Firma Frigga Bydgoszcz

Czy opiekunki mogą dbać o seniora parami?

W większości ofert zatrudnienia na stanowisku opiekuna seniora poszukiwana jest jedna osoba. Zdarzają się jednak wyjątki, gdy kontrakt uwzględnia zatrudnienie dwóch opiekunów. Jakie to sytuacje i jakie oznaczają one obowiązki? Dowiedz się więcej z tego artykułu!

Jakie opiekunka ma obowiązki wobec seniora

Sprawowanie opieki nad seniorem oznacza pomaganie mu w codziennych czynnościach i dotrzymywanie towarzystwa. Obowiązki różnić się będą w zależności od stanu zdrowia i potrzeb podopiecznego. Dzięki wieloletniej działalności w agencji Frigga potrafimy precyzyjnie dobrać ofertę do kandydata. W większości przypadków z zadaniami spokojnie poradzi sobie jeden kandydat. Praca w opiece w Niemczech może oznaczać, np.:

 • pomoc w porannej i wieczornej toalecie,
 • przygotowywanie i podawanie posiłków,
 • dbanie o przyjmowanie odpowiednich dawek leków na czas,
 • mierzenie ciśnienia i poziomu glukozy we krwi,
 • kontrolowanie kalendarza wizyt lekarskich oraz towarzyszenie w nich,
 • mobilizowanie do aktywności – zarówno fizycznej, jak i umysłowej,
 • robienie zakupów i zajmowanie się domem (odkurzanie, zmywanie, prasowanie itp.),
 • pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu,
 • wspólne spędzanie czasu.

Aktywizowanie seniora będzie zależało od stanu jego zdrowia i zaleceń lekarskich. Każdy podopieczny będzie wymagał innego rodzaju wsparcia, np. niektóre rodziny same robią zakupy i zajmują się domem.

Różnie rozumieć będziemy też wspólne spędzanie czasu. Zawsze powinno być ono zgodne z zainteresowaniami podopiecznego. Przykładowo – może to być granie w szachy, oglądanie zdjęć, malowanie, czy słuchanie muzyki. Ćwiczenia fizyczne powinny zawsze być konsultowane z lekarzem lub rehabilitantem. Z pewnością obowiązkiem opiekunki jest także:

 • uważne słuchanie,
 • reagowanie na potrzeby,
 • bycie wyrozumiałym i cierpliwym.

W ten sposób buduje się poczucie więzi i bezpieczeństwa, które w tego rodzaju pracy są niezwykle ważne.

opieka nad seniorem w parze

Senior ze specjalnymi potrzebami?

W przypadku, gdy osoba starsza potrzebuje intensywniejszej opieki, rodzina zapewnia dodatkowe wsparcie. Czasem jest to pomoc medyczna, która przychodzi kilka razy w tygodniu zająć się pielęgnacją ciała seniora lub rehabilitant. Wszelkie medyczne aspekty biorą na siebie pielęgniarze na wizytach domowych. Opiekun może zostać poproszony o zmierzenie ciśnienia krwi lub poziomu cukru.

Jeśli zdarza się, że podopieczny wymaga dodatkowego wsparcia, zawsze jest ono dostarczane. Czasem rodziny angażują się w pomoc, np. zajmując się domem lub zatrudniają w tym celu dodatkową osobę.

Czy opiekunki osoby starszej mogą pracować parami

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, oferty pracy zazwyczaj obejmują obowiązki, którym spokojnie sprosta jedna osoba. Także dzięki dodatkowemu wsparciu ze strony personelu medycznego oraz innych osób z otoczenia seniora. Mimo to na naszej stronie możesz znaleźć ogłoszenia, w których poszukujemy pary opiekunek na wyjazd do Niemiec lub Luksemburga. Jakie to przypadki?

Często zapotrzebowanie na opiekę zgłaszają starsze małżeństwa. Jeśli jeden z seniorów jest sprawny, na zlecenie zostanie wydelegowana jeden kandydat. Jeśli natomiast oboje z małżonków wymagają wsparcia, wtedy poszukiwana jest dwójka opiekunów, która podzieli się zadaniami.

Klient ma wtedy obowiązek zapewnić komfortowe warunki mieszkalne dla obu przyjezdnych. Oznacza to zakwaterowanie we własnym pokoju dla każdej z opiekunek, a czasem nawet pokój dla każdej z nich w osobnym mieszkaniu wydzielonym na terenie domu. Z pewnością praca we dwójkę jest inna niż samodzielne realizowanie zadań. Wymaga ona dodatkowo umiejętności pracy w zespole i większego otwarcia na ludzi.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech i Luksemburgu

Jeśli chcesz pracować w opiece na podwójnym lub pojedynczym zleceniu – sprawdź nasze ogłoszenia i aplikuj! Zapraszamy wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoje szanse. Nie musisz mieć doświadczenia, aby przesłać do nas formularz aplikacyjny. Konsultant z agencji Frigga odezwie się do Ciebie z informacją zwrotną i pomoże ustalić kolejne kroki w procesie rekrutacji. Gwarantujemy dobór zlecenia odpowiedniego do aktualnych umiejętności. Skontaktuj się z nami i wyjedź do pracy marzeń!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl