Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Zaburzenia lękowe u seniorów – z czego wynikają i co robić?

Problemy ze zdrowiem są u seniorów raczej oczywiste, jednak zazwyczaj skupiamy się na dolegliwościach fizycznych, a nie psychicznych. Zaburzenia lękowe czy depresyjne dla wielu osób wciąż pozostają tematem tabu i powodem do wstydu. Ale niesłusznie! U seniorów często pojawiają się stany lękowe i warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Rodzaje zaburzeń lękowych

Praca opiekunki w Niemczech jest bardzo ważna i potrzebna – to opiekunka przebywa z seniorem na co dzień i pomaga mu w czynnościach, z którymi ma problem. Często jest więc pierwszą osobą, która zauważa, że pogarsza się stan podopiecznego, nie tylko fizyczny, ale też psychiczny.

Medycyna wyróżnia wiele rodzajów zaburzeń lękowych. Mogą być pierwotne lub wtórne, czyli wynikać z innych schorzeń. Do występowania stanów lękowych często prowadzą otępienie, choroba Parkinsona czy przebyty udar mózgu. Z lękiem zazwyczaj wiąże się choroba Alzheimera, ponieważ w jej wyniku dochodzi do zanikania i uszkadzania komórek mózgowych. Pojawiają się fobie np. lęk przed ciemnością czy zostawaniem samemu lub uogólniony lęk – chory czuje się zagrożony, chociaż sam nie wie, czego konkretnie się obawia. Zdarza się też, że zaburzenia lękowe z różnym nasileniem występują u seniora od lat, a podeszły wiek tylko sprzyja ich nasileniu.

Dlaczego seniorzy czują lęk?

Zaburzenia lękowe mogą pojawić się u każdego, ale trudna sytuacja życiowa zdecydowanie temu sprzyja. Oferty pracy jako opiekunka w Niemczech bardzo się różnią: opieki potrzebują zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne, nasi podopieczni znajdują się też w różnym stanie zdrowotnym. Właśnie od tych czynników w dużej mierze zależy ich kondycja psychiczna.

Lęki mogą być spowodowane np. utratą poczucia bezpieczeństwa. Zależność od drugiej osoby oraz zmieniające się co kilka tygodni opiekunki utrudniają seniorowi pielęgnowanie swoich przyzwyczajeń i życie na własnych zasadach. Osoby starsze bardzo często obawiają się o przyszłość, a pogarszający się stan zdrowia i coraz mniejsza samodzielność sprawiają, że nie ma już nadziei na poprawę jakości życia. Senior czuje się zdany na obcych ludzi, pozbawiony kontroli nad własnym losem, co powoduje silny stres.

seniorka na krześle

Częstą przyczyną lęku jest samotność. Każdy z nas potrzebuje towarzystwa, a dla wielu podopiecznych jedynym kompanem staje się opiekunka – nieznana osoba z innego kraju. Osoby starsze mogą też czuć się niepotrzebne i odrzucone przez rodzinę, jeśli bliscy rzadko się z nimi kontaktują i nie przyjeżdżają w odwiedziny. Senior obawia się o swój dalszy los, żyje w ciągłym napięciu. Osoby starsze mają tendencję do zamartwiania się, przewidywania swojej szybkiej śmierci, nadmiernego analizowania problemów zdrowotnych. Wszystkie te myśli i emocje sprawiają, że rośnie ryzyko pojawienia się lub nasilenia zaburzeń lękowych.

Co robić, jeśli senior zmaga się z lękiem?

Oczywiście opiekunka nie jest w stanie zapewnić osobie starszej takiej pomocy, jak psychiatra czy terapeuta. Najważniejsze, co można zrobić, to tworzenie pozytywnych relacji z seniorem. Osoby starsze często chcą być po prostu wysłuchane, dlatego praca opiekunki w Niemczech wymaga przynajmniej komunikatywnej znajomości niemieckiego. Seniorzy czują się niepotrzebni i nieistotni. Warto pozwolić podopiecznemu się wygadać, opowiedzieć o swojej przeszłości, przyzwyczajeniach, które są dla niego ważne. W pracy opiekunki niezbędne są też opanowanie i wyrozumiałość. Seniorzy czasami są nieprzyjemni, nie ze względu na złą wolę, ale właśnie lęk, poczucie niepewności. Z jednej strony trudno im się pogodzić z koniecznością korzystania z pomocy, a z drugiej – boją się, że kiedyś zostaną całkiem sami. Nie warto brać do siebie wypowiedzianych w złości słów – w kryzysowej sytuacji lepiej zachować spokój i nie wchodzić z podopiecznym w dyskusję. Zazwyczaj wystarczy chwila samotności, żeby podopieczny ochłonął i opanował emocje.

Starość to jeden z najtrudniejszych etapów w życiu człowieka. Jeśli lubisz pomagać, mówisz przynajmniej komunikatywnie po niemiecku i chcesz legalnie pracować za granicą, sprawdź oferty na naszej stronie lub skontaktuj się z nami.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Samotność osób starszych: powszechny i poważny problem

Populacja osób starszych rośnie w szybkim tempie, co jest wynikiem postępu w opiece zdrowotnej. Niestety, wielu seniorów doświadcza samotności i depresji, spowodowanych brakiem bliskich relacji z rodziną oraz samotnym mieszkaniem. Samotność u osób starszych to problem, który wymaga naszej uwagi i zrozumienia, by skutecznie z nim walczyć.

Czytaj dalej

Wielochorobowość u seniorów: jak sobie z nią radzić?

Wielochorobowość to występowanie u jednej osoby dwóch lub więcej schorzeń jednocześnie. To zjawisko jest bardzo powszechne w grupie osób starszych, z których wielu cierpi na kombinację różnych chorób, takich jak nadciśnienie, reumatyzm, cukrzyca czy problemy z nerkami. Zjawisko to stanowi duże wyzwanie zarówno dla seniorów, jak i dla osób sprawujących nad nimi opiekę.

Czytaj dalej

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl