Firma Frigga Bydgoszcz

Opieka nad leżącym podopiecznym – jak zapobiegać odleżynom u seniora?

Stan zdrowia seniorów, którzy wymagają opieki jest bardzo różny. Podopieczny może być dość sprawny i potrzebować niewielkiej pomocy w codziennych czynnościach, ale zdarza się też, że jest leżący i całkowicie uzależniony od drugiej osoby. W takiej sytuacji, opiekunka powinna mieć niezbędną wiedzę na temat profilaktyki odleżyn.

Dlaczego u seniorów mogą pojawiać się odleżyny?

Odleżyny to martwica tkanek przechodząca w owrzodzenia, która wynika z długotrwałego ucisku na ciało, a dokładniej – naczynia krwionośne, przez co dochodzi do niedokrwienia. Właśnie dlatego, odleżyny najczęściej pojawiają się na kości ogonowej, pośladkach, łopatkach czy wzdłuż kręgosłupa. Martwica może obejmować tkankę podskórną, mięśnie, a nawet sięgać do kości, ale głębokie rany oczywiście nie pojawiają się z dnia na dzień. Początkowo odleżyna jest po prostu niewielkim zaczerwienieniem na skórze, ale bez odpowiedniej pielęgnacji problem się pogłębia. Wymaga to oczywiście konsultacji z lekarzem, ale każdy, kogo interesuje praca opiekunki w Niemczech powinien znać zasady pielęgnacji skóry leżącego seniora.

Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn?

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać odleżynom, niż je leczyć. Warto więc pamiętać, aby co 2-3 godziny zmieniać pozycję seniora. Trzeba też unikać wilgoci – po każdym zabiegu higienicznym skóra podopiecznego powinna być dokładnie wysuszona, nie można jednak stosować mocnego nacisku podczas wycierania. Opiekunka musi też pilnować, aby pościel seniora zawsze była sucha. Warto stosować preparaty ochronne na bazie wazeliny, lanoliny lub po prostu dziecięcą oliwkę. Trzeba za to unikać preparatów z alkoholem, które wysuszają skórę. Każdego dnia powinno się też delikatnie rozcierać i masować skórę w miejscach, w których istnieje największe ryzyko powstawania odleżyn, aby pobudzić krążenie. Warto też zachęcać seniora do aktywności w takim stopniu, w jakim tylko jest to możliwe.

senior w łóżku

Jeśli wyjeżdżamy do Niemiec jako opiekun osób starszych z Bydgoszczy, warto też mieć podstawową wiedzę na temat zdrowego żywienia seniorów. Ryzyko powstawania odleżyn jest większe u osób otyłych oraz niedożywionych, dlatego dieta podopiecznego powinna być lekka, ale pełnowartościowa. Najlepiej stawiać na wysoką zawartość białka (kurczak, chude ryby, białko jaj, produkty mleczne), za to unikać produktów przetworzonych i zawierających dużo soli. Warto też uwzględnić w diecie witaminy o działaniu przeciwzapalnym (A, C, E), których doskonałym źródłem są marchewka, buraki, truskawki czy natka pietruszki.

Zdarza się, że mimo czujności opiekunki, u podopiecznego dojdzie do rozwoju odleżyn. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji niezbędna jest pomoc personelu medycznego, który zajmie się zmianą opatrunków oraz podawaniem odpowiednich leków. Zadaniami opiekunki są tutaj głównie regularna zmiana pościeli, pomoc w utrzymaniu higieny oraz wszystkich innych codziennych czynnościach.

Opieka seniora w Niemczech jest zajęciem wymagającym, ale też dającym wiele satysfakcji. Jeżeli więc masz w sobie dużo empatii, chcesz pomagać drugiemu człowiekowi oraz pracować na atrakcyjnych warunkach, zgłoś się do nas.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl