Firma Frigga Bydgoszcz

Boże Narodzenie w Niemczech – poznaj tradycje i zwyczaje

Jeśli pracujesz jako opiekunka seniora w Niemczech i w tym roku chcesz spędzić z podopiecznym Boże Narodzenie, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Podpowiemy Ci, co zrobić, aby ten świąteczny czas był wyjątkowy i zgodny z tradycją obowiązującą u naszych zachodnich sąsiadów. Zdradzimy, o jakie detale warto zadbać, aby tegoroczną Gwiazdkę wypełnić niezwykłą atmosferą. Sprawdź i zacznij przygotowania już dziś!

Spędzasz Święta ze swoim podopiecznym?

Święta to dla wielu starszych i samotnych osób szczególnie trudny czas. W dobie pandemii i ograniczonych możliwości spotkań z bliskimi miłe spędzenie Gwiazdki staje się prawdziwym wyzwaniem. Jako opiekunka seniora możesz to zmienić. Sam fakt, że będziesz blisko, oznacza dla podopiecznego bardzo wiele. Aby profesjonalnie i w zgodzie z lokalną tradycją przygotować się do okresu Weihnacht, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Należy wspomnieć, że czas adwentu jest dla Niemców niezwykle ważny. Pierwsze dekoracje pojawiają się w sklepach już pod koniec października, dlatego gromadzenie ozdób możesz zacząć z wyprzedzeniem. Akcenty charakterystyczne dla Świąt obchodzonych w Niemczech to:

  • wianki z gałązek jodły, fioletowych wstążek i czterech świec,
  • kalendarz adwentowy w kształcie domku,
  • okna ozdobione kolorowymi światełkami i ozdobami z papieru,
  • pieczenie imbirowych ciasteczek tzw. Plätzchen,
  • strojenie choinki.

Wszystkie te detale nie roztoczą swojej magii, jeśli zabraknie życzliwej i pełnej uwagi obecności. Od Ciebie zależy, jak senior poczuje się w czasie Gwiazdki. Stworzenie właściwego klimatu ułatwisz sobie, pytając podopiecznego, co jest dla niego szczególnie ważne podczas Bożego Narodzenia.

Pytaj i słuchaj

Zbliżające się Święta to fantastyczna okazja do rozmów. Usiądź razem z osobą starszą i podczas sympatycznej konwersacji wypytaj ją o to, jak zazwyczaj obchodziła Weihnacht. Dzięki temu możesz nie tylko wiele się dowiedzieć o zwyczajach konkretnego landu, ale również o tradycjach obchodzonych wyłącznie w domu seniora. Słuchaj uważnie i okazuj zainteresowanie – w ten sposób pozyskasz potrzebne informacje i pogłębisz Waszą więź.

Kiedy Niemcy zaczynają świętować?

Dla naszych zachodnich sąsiadów adwent to równie ważny czas, jak samo Boże Narodzenie. Wieńce ze świecami i kolorowe lampki pojawiają się w oknach już na początku grudnia. To także okres, w którym Niemcy obdarowują się kalendarzami adwentowymi. Popularne jarmarki bożonarodzeniowe zwane Weihnachtsmärkte z reguły przyciągają prawdziwe tłumy.

Popularne potrawy

Wigilię w Niemczech obchodzi się dużo skromniej niż w Polsce. Na stole teoretycznie powinno pojawić się dziewięć potraw, jednak spośród tradycyjnych dań wybierz tylko te, które starsza osoba lubi i może jeść. Opieka nad seniorem uwzględnia bowiem dostosowanie menu do podopiecznego. Podczas wigilii nasi zachodni sąsiedzi mają w zwyczaju serwować:

  • sałatkę ziemniaczaną,
  • potrawy z kiszonej kapusty,
  • pieczone kiełbaski.

Ważniejszy jest pierwszy dzień Weihnacht, a konkretnie podawany wtedy obiad złożony z:

  • pieczonej gęsi, kaczki, indyka lub dziczyzny,
  • ziemniaków.

Na deser serwuje się specjalną struclę tzw. Weihnachtsstollen, przypominającą nasz polski keks.

Upominki i prezenty

Zwyczaj strojenia choinki wywodzi się z Niemiec, jednak ku zaskoczeniu Polaków prezentów nie kładzie się pod strojnym drzewkiem. Za zachodnią granicą podarki ustawia się na stole. Pod obrusem zamiast sianka znajdziemy monety, mające przynieść dobrobyt.

Ważnym i pięknym zwyczajem jest rodzinne kolędowanie. Wspólne śpiewanie zbliża i wprowadza prawdziwie świąteczny nastrój. W przypadku, gdy Twój podopieczny lubi muzykę, miej pod ręką ulubione pastorałki. Praca w Niemczech w okresie Bożego Narodzenia to więcej niż zwykła opieka. Dla osób starszych stajesz się wtedy kimś bliskim, kto sprawia, że łatwiej i milej spędzi się ten wyjątkowy czas roku.

Niech to będzie niezwykła Gwiazdka!

Aby Gwiazdka była miłym i pamiętnym wydarzeniem, nie potrzeba wiele. Wystarczy, że zadbasz o kilka najważniejszych dla podopiecznego szczegółów. Chcesz wyjechać w grudniu do pracy? Interesują Cię oferty dla opiekunek osób starszych w Niemczech? Sprawdź aktualne ogłoszenia. Kto wie, może sprawisz, że czyjeś Święta nie będą samotne? Zapraszamy do kontaktu!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl