Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Samotność osób starszych: powszechny i poważny problem

Populacja osób starszych rośnie w szybkim tempie, co jest wynikiem postępu w opiece zdrowotnej. Niestety, wielu seniorów doświadcza samotności i depresji, spowodowanych brakiem bliskich relacji z rodziną oraz samotnym mieszkaniem. Samotność u osób starszych to problem, który wymaga naszej uwagi i zrozumienia, by skutecznie z nim walczyć.

Syndrom „pustego gniazda”

Jednym z aspektów samotności jest syndrom „pustego gniazda”. Odejście dzieci z domu i ich usamodzielnienie się może być dla seniora trudne do zaakceptowania. Niektórzy seniorzy mogą nie przyjmować do wiadomości, że ich dzieci odeszły, co prowadzi do szoku i uczucia straty. Wyjeżdżając za granicę jako opieka nad osobą starszą z Bydgoszczy, trzeba też liczyć się z możliwym dyskomfortem i oporem seniora. Musi on dostosować się do faktu, że jest w dużej mierze uzależniony od obcej osoby z innego kraju. Może pojawiać się żal za czasami, kiedy osoba starsza mieszkała z rodziną i spędzała więcej czasu z bliskimi. Czasami niestety przekłada się to na pretensje i niechęć do współpracy z opiekunką. 

Skala problemów samotności

Samotność w starszym wieku jest negatywnym uczuciem smutku spowodowanym brakiem komunikacji z innymi ludźmi, brakiem towarzystwa lub osłabieniem dotychczasowych relacji. Około połowa osób w wieku 75 lat i starszych żyje samotnie, a 1 na 10 osób powyżej 65 roku życia często czuje się samotna. To oznacza, że setki tysięcy ludzi w podeszłym wieku żyją w społecznej izolacji. W połączeniu z problemami zdrowotnymi i świadomością nieuchronnego przemijania, jest to bardzo trudny etap w  życiu.

Przyczyny samotności seniorów

Z wielu powodów osoby starsze są bardziej narażone na samotność. Praca jako opiekunka w Niemczech od zaraz wymaga więc sporo empatii i wyrozumiałości. Seniorzy mogą zmagać się z poczuciem izolacji co najmniej z kilku przyczyn, takich jak:

  • Emerytura: przejście na emeryturę wiąże się z utratą codziennych kontaktów ze współpracownikami oraz brakiem rutynowych zajęć. To może prowadzić do poczucia izolacji i samotności.
  • Żałoba: utrata partnera lub innej bliskiej osoby jest jedną z najtrudniejszych sytuacji życiowych, która często prowadzi do głębokiego poczucia samotności.
  • Brak przyjaciół i towarzystwa: osoby starsze mogą tracić przyjaciół z powodu przeprowadzki, niepełnosprawności lub pogarszającego się zdrowia, co utrudnia utrzymywanie relacji towarzyskich.
  • Słabe zdrowie fizyczne: problemy zdrowotne mogą utrudniać uczestnictwo w życiu społecznym, co prowadzi do izolacji. Relatywnie zdrowi seniorzy mogą dużo łatwiej udzielać się społecznie, rozwijając swoje zainteresowania czy podróżując. Niestety nie każdemu stan zdrowia pozwala na taki styl życia.
  • Lokalizacja: mieszkanie z dala od rodziny i przyjaciół, zwłaszcza w domach opieki, może pogłębiać uczucie samotności. Między innymi dlatego dla wielu rodzin opieka nad osobami starszymi z Bydgoszczy staje się lepszym rozwiązaniem niż umieszczenie seniora w specjalnej placówce.
  • Brak środka transportu: niezdolność do prowadzenia samochodu z powodu stanu zdrowia lub braku samochodu może ograniczać mobilność i kontakty społeczne.
  • Trudności finansowe: problemy finansowe mogą utrudniać podróżowanie i uczestnictwo w wydarzeniach społecznych, co prowadzi do izolacji. Warto jednak wspomnieć, że niemieccy seniorzy zmagają się z tym problemem rzadziej niż chociażby polscy.

Konsekwencje samotności

Samotność może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne osób starszych. Może prowadzić do depresji, spadku zdrowia fizycznego oraz złego samopoczucia. Seniorzy zazwyczaj nie proszą o pomoc z powodu dumy, co pogłębia problem. Samotność dotyka nie tylko osób starszych, ale jest dla nich szczególnie trudna ze względu na dodatkowe wyzwania związane z wiekiem.

Jak opiekunka może wspierać samotnego seniora?

Opiekunka może odgrywać kluczową rolę we wspieraniu samotnego seniora, dostarczając nie tylko fizycznej, ale i emocjonalnej opieki. Regularne rozmowy i aktywne słuchanie pomagają seniorowi poczuć się zrozumianym i docenionym, co jest niezwykle ważne dla jego samopoczucia. Organizowanie wspólnych zajęć, takich jak spacery, gry planszowe, czy czytanie na głos, może dostarczyć cennych chwil towarzystwa i radości. Pomoc w utrzymywaniu kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, np. poprzez organizowanie wizyt lub rozmów telefonicznych, również jest kluczowa. Dodatkowo opiekunka może wspierać seniora w uczestnictwie w lokalnych wydarzeniach społecznych i klubach seniora, co pomaga w budowaniu nowych znajomości i zwiększaniu aktywności społecznej.

Samotność osób starszych jest poważnym problemem, który może prowadzić do depresji i pogorszenia zdrowia fizycznego. Przyczyny samotności są różnorodne, ale niezależnie od nich, ważne jest, aby seniorzy mieli wsparcie społeczne i możliwości nawiązywania nowych kontaktów. Walka z samotnością wymaga zaangażowania rodziny, przyjaciół i społeczności lokalnej, aby zapewnić osobom starszym lepszą jakość życia i poczucie przynależności.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Samotność osób starszych: powszechny i poważny problem

Populacja osób starszych rośnie w szybkim tempie, co jest wynikiem postępu w opiece zdrowotnej. Niestety, wielu seniorów doświadcza samotności i depresji, spowodowanych brakiem bliskich relacji z rodziną oraz samotnym mieszkaniem. Samotność u osób starszych to problem, który wymaga naszej uwagi i zrozumienia, by skutecznie z nim walczyć.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl