Firma Frigga Bydgoszcz

Opieka nad seniorem z wadą wzroku – poznaj nasze wskazówki

Wzrok z wiekiem ulega osłabieniu. Wynika to z procesów degeneracyjnych komórek oczu i jest naturalną częścią procesu starzenia się. Obok powszechnych wad, takich jak daleko- czy krótkowzroczność, wyróżnia się także inne, poważniejsze problemy dotykające seniorów. Zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra czy nadciśnienie to tylko niektóre z nich. Jak radzić sobie, gdy podopieczny coraz gorzej widzi? Poznaj nasze wskazówki!

Opiekujesz się osobą starszą? Zachowaj należytą czujność

Upośledzenie funkcji oczu wynika głównie z chorób. Niekiedy nawet sam senior nie jest świadomy, skąd pojawiają się narastające trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Tutaj wkraczasz Ty, ponieważ praca opiekunki w Niemczech polega zarówno na asystowaniu podopiecznemu, jak i na obserwowaniu go. Wszystko po to, aby odpowiednio wcześnie reagować.

Po czym rozpoznać, że wzrok osoby starszej się pogarsza?

Zdarza się, że senior nie skarży się na żadne objawy czy trudności, ale zaczyna np. coraz częściej potykać się, przewracać przedmioty. Problemy ze wzrokiem trzeba wychwytywać szybko. Zbyt późna reakcja może skończyć się upadkiem, który u osób wiekowych bywa niezwykle szkodliwy w skutkach.

Po czym poznać, że wzrok podopiecznego się pogarsza? Oprócz wyżej wspomnianych symptomów występują także bardziej subtelne objawy osłabienia widzenia, np. mrużenie oczu. Jeśli senior uwielbia czytać i nagle przestał to robić, może to oznaczać problem z widzeniem. Warto wtedy porozmawiać i łagodnie dopytać.

Niektóre objawy bywają też dość jednoznaczne, m.in.:

  • ból oka,
  • zmiana w wyglądzie gałki ocznej,
  • zaczerwienienie,
  • zgłaszane przez osobę starszą zniekształcenia widzenia, plamki, smugi, zamglenia czy zaciemnienia.

Zachowaj czujność. Opieka nad seniorem w Niemczech oznacza poznanie podopiecznego i obserwowanie wszystkich odchyleń od „normy”. Codzienne przebywanie z seniorem sprawi, że dużo łatwiej będzie Ci odczytywać nawet nieświadomie wysyłane znaki. Twoim zadaniem będzie zapewnić wsparcie podopiecznemu, któremu nie pomogą silniejsze okulary. Dzięki naszym wskazówkom zyskasz wiedzę, która pomoże rozpoznać jego problemy!

Porady dla opiekunek seniorów z wadami wzroku

Pogorszenie widzenia starszej osoby będzie wymagało dostosowania otoczenia do jej nowych potrzeb, np.:

  • dobrego doświetlenia pomieszczeń,
  • zabezpieczenia ostrych krawędzi i rogów mebli,
  • wycofania z użycia tłukącej się zastawy,
  • usunięcia szklanych lub porcelanowych ozdób,
  • przydzielenia rzeczom codziennego użytku konkretnych miejsc,
  • zapewnienia antypoślizgowej podłogi lub obuwia.

Będziesz musiała zmienić nieco sposób poruszania się po domu (a także na zewnątrz) i komunikowania z seniorem. W pewnym sensie staniesz się „oczami” swojego podopiecznego. Nie zbliżaj się za szybko i niespodziewanie do starszej osoby. Podczas spaceru informuj o nierównościach, a przy wspinaczce po schodach – asekuruj. Jeśli wada jest duża, a rozmazaniu ulegają przedmioty widziane z bliska, pamiętaj, aby przed każdym posiłkiem informować podopiecznego, co ma na talerzu. Z wiekiem słabnie węch i smak, dlatego krótki opis słowny nabiera ogromnego znaczenia. Seniorowi, który do tej pory z zamiłowaniem czytał książki, zaproponuj zakup czytnika z możliwością powiększania liter. Innym rozwiązaniem będą audiobooki lub czytanie przez Ciebie na głos.

Ogranicz oglądanie telewizji. Zadbaj za to o czas na spacer czy wsłuchiwanie się w ulubioną muzykę albo śpiew ptaków.

pomoc przy słabowidzącym seniorze

Bądź w stałym kontakcie z lekarzem

Wyżej wspomnieliśmy o stopniowym pogorszeniu się wzroku i sposobach radzenia sobie z nową sytuacją. Co jednak zrobić, gdy podopieczny nagle zaczął słabiej widzieć? Opieka nad osobami starszymi w Niemczech nie tylko wymaga umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, ale także polegania na specjalistach. W przypadku, gdy tylko zauważyłaś coś niepokojącego – skontaktuj się z lekarzem. Niekiedy osłabienie widzenia wiąże się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Symptomów tych nie należy lekceważyć.

Planujesz podjąć pracę jako opiekun osób starszych?

Wyposażona w te informacje, z pewnością świetnie sobie poradzisz, troszcząc się o osobę starszą z kłopotami ze wzrokiem. Jeśli interesuje Cię opieka w Niemczech nad seniorem, sprawdź aktualne oferty naszej agencji. Zacznij pracę od zaraz lub zaplanuj wyjazd. Jeśli masz pytania lub wątpliwości – zapraszamy do kontaktu!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl