Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Osłabienie osoby starszej a dieta

Samopoczucie psychofizyczne seniora zależy od wielu czynników. Warto pamiętać, że starość to nie choroba, ale proces fizjologiczny, na który można wpływać. Jednym ze sposobów spowalniania zachodzących zmian i poprawy jakości życia jest dobrze ułożone menu. Jeśli osoba, którą się opiekujesz, jest przewlekle osłabiona lub nawet otępiała, być może to czas, aby przyjrzeć się jej diecie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy układaniu jadłospisu, aby wspomóc podopiecznego w codziennym funkcjonowaniu. Dowiedz się, co pozwoli Ci jeszcze lepiej troszczyć się o seniora!

Zdrowie a stan odżywienia osób starszych

Wiele osób starszych jest niedożywionych. Stan ich organizmu wcale nie musi wynikać z poważnego zaniedbania. Wystarczą nawet niewielkie błędy dietetyczne powtarzane codziennie, aby pojawiły się pierwsze konsekwencje, np. przewlekłe osłabienie. Mniej sprawne organy wymagają szczególnego planu żywienia. W podeszłym wieku pogorszeniu ulega funkcjonowanie m.in.:

  • ośrodka pragnienia oraz głodu i sytości, które informują, że czas na posiłek lub szklankę wody,
  • trzustki i wątroby,
  • jelita cienkiego, kluczowego z punktu widzenia wchłaniania składników odżywczych,
  • żołądka, który odpowiedzialny jest za pierwsze trawienie pokarmu,
  • kubków smakowych, dostarczających przyjemności z jedzenia.

Wolniejsze i mniej efektywne trawienie oraz wchłanianie sprawiają, że znaczenia nabiera rodzaj i jakość serwowanych produktów, ale także sposób ich podania. Problem, który powinien być brany pod uwagę przy planowaniu posiłków, to również braki w uzębieniu utrudniające gryzienie.

Właściwa opieka nad osobami starszymi powinna uwzględniać nie tylko ułożenie odpowiedniej diety, ale również dopilnowanie, by podopieczny nie rezygnował z jedzenia. Warto dokładnie poznać preferencje żywieniowe seniora i tak podawać mu potrawy, aby ich wygląd zachęcał do jedzenia.

Do czego może prowadzić nieprawidłowa dieta?

Konsekwencji nieprawidłowej diety może być wiele, a większość z nich wynika z niedożywienia. Pamiętaj, że osoby otyłe, w których menu jest dużo słodyczy, także uznaje się za niedożywione. Wynika to z niedostarczania organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych potrzebnych do właściwego działania. Niektóre z konsekwencji zaniedbań w diecie to np.:

  • przewlekłe zmęczenie, często wynikające z niezdiagnozowanej anemii,
  • podatność na infekcje,
  • osteoporoza (skłonność do złamań),
  • zmiany miażdżycowe i osłabienie serca,
  • pogorszenie pamięci, koncentracji i funkcji poznawczych.

Zaplanuj posiłki tak, by senior miał siłę

Jako opiekunka seniora w Niemczech lub innym kraju planuj 4-5 posiłków dziennie i postaraj się serwować je o stałej porze. Jeśli Twój podopieczny nie odczuwa głodu, taka regularność nabierze szczególnego znaczenia i pomoże dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. W tygodniowym jadłospisie uwzględnij:

  • co najmniej 1 porcję tłustej morskiej ryby,
  • 4-5 porcji warzyw i owoców,
  • około 100-150 gramów drobiu na zmianę z innym mięsem,
  • 3 porcje nabiału dziennie,
  • około 2 litry wody dziennie.

Unikaj nadmiernego solenia, ogranicz słodycze i tłuszcze zwierzęce, np. masło. Rozważasz uzupełnienie diety podopiecznego o witaminy bądź suplementy? Skonsultuj się wcześniej z lekarzem prowadzącym.

A może suplementacja?

Gdy senior odmawia przyjmowania posiłków lub wydaje się być chwilowo osłabiony, można do jadłospisu włączyć suplementację. Ze względu na to, że niektóre środki mogą wchodzić w reakcję z przyjmowanymi lekami, konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Praca opiekunek w Niemczech polega również na współpracy z personelem medycznym. Zanim zdecydujesz się włączyć preparaty z witaminą C, D3, czy kwasami omega do diety starszej osoby, dowiedz się, co radzi w tej sprawie specjalista.

Podsumowanie

Dobrze zbilansowana dieta to jeden z najprostszych sposobów wpływania na zdrowie i dobre samopoczucie. Wprowadzenie odpowiedniego jadłospisu sprawi, że Twój podopieczny będzie miał szansę na życie w większym komforcie.

Jeśli chcesz troszczyć się o osobę starszą w ramach obowiązków zawodowych, praca dla opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie. Zapewniamy atrakcyjne stawki oraz szansę rozpoczęcia pracy od zaraz – niezależnie od doświadczenia i umiejętności. Oferty zatrudnienia dobieramy do aktualnych możliwości kandydatów. Zapraszamy do kontaktu.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl