Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Jak dbać o pamięć seniora

Mózg, tak samo, jak reszta organów z czasem traci swoją pierwotną sprawność. Z tego względu już nawet osoby po 60 roku zaczynają skarżyć się na kłopoty z pamięcią, koncentracją i ogólne osłabienie funkcji umysłowych. Dobra wiadomość to taka, że mózg jest jak mięsień – wzmacnia się pod wpływem odpowiednich ćwiczeń. Wystarczy odrobina regularności. Jak dbać o pamięć seniora? Radzimy w tym artykule. Sprawdź!

Cudowna neurogeneza

Ostatnie badania dowodzą jednoznacznie, że proces tworzenia się nowych komórek nerwowych nigdy się nie kończy! Żeby neurony bez przeszkód odnawiały się także w późniejszych etapach życia, należy włożyć w to świadomy wysiłek. I tutaj właśnie wchodzisz Ty, jako opiekun. Dla swojego podopiecznego możesz zrobić naprawdę dużo! A jak to zrobić wymieniamy poniżej.

Zdrowa dieta

Mózg można i należy odżywiać. Jak każdy inny organ w ludzkim ciele ma on swoje potrzeby. Bardzo ważne jest zbilansowane żywienie. Jeśli nie ma innych zaleceń dietetycznych, należy zadbać o odpowiednią ilość węglowodanów, białek i dobrych tłuszczy (nie zalicza się do tej grupy to, co przetworzone). Wprowadź do menu oliwę z oliwek i olej lniany, który bogaty jest w kwasy omega-3 i -6. Zadbaj też o produkty zawierające żelazo i witaminy A, C oraz E, czyli popularne antyutleniacze.

Eliminacja używek

Jest to być może oczywiste, jednak warto o tym wspomnieć. Nawet tak niepozorna drobnostka, jak filiżanka kawy dziennie może ujemnie wpływać na pamięć. Być może przez chwilę poprawi ona koncentrację, jednak długofalowo działa ona bardzo niekorzystnie. Czarny napój wypłukuje z organizmu magnez i odwadnia, a zatem upośledza funkcje poznawcze i sabotuje dobre samopoczucie. Niech kawa będzie jedną z rzadkich przyjemności, raczej niż codziennym rytuałem.

Ruch na świeżym powietrzu

Jeśli senior, którym się opiekujesz, jest sprawny fizycznie – wprowadź do waszych wspólnych dni ruch. Najlepiej, jeśli będzie to forma aktywności, która starszej osobie sprawia przyjemność. W zależności od formy podopiecznego możecie kilka razy w tygodniu wychodzić na spacer lub rower. A jeśli pogoda nie sprzyja – delikatne ćwiczenia w domu przy ulubionej muzyce będą doskonałą alternatywą.

Krzyżówki, sudoku i książki

Kolejnym równie istotnym obszarem są ćwiczenia intelektualne. Odpowiednie będzie rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, gra w szachy, karty, a nawet czytanie książki. Tutaj również podążaj za tym, co lubi senior. Niech te aktywności przynoszą radość, a nie będą jedynie przykrym obowiązkiem.

Rozmowa, wspomnienia i więź

Dobrze na pamięć wpływa sam proces przypominania sobie różnych rzeczy i zdarzeń. Być może Twój podopieczny lubi wspominać dawne czasy? Usiądź z nim od czasu do czasu i zadawaj pytania, które okażą mu zainteresowanie, ale także zmuszą do sięgania pamięcią wstecz do detali i faktów. To nie tylko doskonałe ćwiczenie dla układu nerwowego. Badania dowodzą, że przy wspierającej więzi mózg o wiele dłużej zachowuje sprawność.

Podsumowanie

Jeśli szukasz dla siebie pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech – sprawdź oferty naszej agencji! Pochodzimy z Bydgoszczy, na rynku działamy od wielu lat, zaufało nam wielu Kandydatów i Klientów. Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniami, bez względu na doświadczenie, jakie posiadasz. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednią ofertę. Z nami wyjedziesz legalnie i otrzymasz atrakcyjne wynagrodzenie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl