Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Pomysły na spędzanie wolnego czasu z seniorem – cz. 1

Jesteś opiekunką seniora w Niemczech i szukasz pomysłów na spędzanie czasu z podopiecznym? Przed Tobą pierwszy wyjazd do pracy w opiece i zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z organizacją dni osoby starszej? Mamy dla Ciebie gotowe propozycje aktywności, które można wdrożyć od zaraz. Przekonaj się, jak niewiele trzeba, aby zapewnić podopiecznemu trochę rozrywki.

Długie rozmowy

Planując wolne chwile seniora, weź pod uwagę jego:

  • predyspozycje,
  • stan zdrowia,
  • potrzeby.

Aktywnością, która sprawdzi się doskonale w większości przypadków, jest zwykła rozmowa. Nie wymaga ona pełnej sprawności fizycznej, a pozwoli Wam się poznać i pogłębić relację. Senior, tak jak każdy człowiek, często chce się komuś „wygadać”. Pamiętaj, aby nie poruszać i nie komentować drażliwych tematów. Zadawaj pytania o przeszłość, hobby i z uwagą słuchaj tego, co podopieczny mówi. Dzięki pogawędce pewnie dowiesz się czegoś, co pozwoli Ci wpaść na nowe pomysły.

Nie każdy senior będzie sam dążył do rozmowy. Czasem trzeba przejąć inicjatywę i zadać kilka pytań pozwalających starszej osobie się otworzyć. Przede wszystkim bądź szczerze ciekawy tego, co Twój podopieczny ma Ci do powiedzenia. To może być bardzo wartościowy czas dla Was obojga. Przy okazji podszkolisz także swój niemiecki.

Słuchanie ulubionej muzyki

Muzyka to niezawodny i prosty sposób na poprawę nastroju. Dowiedz się, czy osoba, którą się opiekujesz, ma ulubionych wykonawców i utwory, a następnie zorganizuj wskazane przez nią nagrania. Wybieraj te wpływające kojąco i pozytywnie na nastrój. Możesz rozpoczynać dzień od melodii poprawiających humor, a jeśli Twój podopieczny lubi śpiewać, zachęcaj go do nucenia.

Zaproponuj także piosenki swoich lubionych artystów. Pamiętaj jednak, aby podążać za tym, czego potrzebuje i chce osoba starsza. Nie każdy musi lubić muzykę, nie dla wszystkich też odpowiednie będzie włączanie jej rano. Być może wspólne popołudnia spędzane w towarzystwie ulubionych wykonawców staną się tym, co seniorowi najbardziej przypadnie do gustu. Jeśli piosenek słuchacie wieczorem, postaw na te łagodne i wyciszające.

Spacery na świeżym powietrzu

Jeśli pozwala na to stan zdrowia starszej osoby, włączaj aktywność fizyczną do Waszej codzienności. Ruch to jeden z najważniejszych składników dobrego samopoczucia. Jeśli ćwiczenia wykonywane są na świeżym powietrzu i sprawiają radość, ich oddziaływanie jest jeszcze korzystniejsze. Spacer w tempie dostosowanym do potrzeb seniora pozwoli:

  • poprawić krążenie,
  • dotlenić mózg,
  • usprawnić ruchomość stawów,
  • zrelaksować się i wyciszyć,
  • poprawić jakość snu.

Zanim pójdziecie razem na krótką przechadzkę, upewnij się, że nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań. Wspólne wyjścia możesz uzupełnić lub zastąpić lekką gimnastyką – wcześniej konsultowaną z rehabilitantem i lekarzem. Ćwiczenia wykonywane regularnie również pozytywnie wpłyną na samopoczucie fizyczne i emocjonalne seniora.

Gry karciane i planszowe

A może partia w karty lub chińczyka? Jest wiele prostych gier, które nie tylko umilą Wam czas, ale też sprawią, że szybciej minie. Dzięki angażowaniu seniora w różnego rodzaju gry dbasz o jego sprawność intelektualną. Oto kilka przykładów:

  • szachy,
  • bingo,
  • sudoku,
  • krzyżówki,
  • scrabble,
  • domino.

Pozwalaj wybierać osobie starszej rodzaj rozrywki. Jeśli senior jest sprawny intelektualnie i wyczujesz u niego otwartość na nowe wyzwania, warto próbować nowych gier. W przypadku podopiecznych z demencją lepiej sprawdzi się kolorowanie prostych obrazków lub układanie dużych puzzli.

Przejmij inicjatywę

Jak widzisz, nie brakuje sposobów na zorganizowanie czasu osobie starszej. Inicjatywa leży po Twojej stronie, ponieważ szansa, że senior sam coś zaproponuje, jest w zasadzie niewielka. Twoim zadaniem będzie uważnie obserwować, słuchać i na tej podstawie podejmować decyzje o rodzaju wybieranej aktywności.

Najważniejsze to spędzać wspólne chwile w sposób, jaki sprawia radość i przyjemność. Te niepozorne działania mogą bardzo dobrze wpłynąć na ogólny dobrostan podopiecznego. Znasz więcej ciekawych aktywności dla seniora? Szukasz pracy w Niemczech? Skontaktuj się z nami! Agencja Frigga z Bydgoszczy zaprasza. W razie potrzeby chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl