Firma Frigga Bydgoszcz

Opiekujesz się seniorem chorującym na cukrzycę? O tym musisz pamiętać

Nieważne, czy pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, czy dopiero zastanawiasz się nad przyjęciem takiej posady, musisz zdawać sobie sprawę, że wielu seniorów jest schorowanych – ma cukrzycę i inne choroby współistniejące. Dlatego, zanim wyjedziesz za granicę, przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz tu wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci we właściwej opiece nad diabetykiem. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Spis treści

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Na cukrzycę w świecie cierpią setki milionów ludzi. Mówi się, że to choroba cywilizacyjną XXI wieku. Wpływa na to wiele czynników, m.in.:

 • wydłużenie czasu życia – starzenie się społeczeństwa,
 • długotrwały stres,
 • brak ruchu i jedzenie w nadmiarze,
 • niewłaściwa dieta.

Jednym z pierwszych zwiastunów cukrzycy jest insulinoodporność. W cukrzycy typu 1 uszkodzona trzustka przestaje produkować insulinę, a ta typu 2 zaczyna się od jej nadprodukcji. Ryzyko tej choroby wzrasta z wiekiem, a największe występuje u osób z nadwagą i otyłych.

senior-z-cukrzyca

Seniorzy często chorują na cukrzycę

Jako opiekunka osoby starszej w Niemczech musisz wiedzieć, jak postępować z podopiecznym, który zmaga się z cukrzycą. Najważniejsza jest właściwa dieta, ruch na świeżym powietrzu oraz picie dużych ilości wody. Musisz też wiedzieć, że poziom cukru we krwi u diabetyka waha się w ciągu dnia. Opiekując się więc seniorem, powinnaś kontrolować u niego te wartości za pomocą glukometru. Osoby zmagające się z cukrzycą mogą cierpieć na:

 • hipoglikemię – niski poziom cukru we krwi,
 • hiperglikemię – za wysoki poziom cukru we krwi.

Jak zadbać o seniora-diabetyka?

Do obowiązków opiekunki seniora z cukrzycą należą między innymi zmiana zasad żywienia podopiecznego oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Wdrożenie właściwej dla diabetyków diety to podstawa. Musisz ponadto pilnować kalendarza wizyt u lekarza oraz tego, aby podopieczny zażywał przepisanie przez specjalistę leki. Bardzo ważny jest stały harmonogram dnia, m.in.:

 • regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi,
 • systematyczne spacery,
 • kontrolowanie wagi ciała podopiecznego.

Właściwa dieta to podstawa

Musisz wiedzieć, ze opieka nad osobami starszymi nie sprowadza się tylko do wykonywania czynności pielęgnacyjnych, ale też do przygotowywania posiłków i pilnowania, aby podopieczny je zjadał. Najważniejsze to podawanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak:

 • pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż i makarony,
 • warzywa – brokuły, karczoch, pomidory, brukselka, szpinak,
 • owoce – śliwki, jabłka, gruszki, morele,
 • orzechy, nasiona dyni i słonecznika.
opieka-senior-diabetyk

Nadzorowanie kalendarza spotkań z lekarzem oraz brania leków

Cukrzyca to choroba przewlekła, z którą trzeba zmagać się do końca życia. To do Ciebie, jako opiekunki seniora, należy przestrzeganie wizyt kontrolnych u lekarza prowadzącego, a także u lekarzy innych specjalności współuczestniczących w terapii cukrzycy, np. okulisty czy kardiologa. Powikłania tej choroby mogą doprowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Dlatego przynajmniej raz w roku wybierz się z seniorem, którym się opiekujesz, do okulisty. Tylko w ten sposób można wykryć zmiany zachodzące w narządzie wzroku.

Bacznie obserwuj podopiecznego. Niekiedy nieodzowna jest wizyta u chirurga, endokrynologa czy urologa.

Ruch to ważny czynnik walki z cukrzycą

W przypadku osób chorych na cukrzycę aktywność fizyczna powinna być wpisana w codzienny harmonogram. Mięśnie potrzebują do pracy glukozy oraz tlenu. Musisz stopniowo i z rozwagą dobierać rodzaj i intensywność ćwiczeń, dopasowując je do typu i zaawansowania choroby. Jeśli stężenie glukozy we krwi wynosi poniżej 120 mg/dl lub powyżej 250 mg/dl, wówczas najlepiej przerwij ćwiczenia z seniorem.

Aby zmotywować podopiecznego do codziennej aktywności fizycznej, zaproponuj mu proste ćwiczenia, które są łatwe do wykonania przez każdego bez względu na wiek, np. ćwiczenia oddechowe.

Poradnik opiekunki od Frigga

Jesteśmy pewni, że nasz poradnik pomoże Ci przygotować się do pracy w charakterze opiekunki w Niemczech. Pamiętaj, że senior z cukrzycą może prowadzić w miarę normalne życie. Musi tylko regularnie mierzyć poziom cukru we krwi, przyjmować leki i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Jeśli Twój podopieczny wymaga pomocy w wykonywaniu najprostszych czynności, musisz wykazać się empatią i cierpliwością. Zdobędziesz wówczas jego zaufanie. W razie jakichkolwiek problemów w czasie trwania umowy możesz liczyć na wsparcie koordynatora Frigga. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl