Firma Frigga Bydgoszcz

Senność, suchość w ustach i zawroty głowy. To może być odwodnienie!

Seniorzy bardzo często, szczególnie w okresie letnim, są narażeni na odwodnienie. Zwłaszcza podczas upałów nie mają apetytu i nie odczuwają pragnienia – dostarczają do organizmu zbyt mało płynów. Jeśli więc chcesz pracować jako opiekunka osoby starszej, powinnaś namawiać podopiecznego do częstego picia. Nie możesz też bagatelizować objawów, takich jak senność, suchość w ustach czy zawroty głowy. Mogą być to pierwsze oznaki przegrzania i zbyt małe ilości wody w organizmie. Jak najlepiej uzupełniać płyny i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Spis treści

Osoby starsze są narażone na negatywne skutki odwodnienia

Dzienne zapotrzebowanie na płyny to ok. 1,5 do 2,5 litra dziennie, a nawet i więcej. Zwłaszcza seniorzy narażeni są na negatywne skutki zbytniej utraty wody. To do Ciebie, jako opiekunki, należy między innymi dbanie, aby nie dopuścić do odwodnienia osoby starszej. Jego skutki mogą być tragiczne, a niekiedy nawet doprowadzić do śmierci. Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca, zwłaszcza jeśli masz pod opieką seniora lub wybierasz do pracy do Niemiec, Holandii czy Luksemburga jako opiekun nad osobą starszą.

Co może doprowadzić do odwodnienia?

Przyczyn odwodnienia jest wiele, ale najczęstszą jest picie za małych ilości wody i innych płynów. Dzieje się tak zazwyczaj podczas upałów, na które najbardziej wrażliwe są osoby starsze. Nie oznacza to wcale, że zimą nie może dochodzić do odwodnienia organizmu. Dlatego zawsze dbaj, aby Twój podopieczny pił dużo wody – najlepiej małymi łyczkami, ale często. Zbytnia utrata płynów może występować przy zaburzeniach w gospodarce wodnej, a ta towarzyszy szczególnie podczas:

 • ostrych biegunek,
 • intensywnych wymiotów,
 • wysokiej gorączki,
 • nadmiernego pocenia,
 • zbyt wysokiej temperatury otoczenia i nadmiernej wilgotności powietrza,
 • przyjmowania zbyt małych ilości płynów w pożywieniu.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech polega między innymi na niedopuszczeniu do odwodnienia organizmu poprzez dbanie, aby senior przyjmował duże ilości płynów, jadł regularnie, np. zupy, a także był pod stałą kontrolą lekarską.

Objawy odwodnienia organizmu u seniorów

Utracie wody towarzyszą zachwiania równowagi elektrolitowej, co może skutkować zmiennym rytmem serca, spadkiem ciśnienia czy omdleniami. Zdarzają się także kłopoty ze wzrokiem, zaparcia i stany apatii połączone z chronicznym zmęczeniem. Pamiętaj, że długotrwałe odwodnienie jest groźne dla zdrowia, gdyż zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do jego najczęstszych objawów można zaliczyć między innymi:

 • zawroty i bóle głowy,
 • nadmierną senność lub zbytnie pobudzenie,
 • suchość w jamie ustnej,
 • brak apetytu,
 • rzadkie oddawanie moczu,
 • przesuszenie skóry.

Pamiętaj, opieka nad seniorem wymaga dużego zaangażowania. To Ty, jako opiekun, musisz zdobyć zaufanie podopiecznego i zachęcać go do częstego picia. Wystarczy na przykład kilka łyków wody, co godzinę.

nawodnienie seniorów

W jaki sposób najlepiej uzupełnić płyny?

Przede wszystkim musisz dbać, aby osoba starsza, która jest pod Twoją opieką, piła dużo płynów. W ten sposób zapobiegniesz dalszej utracie wody z jej organizmu. Poza tym podawaj mu:

 • niesłodzone herbaty, także te ziołowe – miętowe, rumiankowe – świetnie nawadniają organizm,
 • zioła – na przykład napar z liści ogórecznika lekarskiego, który uzupełnia niedobory wody, a także dostarcza cenne składniki odżywcze, witaminy i sole mineralne,
 • rozcieńczone soki naturalne z warzyw i owoców – świetnie gaszą pragnienie,
 • lekkie zupy – są pożywne i dostarczają płynów.

Przy ostrym odwodnieniu koniecznie pójdź z podopiecznym do lekarza. Może się okazać, że osobie starszej, nad którą sprawujesz opiekę, niezbędne będzie podanie dożylnie glukozy bądź chlorku sodu czy potasu. To właśnie te pierwiastki są odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie. Niekiedy też konieczna jest hospitalizacja.

Obserwacja i szybka reakcja pozwolą zniwelować negatywne skutki odwodnienia

Musisz wykazać się dużą czujnością oraz spostrzegawczością. Nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, ale dzięki szybkiej reakcji możesz nie dopuścić do odwodnienia u Twojego podopiecznego lub zniwelować jego negatywne skutki. Musisz tylko zdobyć zaufanie seniora i wykazać się empatią. Jeśli masz te cechy, interesuje Cię opieka nad osobami starszymi, wejdź na stronę naszej agencji i sprawdź aktualne oferty pracy dla opiekunki w Niemczech, Holandii czy Luksemburgu. Czekamy właśnie na Ciebie!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl