilansowana, ale i smaczna dieta to klucz do zdrowia osoby starszej!

Wielu seniorów, obawia się, że zdrowe i zbilansowane posiłki oznaczają rezygnację ze wszystkiego, co lubią. Tu zaczyna się Twoja rola. Pokaż podopiecznemu, że zdrowa dieta może być smaczna. Jeśli jako opiekunka osoby starszej masz w kontrakcie przygotowywanie posiłków, zapytaj o ulubione smaki. Oczywiście musisz też uwzględnić stan zdrowia oraz wskazania lekarskie dla seniora. Wyjeżdżając do pracy za granicę z agencją Frigga dostaniesz pełną informację o stanie zdrowia przyszłego podopiecznego. Możesz też liczyć na wsparcie koordynatora na każdym etapie współpracy – zapraszamy.