Napisz do nas lub zadzwoń: praca@friggawork.pl +48 (52) 389 11 50
Bez kategorii

Obawy opiekunki: czy my się polubimy?

opiekunka osób starszych

Wyjazd za granicę dla niejednej opiekunki jest wydarzeniem stresującym. Jedną z przyczyn jest oczywiście wyjazd w nieznane, do zupełnie obcej osoby. Obawy te wydają się być całkowicie uzasadnione, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż w dużym zakresie jest się od tej osoby zależnym.
Dla poczucia własnego komfortu warto zdecydować się wówczas na pomoc sprofilowanych agencji pośrednictwa pracy, takich jak Frigga. Wówczas możemy być spokojni, iż trafimy pod „sprawdzony adres”.
Nie możemy mieć jednak nigdy pewności, jeśli chodzi o stopień porozumienia z osobą oddaną nam pod opiekę. Aby dać sobie szansę na pomyślne rozpoczęcie budowania relacji z seniorem warto mieć na uwadze tych kilka prostych wskazówek:

· Pamiętaj, że jesteś w cudzym domu – zanim zaczniesz szukać czegoś po szufladach zapytaj o pozwolenie. Szanowanie cudzej prywatności to podstawa dobrej relacji.
· Wspólne spędzanie czasu zbliża. Spróbuj wprowadzić zwyczaj wspólnego czytania.
To dla ciebie również świetna okazja do podszkolenia języka niemieckiego.
· Pierwsze lody przełamać pomagają drobne gesty – uśmiechaj się wiec, opowiadaj zabawne historie.
· Szanuj przyzwyczajenia swoich podopiecznych i daj im możliwość podejmowania decyzji. Dają im one poczucie bezpieczeństwa.
· Osoba oddana Ci pod opiekę nie jest jednostką bezwolną. Daj jej podejmować decyzje.

Najważniejsze jest jednak, by nie udawać kogoś kim się nie jest, być autentycznym. Trudno o zbudowanie dobrej relacji opiekun-podopieczny bez szczerej sympatii.