Firma Frigga Bydgoszcz

Opieka nad leżącym seniorem. Jak opiekun może ułatwić sobie to zadanie? II część poradnika Frigga

Poszukujesz wskazówek, jak ułatwić sobie opiekę nad leżącą osobą starszą? Sprawdź podpowiedzi, jakie ma dla Ciebie doświadczona firma – opieka nad osobami starszymi w Niemczech, Luksemburgu, Holandii i innych krajach to nasza specjalność. Poznaj praktyczne sposoby na usprawnienie swoich obowiązków!

Spis treści

Opieka nad leżącą osobą starszą – wyzwanie dla wielu opiekunów

Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, zajmowanie się seniorem – zwłaszcza leżącym – wymaga od opiekuna szeregu kompetencji zawodowych, a także cech osobowości ułatwiających wykonywanie codziennych obowiązków. Należy pamiętać, że w przypadku podopiecznego z zaburzeniami ruchu wyzwaniem staje się mycie, przebieranie czy pomoc w toalecie. Poniżej przedstawiamy sprawdzone patenty i wskazówki, które wykorzystasz w swojej pracy.

Co zrobić, by opieka nad leżącym seniorem była łatwiejsza?

Przede wszystkim opiekun osoby starszej – w Niemczech, Luksemburgu czy Holandii – powinien znać język, którym komunikuje się senior. To ważne, aby porozumiewanie odbywało się bez zakłóceń i niedomówień, ponieważ usprawni codzienne obowiązki i pomoże podopiecznemu czuć się komfortowo. Nie jest wymagana perfekcyjna znajomość języka obcego, jednak warto znać podstawy pozwalające na prowadzenie prostych rozmów dotyczących planu dnia. Ponadto trzeba zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni, w której mieszka senior, poznać wytyczne dotyczące diety – organizm osoby leżącej funkcjonuje nieco inaczej niż Twój, a także zaopatrzyć się w pomocne akcesoria ułatwiające codzienną pielęgnację.

Pokój przystosowany do potrzeb leżącego seniora, ale i opiekuna

To, w jaki sposób zostanie umeblowany pokój osoby starszej, znacząco wpływa na jakość opieki oraz komfort – zarówno seniora, jak i opiekuna. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak umeblować pokój podopiecznego:

  • ustawienie łóżka – zadbaj o to, aby mieć dostęp do chorego z obydwu stron. Ułatwi Ci to mycie i przebieranie pacjenta. Często można spotkać się z poradą, aby posłanie przylegało jednym bokiem do ściany – ma to znaczenie, jeśli łóżko nie jest wyposażone w blokady zapobiegające spadnięciu osoby starszej z materaca,
  • szafka w pobliżu łóżka – umieścisz w niej wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do pielęgnacji czy karmienia. Blat może służyć jako stolik, jeśli osoba starsza ma możliwość usiąść i zjeść posiłek. Połóż na nim te przedmioty, które powinny znajdować się w zasięgu ręki podopiecznego: pilot do telewizora, napój, okulary, coś do czytania czy chusteczki higieniczne,
  • dywanik na podłodze – jeżeli nie ma możliwości usunięcia go, koniecznie przymocuj go do podłoża, aby się nie ślizgał. Nie może on plątać się pod Twoimi nogami i stwarzać niebezpieczeństwa dla Ciebie oraz Twojego podopiecznego,
  • rolety lub zasłony w oknach – osoby starsze często ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, dlatego to ważne, aby można było szybko i skutecznie zaciemnić pokój w razie potrzeby. Zaletą rolet jest to, że łatwiej utrzymać je w czystości – zasłony i firanki trzeba regularnie prać. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu pomieszczenia, aby docierało do niego świeże powietrze. Dzięki temu zapobiegniesz obecności drobnoustrojów we wnętrzu.
leżący senior

Podnośnik do zadań specjalnych

To urządzenie składa się z ramy i siedziska, a jego celem jest wsparcie podczas podnoszenia pacjenta. Firmy, których specjalizacja to opieka nad osobami starszymi, często zalecają rodzinom zakup lub wypożyczenie takiego sprzętu – to zasadne w przypadku chorych mających problemy z samodzielnym poruszaniem się. Dzięki temu możesz odciążyć swój kręgosłup i zapobiec jego urazom wskutek przeciążeń związanych z pracą jako opiekun seniora. 

Dieta dedykowana leżącej osobie starszej

Kolejna ważna kwestia dotyczy sposobu odżywiania osoby leżącej. Starsi pacjenci mają problemy z dokładnym gryzieniem, a ich metabolizm nie jest tak skuteczny, jak dawniej. Dlatego warto stawiać na pełnowartościowe i łatwo przyswajalne posiłki składające się z miękkich, łatwych do przełykania produktów. Należy także podawać dania lekkostrawne, niewywołujące zaparć ani dyskomfortu.

Pracuj jako opiekun osoby starszej w Frigga

Codzienna pielęgnacja i zapewnienie towarzystwa seniorowi, wsparcie w czynnościach higienicznych oraz dbałość o bezpieczeństwo – to zadania, jakie stoją przed Tobą jako opiekunem. Zajrzyj na friggawork.pl i sprawdź aktualne oferty. Opieka nad seniorem to Twoje marzenie? Nasza firma z siedzibą w Bydgoszczy zaprasza do kontaktu! Praca w Niemczech, Luksemburgu czy Holandii czeka właśnie na Ciebie!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl