Firma Frigga Bydgoszcz

Pielęgnacja skóry seniora – sprawdź, jak o nią zadbać!

Z wiekiem skóra się zmienia – staje się ona cieńsza, bardziej podatna na podrażnienia. Pielęgnacja zgodna z potrzebami podopiecznego pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Co konkretnie robić, aby zapewnić seniorowi komfort i zdrowie? Podpowiadamy w tym artykule. Sprawdź!

Spis treści

Skóra osoby starszej wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Procesy starzenia się widać wyraźnie w kondycji skóry, która:

  • zmniejsza swoją elastyczność,
  • zwiększa wrażliwość na ból i podatność na uszkodzenia,
  • traci właściwości regeneracyjne, a tym samym gorzej się goi,
  • łatwiej ulega stanom zapalnym,
  • szybciej wysycha, rogowacieje i staje się szorstka.

Zmniejsza się wydzielanie łoju, który tworzy na naskórku płaszcz ochronny odpierający ataki bakterii, grzybów i innych patogenów. O stanie naskórka decyduje wiele czynników. Znaczenie ma to, czy starsza osoba paliła papierosy, była pod wpływem długotrwałego stresu w życiu, miała w zwyczaju długo się opalać czy źle odżywiać.

Twoim zadaniem będzie świadoma pielęgnacja ciała podopiecznego, która da komfort i zapobieganie rozwijaniu się chorób skórnych. Praca opiekunki w Niemczech stanie się łatwiejsza dzięki poniższym wskazówkom.

pielęgnacja skóry seniora

Higiena to podstawa

Podstawowy błąd to zakładanie, że mało aktywny senior nie wymaga regularnego mycia. Tymczasem często chore osoby pocą się bardziej niż zdrowe. Przez skórę wydalane są też leki, a niezmyta warstwa potu, medykamentów może skutkować podrażnieniami. Prysznice nie powinny jednak być zbyt częste ani trwać długo (5 – 15 minut).

  • Do mycia używaj wody o temperaturze maksymalnie 40 °C i preparatu o pH podobnym do skóry, czyli 5,5.
  • Stosuj jednorazowe gąbki lub wymieniaj często myjki, ponieważ z czasem stają się one siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów.
  • Do wycierania używaj miękkich ręczników z naturalnych włókien. Skórę osuszaj dokładnie, ale delikatnie i bez zbędnego pocierania.

Zadbaj o nawilżenie

Jeśli chcesz utrzymać skórę podopiecznego w dobrej kondycji, nawilżaj ją kosmetykami polecanymi dla seniorów. Balsamy i emulsje przeznaczone dla osób starszych zawierają między innymi mocznik, który zapobiega rogowaceniu i łuszczeniu się naskórka. W ten sposób zapewnisz nie tylko właściwy poziom nawilżenia, ale także zapobiegniesz wystąpieniu podrażnień. Zadbasz o elastyczność oraz przywrócisz skórze dobre napięcie. Odpowiednie preparaty nakładaj na dobrze osuszoną powierzchnię ciała po każdej kąpieli. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością aplikowanego balsamu. Delikatnie wmasuj krem i poczekaj, aż się wchłonie. W szczególności zadbaj o doły podkolanowe, ramiona i łokcie – te obszary mają szczególną tendencję do przesuszania.

Materiały przyjazne dla skóry seniora

Jak wspomnieliśmy wyżej – cienka skóra staje się także bardziej wrażliwa na dotyk czy bodźce. Opieka nad starszymi osobami w Niemczech będzie polegać również na zadbaniu o odpowiednią bieliznę z naturalnych materiałów, jak i miękkie bawełniane ręczniki oraz „oddychające” ubrania. Upewnij się również, że poszewki na pościel, w której śpi senior, wykonane są z bawełny lub innego naturalnego włókna.

Jak pielęgnować skórę osoby obłożnie chorej?

We właściwym oczyszczaniu i nawilżaniu skóry osoby leżącej pomogą Ci krem lub pianka myjąca z właściwościami pielęgnującymi. Preparaty te nie wymagają spłukiwania. Jeśli chcesz, aby Twoja opieka nad seniorem, była jeszcze bardziej profesjonalna, wykonaj delikatny masaż ciała z użyciem naturalnego olejku. Pobudzi to krążenie w skórze, poprawi jej odżywienie. Lekko pomasuj np. plecy oraz ramiona, a następnie łagodnie oklep. Na koniec wykonaj kilka ruchów głaszczących. Zanim zaczniesz masaż, uzyskaj zgodę podopiecznego. Niekiedy niezbędna jest także zgoda lekarza.

Zadbaj również o regularne wietrzenie pomieszczenia. Właściwa temperatura i poziom wilgotności powietrza wpływają na kondycję organizmu oraz naskórka.

Dbaj o skórę seniora kompleksowo i regularnie

W dbaniu o skórę podopiecznego kluczowa jest regularność. Wybieraj odpowiednie kosmetyki do mycia i pielęgnacji oraz zachowaj umiar. Krótka kąpiel i jedna warstwa kremu wystarczą, o ile stosowane są systematycznie. Obserwuj wszelkie niepokojące sygnały. Reaguj, gdy pojawi się stan zapalny.
Czujesz, że opieka nad seniorem w Niemczech to praca dla Ciebie? Sprawdź aktualne oferty! Zatrudniamy zarówno osoby z doświadczeniem, jak i początkujące. Gwarantujemy atrakcyjne wynagrodzenie, adekwatne do umiejętności.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl