Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Wielochorobowość u seniorów: jak sobie z nią radzić?

Wielochorobowość to występowanie u jednej osoby dwóch lub więcej schorzeń jednocześnie. To zjawisko jest bardzo powszechne w grupie osób starszych, z których wielu cierpi na kombinację różnych chorób, takich jak nadciśnienie, reumatyzm, cukrzyca czy problemy z nerkami. Zjawisko to stanowi duże wyzwanie zarówno dla seniorów, jak i dla osób sprawujących nad nimi opiekę.

Wyzwania związane z wielochorobowością

Wielochorobowość komplikuje proces leczenia, ponieważ jedna choroba może maskować objawy innej, co utrudnia diagnozę. Leczenie farmakologiczne różnych chorób może być skomplikowane, ponieważ leki na jedną dolegliwość mogą negatywnie wpływać na inną. Na przykład, leczenie chorób nerek i serca może być trudne, ponieważ leki na serce mogą obciążać nerki i odwrotnie. Seniorzy cierpiący na wiele chorób powinni być pod stałą opieką wielu specjalistów, aby monitorować i dostosowywać leczenie w sposób minimalizujący ryzyko powikłań. Warto pamiętać, że opieka zdrowotna w Niemczech różni się w porównaniu do Polskich miast, takich jak Bydgoszcz. Opieka nad osobami starszymi polega głównie na czuwaniu nad seniorem w codziennym życiu, a do czynności medycznych Niemcy wynajmują specjalny personel.

Najczęściej występujące choroby współistniejące

Wielochorobowość u seniorów może przybierać różne formy. Oto kilka najczęściej występujących kombinacji chorób:

  • Schorzenia serca: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, niedokrwistość, migotanie przedsionków.
  • Wrodzone wady serca: zaburzenia neurologiczne, problemy z tarczycą, udar mózgu, przewlekłe choroby płuc.
  • Po udarze: choroby współistniejące mogą negatywnie wpływać na efekty rehabilitacji.
  • Otyłość: nadciśnienie, cukrzyca typu 2.
  • Choroby reumatyczne: choroby serca, toczeń, zapalenie łuszczycowe stawów.
  • Choroby nerek: większe ryzyko choroby wieńcowej.
  • Nowotwory: zazwyczaj współistnieją z innymi schorzeniami.
  • Fibromialgia: depresja, bóle głowy, zespół chronicznego zmęczenia, zespół jelita drażliwego, migreny, reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak opiekować się seniorem z wielochorobowością?

Edukacja na temat chorób

Jako agencja opieki nad osobami starszymi zawsze zachęcamy opiekunki do zdobywania nowej wiedzy. Opiekunka powinna posiadać wiedzę na temat chorób, na które cierpi senior. Pozwoli to na lepsze planowanie diety, aktywności fizycznej i reagowanie na niepokojące objawy. Informacje można zdobywać z internetu, szkoleń prowadzonych przez agencję czy konsultując się z lekarzem seniora.

Pamiętanie o wizytach lekarskich

Regularne kontrole lekarskie są kluczowe dla seniorów z wielochorobowością. Opiekunka powinna kontrolować kalendarz wizyt i przypominać seniorowi o wizytach, aby znajdował się pod stałą opieką. 

Holistyczne podejście do opieki

Opieka nad seniorem powinna być holistyczna, aby uniknąć wykluczających się leków i zaleceń od różnych lekarzy. Na wizyty lekarskie warto zabierać pełną dokumentację medyczną seniora oraz listę wszystkich przyjmowanych leków.

Wsparcie psychiczne

Wielochorobowość może wpływać na samopoczucie seniora, prowadząc do stanów lękowych lub depresji. Opiekunka powinna okazywać wsparcie psychiczne, dbając o dobry nastrój podopiecznego, pomagając mu się zrelaksować i być przy nim w trudnych chwilach.
Praca jako opieka nad osobami starszymi z Bydgoszczy na zagranicznych kontraktach jest wymagająca, ale jednocześnie daje wiele satysfakcji. Leczenie wielochorobowości ma na celu minimalizację szkód i negatywnych skutków ubocznych, a także poprawę komfortu życia pacjenta. Rolą opiekunki jest codzienne wsparcie seniora, dbanie o odpowiednią dietę i wypoczynek, przypominanie o wizytach lekarskich i wykonywanie zaleceń. Holistyczne podejście do opieki oraz wsparcie psychiczne są kluczowe dla poprawy jakości życia seniora z wielochorobowością.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Samotność osób starszych: powszechny i poważny problem

Populacja osób starszych rośnie w szybkim tempie, co jest wynikiem postępu w opiece zdrowotnej. Niestety, wielu seniorów doświadcza samotności i depresji, spowodowanych brakiem bliskich relacji z rodziną oraz samotnym mieszkaniem. Samotność u osób starszych to problem, który wymaga naszej uwagi i zrozumienia, by skutecznie z nim walczyć.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl