Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu problemowi, zwracając uwagę na przyczyny oraz skutki urazów u osób starszych, a także na praktyczne wskazówki dotyczące unikania tych niebezpieczeństw. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się, jak możemy wspólnie działać, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobrostan seniorów.

Dlaczego osoby starsze tak często upadają?

Nie można wskazać jednej, konkretnej przyczyny, bo składa się na to wiele czynników. Do najczęstszych należą:

  • Zaburzenia równowagi i kontroli postawy (zmiany w równowadze i kontroli postawy, częste u osób starszych, mogą prowadzić do utraty stabilności i upadków, naturalne procesy starzenia upośledzają zmysł równowagi).
  • Upośledzenie ruchomości stawów (zmniejszona elastyczność i ruchomość stawów mogą utrudniać prawidłowe poruszanie się, co zwiększa ryzyko potknięć i upadków, choroby zwyrodnieniowe lub zapalne stawów, takie jak artroza, mogą prowadzić do ograniczenia ruchomości stawów i zwiększyć ryzyko urazów).
  • Upośledzona sprawność mięśni (osłabienie mięśni, które często występuje u osób starszych, może prowadzić do trudności w utrzymaniu stabilności i kontroli ruchów, zwiększając ryzyko upadków, brak aktywności fizycznej i regularnych ćwiczeń może przyczynić się do utraty siły mięśniowej i możliwości sprawnego funkcjonowania).
  • Ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego krwi (mogą prowadzić do nagłego osłabienia i utraty przytomności, są szczególnie problematyczne podczas zmiany pozycji ciała, takiej jak wstawanie z łóżka lub krzesła).
  • Choroby przewlekłe i neurologiczne (choroby przewlekłe, takie jak schorzenia sercowo-naczyniowe, choroby układu ruchu czy neurologiczne, mogą wpływać na zdolność do utrzymania równowagi i koordynacji ruchowej, zwiększając ryzyko upadków, szczególnie chodzi tutaj o zespół Parkinsona i otępienie starcze).
  • Działania niepożądane leków (niepożądane działania leków, często występujące u osób starszych, mogą prowadzić do różnych zaburzeń, wpływając na funkcje poznawcze, świadomość i zdolność do kontroli ruchów, osoby starsze przyjmujące kilka leków równocześnie, zwłaszcza te działające na układ sercowo-naczyniowy lub ośrodkowy układ nerwowy, są bardziej narażone na upadki).

To opieka seniora w Niemczech jest z osobą starszą codziennie, dlatego czuwa nad bezpieczeństwem. Nie każdego upadku da się uniknąć, ale pomoc osobie starszej podczas siadania czy wstawania, pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko groźnych urazów.

Czym skutkują upadki u osób starszych?

Upadki u osób starszych mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Do najczęstszych powikłań upadków należą złamania kości ramiennej, dystalnej części kości promieniowej, kręgosłupa, miednicy, nasady bliższej kości udowej, żeber oraz urazy i krwiaki śródczaszkowe. Nawet 10-15% upadków może skutkować poważnymi urazami, które zagrażają życiu. Upadki są najczęstszą przyczyną skierowania osób starszych do szpitala oraz stanowią główny mechanizm urazowego uszkodzenia mózgu. Śmiertelność na skutek urazu czaszkowo-mózgowego znacząco wzrasta wraz z wiekiem, osiągając nawet 87% dla osób powyżej 80 roku życia. 

Złamania kości, zwłaszcza nasady bliższej kości udowej, są częste u osób starszych i mogą prowadzić do znacznej utraty sprawności i powikłań pooperacyjnych, takich jak zakrzepica płucna. Ponadto, upadki mogą prowadzić do długotrwałego unieruchomienia, co z kolei sprzyja powstawaniu dodatkowych powikłań, takich jak odleżyny, stany zapalne płuc i dróg moczowych, czy też zakrzepica żył głębokich. Co więcej, upadki mogą wywołać zespół poupadkowy, który charakteryzuje się lękiem przed ponownym upadkiem i prowadzi do stopniowego ograniczenia aktywności oraz pogorszenia stanu psychicznego i fizycznego osób starszych. Warto więc wiedzieć, z jakimi wyzwaniami wiąże się praca w Niemczech. Opieka osób starszych to nie tylko gotowanie i sprzątanie, ale też czuwanie nad bezpieczeństwem podopiecznego.
Zajmowanie się osobami starszymi wymaga nie tylko odpowiedniego podejścia, ale też konkretnych umiejętności. W naszej agencji nie będzie więc zatrudniona opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka – wymagamy co najmniej komunikatywnej znajomości niemieckiego.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl