Firma Frigga Bydgoszcz

Bezpieczeństwo seniora podczas pandemii – co musisz wiedzieć?

Do osób najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem należą seniorzy. Właśnie dlatego w dobie pandemii rola opiekuna nabiera jeszcze większego znaczenia. Aby w tym wymagającym czasie pomóc chronić zdrowie podopiecznego, należy wprowadzić do codziennej rutyny kilka ważnych czynności. Jakich? Dowiedz się z poniższego artykułu!

Opieka nad seniorem w trudnym czasie

Na seniorów negatywnie wpływa zarówno sam strach wynikający z ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak i inne czynniki powiązane z pandemią. Ogromny wpływ na pogorszenie samopoczucia ma izolacja. Jej celem oczywiście jest zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych, jednak długofalowa samotność niekorzystnie oddziałuje na stan psychofizyczny. W dobie pandemii opiekun to nie tylko wsparcie w wykonywaniu podstawowych czynności. Bardziej niż dotąd liczy się pozytywna relacja z podopiecznym, rozmowy i wspólne spędzanie czasu. W kontekście konkretnych działań bezpieczeństwo osoby starszej zwiększysz np. dzięki:

 • regularnemu dezynfekowaniu dłoni i powierzchni w domu,
 • ograniczeniu odwiedzin,
 • wprowadzeniu video-konferencji jako sposobu na kontakt z bliskimi,
 • używaniu maseczki w sytuacjach, gdy jesteś blisko podopiecznego,
 • stosowaniu aktualnych wytycznych dot. obostrzeń.

Szczególną opieką należy otoczyć seniorów niezdających sobie sprawy z niebezpieczeństwa, czyli np. chorujących na Alzheimera czy Parkinsona. Konsekwentnie wprowadzaj nowe nawyki, takie jak np. używanie żelu do dezynfekcji rąk i uzbrój się w cierpliwość. Tłumacz spokojnie i łagodnie, dlaczego częstsze odkażanie jest ważne, ale nie wzbudzaj lęku.

Zachowaj szczególną ostrożność

Podatność osób starszych na zakażenie koronawirusem sprawia, że konieczne jest zachowanie ostrożności każdego dnia. Według statystyk grupa ryzyka obejmuje seniorów ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów cierpiących na inne choroby, np.:

 • cukrzycę,
 • niewydolność krążenia,
 • POChP.

Układ odpornościowy Twojego podopiecznego jest osłabiony ze względu na wiek. Podczas pandemii:

 • zadbaj o pełnowartościową dietę,
 • zminimalizuj liczbę odwiedzin i nie pozwól, aby goście gromadzili się w domu,
 • zakupy odstawiaj „na kwarantannę”,
 • po powrocie do domu dezynfekuj dłonie i dotykane przez Ciebie powierzchnie,
 • zabiegi higieniczne wykonuj w maseczce,
 • bądź szczególnie wyczulony na każde pogorszenie samopoczucia seniora.

Bądź na bieżąco

Każdy kraj nakłada odmienne obostrzenia na swoich mieszkańców. Zachowuj maksymalną higienę, stosuj się do zasady dystansu społecznego i nakazu noszenia maseczek, a także śledź na bieżąco wytyczne. Opiekun osoby starszej w Niemczech będzie najprawdopodobniej musiał przestrzegać innych zasad niż ten pracujący w Polsce. Unikaj też wspólnego oglądania telewizji, aby nie potęgować strachu. Odpowiednich informacji poszukaj w internecie na stronach rządowych.

Słuchaj i wspieraj

Na dłuższą metę przymusowa izolacja i ograniczenia spotkań z bliskimi ujemnie wpłyną na nastrój. U seniorów niemogących porozmawiać twarzą w twarz z rodziną zwiększa się apatia i poczucie braku wpływu na otaczającą sytuację. Obserwuj swojego podopiecznego, okazuj mu życzliwość i codziennie poświęcaj uwagę.

Często to, co najprostsze, jest najskuteczniejsze – zwykła rozmowa, w której będziesz słuchać uważnie i z zainteresowaniem, może zdziałać wiele. Zadbaj także o podtrzymywanie ulubionych aktywności seniora. Opieka nad osobami starszymi za granicą powinna uwzględniać wspólne spędzanie czasu np. na:

 • słuchaniu muzyki,
 • oglądaniu ciekawych filmów,
 • czytaniu.

Twoje pozytywne podejście podniesie na duchu podopiecznego i pozwoli mu łatwiej przetrwać ten wymagający czas.

Wiele zależy od Ciebie

W „nowej rzeczywistości” Twoje zaangażowanie w ochronę podopiecznego przed potencjalnymi zagrożeniami i jego mentalne wsparcie mają jeszcze większe znaczenie. Uważne przebywanie ze starszą osobą i towarzyszenie jej każdego dnia działa wzmacniająco na jej psychikę oraz zdrowie fizyczne. Jeśli interesuje Cię praca dla opiekunki w Niemczech, sprawdź aktualne ogłoszenia i aplikuj! Zapewniamy atrakcyjne oferty i przyjazny proces rekrutacji. Na rynku działamy od ponad 11 lat. Zapraszamy!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl