Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Jak opiekować się seniorem, który niedosłyszy?

Ubytek słuchu to dość powszechny problem wśród starszych osób. Cierpiący na niego seniorzy mają trudności z porozumiewaniem się, co może wywoływać poczucie odizolowania. Opieka nad kimś, kto cierpi na niedosłuch, wymaga specjalnego podejścia, jednak wbrew pozorom nie jest czymś trudnym. Pracujesz jako opiekunka w Niemczech i potrzebujesz wskazówek, jak postępować w takim przypadku? A może chcesz dobrze przygotować się do wyjazdu? Zapraszamy po garść przydatnych wskazówek, dzięki którym świetnie sobie poradzisz.

Specyfika opieki nad osobą niedosłyszącą

Sprawowanie opieki nad niedosłyszącą osobą starszą nie różni się wiele od troszczenia się o pełnosprawnego podopiecznego. Wystarczy poznać kilka najważniejszych zasad, które usprawnią komunikację. Przede wszystkim pamiętaj, że senior nie robi Ci na złość, jeśli nie reaguje na Twoje słowa lub nie rozumie powtarzanego przez Ciebie kilkukrotnie zdania. Cierpliwość i empatia to klucz do porozumienia w każdej relacji. Tutaj zyskują one jeszcze większe znaczenie. Często starsi ludzie nie są świadomi problemu lub nie dopuszczają go do siebie – takie sytuacje wymagają szczególnego taktu. Interesują Cię oferty pracy dla opiekunek w Niemczech? Sprawdź najnowsze ogłoszenia. Odpowiedź na to, jak troszczyć się o niedosłyszącą osobę znajdziesz poniżej.

Najważniejsze: skuteczna komunikacja

Sprawna komunikacja jest podstawą tworzenia relacji i dobrego funkcjonowania na co dzień. Omawiane tu schorzenie utrudnia swobodny przepływ informacji, dlatego należy dołożyć szczególnych starań, by podopieczny czuł się zrozumiany. Pamiętaj, że każdy jest inny. Daj sobie i seniorowi czas. Wypracowanie skutecznych metod porozumiewania się może potrwać. Nie okazuj zniecierpliwienia, a Twoje starania przyniosą zamierzony efekt.

Profesjonalna opieka nad niedosłyszącą osobą starszą to nie tylko głośniejsze i bardziej wyraźne mówienie. Oznacza ona także bycie dobrym obserwatorem i włączanie w przekazywanie informacji mowy ciała oraz mimiki. Przyglądanie się podopiecznemu pozwoli Ci wyłapać charakterystyczne dla niego sposoby wyrażania potrzeb i uczuć, co znacznie ułatwi jego rozumienie. To działa także w drugą stronę – używanie przez Ciebie gestów spójnych z tym, co chcesz powiedzieć, pozwoli seniorowi szybciej się upewnić, co masz na myśli. Nawet jeśli mówisz głośniej niż masz to w zwyczaju, bądź przy tym naturalna. Twój podopieczny nie rozumie, jednak jest sprawny umysłowo. Jeśli cierpi on także na demencję lub Alzheimera – traktuj go z szacunkiem bez względu na wszystko.

Co robić, a czego nie robić?

Poniżej znajdziesz listę ze wskazówkami, które sprawią, że opieka nad starszą osobą z ubytkiem słuchu stanie się łatwiejsza:

  • mów głośno i wyraźnie,
  • komunikuj się wyłącznie wtedy, gdy jesteś w pobliżu podopiecznego i ma on możliwość obserwowania ruchu Twoich warg oraz mimiki i mowy ciała,
  • jeśli musisz coś powtórzyć kilka razy – staraj się używać prostszych i bardziej zrozumiałych słów,
  • upewnij się, że w tle nie ma hałasu – wyłącz radio, telewizor, zamknij okno,
  • staraj się nie okazywać zniecierpliwienia,
  • nie artykułuj przesadnie słów, ponieważ może to je zniekształcić i utrudnić ich rozumienie,
  • nie jedz i nie żuj gumy, gdy mówisz.

Dodatkowe wskazówki

Codzienną komunikację możesz uzupełnić o inne metody porozumiewania się – np. zapisywanie problematycznych zdań na kartkach. Wiele zależy od Twojej kreatywności i otwartości na nieszablonowe rozwiązania. Jeśli senior nie jest świadomy ubytku słuchu, delikatnie nakierowuj go na pomysł noszenia aparatu. To jednak na tyle drażliwa kwestia, że nie należy sugerować nic wprost. Wizytę u stosownego lekarza umów wyłącznie wtedy, gdy taki pomysł padnie z ust Twojego podopiecznego.

Rozważasz pracę opiekunki dla seniora?

Jeśli jesteś empatyczna i cierpliwa, to z pewnością doskonale poradzisz sobie z troszczeniem się o niedosłyszącego seniora. Zastosuj nasze wskazówki, a ułatwisz sobie realizację zadań i zbudujesz więź z podopiecznym.

Interesuje Cię praca za granicą jako opiekunka osób starszych? Zapraszamy zarówno panie, jak i panów po najnowsze oferty, spośród których można znaleźć propozycje wyjazdu do Niemiec i Szwajcarii. Jesteśmy sprawdzoną agencją z Bydgoszczy, która działa od ponad 11 lat. Skontaktuj się z nami!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl