Firma Frigga Bydgoszcz

Przyzwyczajenia żywieniowe seniora. Co warto wiedzieć o kuchni niemieckiej

Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech lub dopiero myślisz o wyjeździe na kontrakt, powinnaś mieć pojęcie o przyrządzaniu posiłków. Znasz ulubione dania oraz narodowe specjały naszych sąsiadów za zachodnią granicą? Wiesz, jak połączyć przyzwyczajenia żywieniowe seniora, aby było zdrowo, a jednocześnie smacznie? Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o kuchni niemieckiej. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Uszanowanie przyzwyczajeń żywieniowych osoby starszej pomoże zbudować relację

Musisz zdawać sobie sprawę, że opieka nad seniorem to nieustanne budowanie dobrych relacji. Powinniście się dobrze czuć w swoim towarzystwie. Dlatego koniecznie poznaj przepisy kuchni niemieckiej, aby móc smacznie i zdrowo gotować dla swojego podopiecznego. Potrawy powinny być lekkostrawne, aby zawarte w nich składniki były lepiej przyswajalne przez seniora. Oczywiście, jeśli jest on na specjalnej diecie, np. bezglutenowej, również musisz to uwzględnić. Jedno nie wyklucza jednak drugiego – uszanuj jego przyzwyczajenia żywieniowe, a nawiąże się między Wami wyjątkowa nić porozumienia.

Kuchnia niemiecka – różnorodność to jej drugie imię

Zwyczaje kulinarne różnią się w zależności od regionu. Na zachodzie, bliżej Szwajcarii, można zauważyć wpływy tego kraju – tam wykorzystuje się w potrawach dużo warzyw. Na południu zaś królują potrawy bardziej tłuste, bogate w mięsa. Niemcy posiadają swoje narodowe potrawy – niespotykane nigdzie indziej na świecie. Są tam zarówno tradycyjne potrawy, jak i niemieckie przysmaki. Praca z osobą straszą, właściwa opieka nad nią, to także codzienne przygotowywanie śniadań, obiadów i kolacji. Dlatego powinnaś poznać, co gości na niemieckich stołach. Wiele typowych posiłków stanowią dania przyrządzane z mięsa wieprzowego. Popularne są ryby – makrela czy pstrąg, a także ziemniaki, pomidory, kapusta czy szparagi. Z tych składników można wyczarować naprawdę smaczne, pożywne, różnorodne menu.

Najpopularniejsze potrawy kuchni niemieckiej

W kraju za Odrą spożywana jest wieprzowina, cielęcina, dziczyzna czy drób. Do najpopularniejszych dań kuchni niemieckiej zalicza się te przyrządzane z wieprzowiny. To między innymi:

  • biała kiełbasa z dodatkiem musztardy – tradycyjne śniadanie wielu Bawarczyków,
  • pieczona kiełbasa z curry – mogą to być grillowane parówki,
  • sałatka ziemniaczana – z gotowanych ziemniaków, jajka i ogórków – podawana jest najczęściej z boczkiem,
  • zupa kartoflana – z bekonu, kiełbasy, dużej ilości warzyw,
  • kraby – na surowo, pieczone lub jako dodatek do sałatek,
  • zupa jednogarnkowa – bardzo gęsta z dużą ilości mięsa, ziemniaków, ryżu i warzyw.

Jeśli chodzi o ciasta, to króluje strudel z jabłkami, który spożywany jest na gorąco, a ponadto pączki z dżemem truskawkowym, posypane cukrem pudrem. Niemcy na śniadanie jadają duże ilości pieczywa, w tym precli, z dżemem lub konfiturą. Na kolację zaś chleb z serem i wędlinami.

modyfikowanie posiłków

Modyfikowanie przepisów pod kątem potrzeb seniora

Co do zasady osoba starsza powinna jadać posiłki lekkie i zdrowe. Jednak jak każdy, tak również seniorzy mają swoje przyzwyczajenia, ulubione potrawy czy smaki. Jako przyszła opiekunka zastanawiasz się, jak i co gotować, aby jedzenie smakowało podopiecznemu? Wiedz, że w Niemczech zupy owszem jada się, ale najczęściej w soboty. Gdy poznasz upodobania seniora, możesz modyfikować znane przepisy kulinarne pod kątem jego potrzeb, np. do sałatki ziemniaczanej czy warzywnej, zamiast majonezu dodaj jogurt, a potrawy smażone na tłuszczu zamień na grillowane lub gotowane na parze.

Zaproponuj podopiecznemu pomidorową, ogórkową czy polski chłodnik, a na pewno zyskasz jego sympatię. Może polubi też nasze pierogi czy naleśniki? Bacznie obserwuj, które z serwowanych dań mu smakują.

Zbilansowana, ale i smaczna dieta to klucz do zdrowia osoby starszej!

Wielu seniorów, obawia się, że zdrowe i zbilansowane posiłki oznaczają rezygnację ze wszystkiego, co lubią. Tu zaczyna się Twoja rola. Pokaż podopiecznemu, że zdrowa dieta może być smaczna. Jeśli jako opiekunka osoby starszej masz w kontrakcie przygotowywanie posiłków, zapytaj o ulubione smaki. Oczywiście musisz też uwzględnić stan zdrowia oraz wskazania lekarskie dla seniora. Wyjeżdżając do pracy za granicę z agencją Frigga dostaniesz pełną informację o stanie zdrowia przyszłego podopiecznego. Możesz też liczyć na wsparcie koordynatora na każdym etapie współpracy – zapraszamy.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl