Firma Frigga Bydgoszcz

Czy opiekunka seniora w Niemczech może pracować sezonowo?

Zarobkowe wyjazdy do Niemiec są niezwykle popularne z kilku powodów. Jednym z nich jest oczywiście atrakcyjna pensja oraz to, że łatwo do naszych zachodnich sąsiadów dojechać. Wielu Polaków decyduje się na wakacyjną pracę sezonową w opiece seniora, aby podreperować domowy budżet. Są i tacy, dla których taki rodzaj zajęcia z czasem staje się sposobem na życie. Jakie możliwości wyjazdu oferuje nasza agencja? Czy potrzebne jest doświadczenie? Odpowiadamy.

Na podstawie jakiej umowy cywilno-prawnej może zostać zatrudniona opiekunka seniora w Niemczech?

Przede wszystkim pamiętaj, że bez względu na to, jak krótki ma być Twój pobyt – zawsze wymagaj od pracodawcy podpisania umowy. To nie wyłącznie formalność, ale sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Legalny kontrakt powinien objąć odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalno-rentowe.

Umowa zlecenie, jaką proponujemy w agencji Frigga z Bydgoszczy, pozwala jednocześnie na zagwarantowanie atrakcyjnych zarobków i pełnego dostępu do służby zdrowia w obu krajach. Dla naszych opiekunek wyrabiamy kartę EKUZ, dzięki której w razie potrzeby pójdziesz do lekarza. Możesz także skorzystać z tzw. płatnego L4. Aby to zrobić, wystarczy zgłosić chęć opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe. Jest ona stosunkowo niewielka i w pełni dobrowolna. Ostatecznie to Ty decydujesz, czy chcesz, aby była ona w Twoim imieniu przez nas odprowadzana.

Tego typu kontrakt daje sporo elastyczności. Opiekunowie, którzy pracują w Niemczech na cały etat, korzystają z niej i wracają na wakacje do Polski, aby odpocząć. Wtedy właśnie pojawia się możliwość wyjazdu sezonowego w ramach zastępstwa.

Jak wygląda pełny etat opiekunki osoby starszej w Niemczech?

Wiele osób ceni sobie pracę w opiece nad seniorami także dlatego, że pozwala ona odłożyć sporą sumę pieniędzy. W przypadku pełnego etatu mogą to być kwoty, na które w Polsce trzeba pracować kilka lat. Z czego to wynika? Osoba, która na co dzień pomaga seniorom, ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie i w wielu przypadkach także darmowy internet. Oznacza to brak wydatków i możliwość zaoszczędzenia wysokiej pensji nawet w 100%.

Każda opiekunka otrzymuje własny pokój lub nawet małe osobne mieszkanko w tym samym domu, w którym przebywa podopieczny. To bardzo wygodne rozwiązanie, dające dużo prywatności i jednocześnie pozwalające być blisko.

Zadania różnią się od potrzeb i stanu zdrowia osoby starszej. W zależności od konkretnego przypadku mogą to być:

 • pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu się,
 • pomoc przy porannej i wieczornej toalecie,
 • gotowanie i podawanie jedzenia,
 • wspólne spędzanie czasu,
 • towarzyszenie w wizytach lekarskich,
 • podstawowe sprzątanie.

Niemieckie rodziny bardzo cenią sobie opiekunki, które wracają do podopiecznego. Pozwala to na zbudowanie więzi i wypracowanie zaufania, które zwiększa poczucie bezpieczeństwa seniora. Praca „na pełen etat” oznacza także regularne powroty do Polski, aby zregenerować siły i wypocząć.

Czy opiekunka seniora może pracować dorywczo lub sezonowo?

W wielu przypadkach opiekunki korzystają z urlopu w wakacje, co sprawia, że właśnie wtedy pojawia się możliwość sezonowego wyjazdu do Niemiec. Wiele Polek pracuje w ten sposób – stawiając na dorywcze kontrakty za granicą. Dzięki temu zapewniają sobie dodatkowy i solidny zastrzyk gotówki. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku, np.:

 • nauczycieli,
 • studentów,
 • osób, które dopiero chcą iść na studia,
 • zawodów, dla których lato to tzw. sezon ogórkowy,
 • bezrobotnych oraz wszystkich tych, którzy chcą spróbować swoich sił w opiece.

Oczywiście warto pamiętać, że wyjazd tego typu to nie tylko świetny sposób na zarobek. Przede wszystkim to odpowiedzialna praca, w której czuwa się nad bezpieczeństwem i dobrostanem drugiej osoby. Doświadczenie jest przydatne przy wyjazdach dorywczych, nie jest ono jednak warunkiem koniecznym.

Podsumowanie

Na stanowisku opiekuna doskonale radzą sobie zarówno panie, jak i panowie. Wiele zależy od pokładów cierpliwości, empatii oraz wyrozumiałości. Jeśli interesuje Cię sezonowa praca w opiece – aplikuj! Lato to idealny moment na krótki kontakt w Niemczech, który pozwoli Ci przekonać się, czy taki zawód jest dla Ciebie. Zespół Frigga chętnie pozna Twoje potrzeby i umiejętności oraz dobierze do nich odpowiednią ofertę. Zapraszamy!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl