Firma Frigga Bydgoszcz

Na czym polega praca w opiece w Niemczech

O wyjeździe zagranicznym do pracy marzy wiele opiekunek osób starszych. Trudno się temu dziwić – takie kontrakty oznaczają dobre zarobki oraz możliwości rozwoju. Za zachodnią granicą naszego kraju, czekają na nas podopieczni o wysokiej kulturze osobistej oraz ich urocze rodziny. Jednak praca jako opiekunka seniora niesie ze sobą także obowiązki i wyzwania, na które dobrze jest się przygotować jeszcze przed wyjazdem. Do tego dochodzą różnice kulturowe i obcy język, w którym trzeba potrafić się komunikować. Jak konkretnie wygląda praca w Niemczech? Czego się spodziewać? Opisujemy w tym artykule. Sprawdź!

Zadania na stanowisku opiekuna

Z jednej strony obowiązki na takim stanowisku zbliżone są do siebie bez względu na kraj, a z drugiej różnią się w zależności od konkretnego kontraktu. W dużym skrócie to wsparcie w codziennych czynnościach, przy których wykonywaniu osoba starsza nie radzi sobie sama. Od opiekuna oczekuje się pomocy w:

  • porannej i wieczornej toalecie;
  • przygotowywaniu posiłków;
  • robienie zakupów spożywczych;
  • spożywaniu przez podopiecznego potraw;
  • dbaniu o to, aby senior o czasie przyjmował odpowiednie leki;
  • porządkowaniu domu i praniu;
  • ubieraniu i rozbieraniu.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, każda z ofert będzie trochę inna, głównym czynnikiem różnicującym zakres obowiązków będzie stopień samodzielności podopiecznego. W niektórych przypadkach do domu seniora kilka razy w tygodniu przychodzi pomoc domowa, która zajmuje się sprzątaniem. Są także osoby, wymagające specjalistycznej pomocy, której udziela personel medyczny. Wizyty pielęgniarki lub fizjoterapeuty są z góry ustalone. Kluczowa dla posad w Niemczech jest min. Komunikatywna znajomość języka. Dobre agencje oferują kursy doszkalające, dlatego nie rezygnuj, jeśli powstrzymuje Cię tylko to, że nie mówisz po niemiecku.

Przysługuje Ci oczywiście przerwa w ciągu dnia, w której masz czas całkowicie dla siebie. Często okazuje się, że Ty i pozostający pod Twoją opieką senior nawiązujecie taką więź, że relaksujecie się wspólnie, oglądając telewizję, spacerując lub rozmawiając.

Praca w opiece w Niemczech

Jakie cechy charakteru powinien mieć opiekun?

Dobry opiekun to taki, który wykazuje się cierpliwością, empatią i troską. Twoje obowiązki będą ściśle określone przez Twojego pracodawcę, ważne, aby poza starannym ich wykonywaniem, mieć w sobie powyższe cechy. Seniorzy potrzebują ciepła i wsparcia – dostarczanie go to także jedno z Twoich zadań na tym stanowisku.

Decydując się na podjęcie pracy jako opiekunka seniora w Niemczech, miej pewność, że wybierasz sprawdzoną agencję. To zagwarantuje Ci stosowne ubezpieczenia, doprowadzane regularnie składki ZUS, urlopy i przede wszystkim zapłacone na czas uczciwe wynagrodzenie. Praca „na czarno” to duże ryzyko. Istniejące obecnie na rynku agencje mogą pochwalić się już nawet 10-letnim stażem oraz setkami zrealizowanych kontraktów. Tacy pracodawcy nie tylko uczciwie zapłacą, zajmą się niezbędnymi formalnościami, ale także dobiorą ofertę idealnie do Twojego doświadczenia i umiejętności.

Podsumowanie

Jeśli szukasz oferty wyjazdu od zaraz do Niemiec w roli opiekuna osób starszych – skontaktuj się z nami! Znajdziemy dla Ciebie odpowiednią posadę, zorganizujemy wszystkie formalności i zapewnimy wsparcie koordynatora. Postaw na zaufaną agencję pracy i zacznij dobrze zarabiać, pomagając innym!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl