Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Stwardnienie rozsiane: jak opiekować się seniorem cierpiącym na tę chorobę?

Stwardnienie rozsiane, nazywane również SM, to choroba neurologiczna, która przewraca życie chorego do góry nogami. Jest to schorzenie, które atakuje ośrodkowy układ nerwowy, w tym mózg i rdzeń kręgowy. Choć nie istnieje skuteczne lekarstwo na SM, opieka i wsparcie rodziny oraz opiekunek osób starszych może znacząco poprawić jakość życia pacjenta. Warto więc poznać podstawowe informacje na temat tej choroby oraz najlepsze praktyki opieki nad seniorami z SM.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy ciała atakuje własne tkanki nerwowe, uszkadzając osłonki mielinowe otaczające nerwy. To uszkodzenie prowadzi do zakłóceń w przewodnictwie impulsów nerwowych, co z kolei objawia się różnymi objawami neurologicznymi. W zależności od lokalizacji uszkodzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, objawy SM mogą być różnorodne i wpływać na różne funkcje ciała, takie jak ruch, koordynacja, wzrok, pamięć i kontrola pęcherza moczowego. Podopieczni nie potrzebują opieki bez powodu, dlatego osoby pracujące jako opieka nad osobami starszymi z Bydgoszczy i wyjeżdżające za granicę, zderzają się podczas pełnienia swoich obowiązków z różnymi chorobami: czasami również stwardnieniem rozsianym.

Objawy stwardnienia rozsianego

Objawy SM mogą być bardzo zróżnicowane i różnią się w zależności od indywidualnego przypadku. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • Problemy z równowagą i koordynacją: osoby z SM mogą doświadczać trudności w utrzymaniu równowagi i koordynacji ruchowej, co prowadzi do upadków i urazów. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby często niezbędny okazuje się wózek inwalidzki.
 • Zmęczenie: jest to jedno z najpowszechniejszych i najbardziej uciążliwych objawów SM. Chorzy często odczuwają przewlekłe zmęczenie, które znacząco wpływa na ich codzienne życie.
 • Problemy z widzeniem: SM może prowadzić do zaburzeń widzenia, w tym podwójnego widzenia, utraty ostrości wzroku lub nawet utraty wzroku.
 • Trudności w kontrolowaniu ruchów: pacjenci z SM mogą mieć trudności w kontrolowaniu ruchów mięśni, co prowadzi do drżenia, sztywności i trudności w poruszaniu się.
 • Zaburzenia mowy: SM może wpłynąć na zdolność mówienia i połykania, co może prowadzić do trudności w komunikacji i jedzeniu.
 • Problemy z pęcherzem moczowym: choroba może wpływać na kontrolę pęcherza moczowego, co prowadzi do częstego parcia na mocz i nietrzymania moczu.
 • Zaburzenia poznawcze: u niektórych pacjentów SM może prowadzić do problemów z pamięcią, koncentracją i funkcjami poznawczymi.

Opieka nad seniorami z SM

Praca jako opiekun osób starszych bez znajomości języka jest bardzo trudna, ponieważ opiekunka powinna skutecznie komunikować się z podopiecznym i jego rodziną. W przypadku SM opieka w dużej mierze polega na pomocy w codziennych czynnościach, ale ważne jest też zapewnienie towarzystwa. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc opiekunom oraz opiekunkom osób starszych w zadbanie o seniora z SM:

 • Zrozumienie choroby: pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy na temat stwardnienia rozsianego. Im lepiej zrozumiesz chorobę, tym skuteczniejszą opiekę będziesz w stanie zapewnić.
 • Wsparcie lekarskie: regularne wizyty u neurologa oraz innych specjalistów są niezbędne w radzeniu sobie z SM i spowalnianiu jego postępu. Konieczne jest więc nie tylko wsparcie opiekunki, ale też opieka medyczna.
 • Fizjoterapia: fizjoterapia może pomóc w zachowaniu sprawności fizycznej i poprawie równowagi i koordynacji ruchowej.
 • Wsparcie emocjonalne: osoby z SM mogą doświadczać depresji, lęku i izolacji społecznej. Dlatego tak istotne jest zapewnienie im wsparcia emocjonalnego i towarzyszenie im w trudnych chwilach.
 • Dostosowanie otoczenia: dla seniora z SM istotne jest stworzenie bezpiecznego i dostosowanego do jego potrzeb otoczenia. To może obejmować zmiany w układzie mieszkania czy zakup sprzętu wspomagającego poruszanie się, wstawanie itp.
 • Zachowanie aktywności: zachęcanie seniora do aktywności fizycznej w miarę jego możliwości może pomóc w utrzymaniu sprawności i poprawie samopoczucia.
 • Cierpliwość i zrozumienie: opiekunowie osób starszych powinni być wyjątkowo cierpliwi i wyrozumiali wobec seniora z SM. To choroba, która może prowadzić do frustracji i trudnych emocji, dlatego ważne jest, aby nie brać personalnie trudnych emocji osoby starszej.

Pamiętaj, że każdy przypadek stwardnienia rozsianego jest inny, dlatego warto podchodzić do seniora z wyrozumiałością, ale też motywować go do aktywności na miarę jego aktualnych możliwości. Jesteś empatyczną osobą, mówisz po niemiecku w stopniu przynajmniej komunikatywnym i interesują Cię atrakcyjne oferty pracy? Opieka w Niemczech to rozwiązanie dla Ciebie: sprawdź aktualne ogłoszenia na naszej stronie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl