Firma Frigga Bydgoszcz

Nykturia, czyli dlaczego niektórzy seniorzy nie mogą przespać nocy?

Przeglądając najnowsze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, można trafić na informację, czy senior przesypia noce. Niektórzy podopieczni mają z tym problem – głównie ze względu na nykturię, czyli potrzebę korzystania z toalety w nocy. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego problemu.

Z czego może wynikać nykturia?

Normą jest jednorazowa potrzeba oddania moczu w ciągu nocy. Jeżeli trzeba wstawać częściej, mówimy już o nykturii. Taki problem może wynikać nie tylko z chorób układu moczowego, ale też innych schorzeń. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • przerost prostaty,
  • cukrzyca,
  • choroby nerek,
  • nietrzymanie moczu,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • niewydolność serca.

Powodem bywa również przyjmowanie leków moczopędnych. Czasem nykturia wynika z zapalenia pęcherza. Jest to scenariusz najbardziej optymistyczny, ponieważ wyleczenie infekcji pozwoli uporać się z nocnym wstawaniem.

Czy nykturię da się wyleczyć?

Warto pamiętać, że nykturia to objaw, a nie choroba. Jeżeli więc powoduje ją schorzenie przewlekłe, problem będzie występował. Można jedynie starać się zredukować objawy, dbając o odpowiednie nawyki podopiecznego. Nie oznacza to, że opiekunka powinna redukować ilość płynów podawaną seniorowi. Osoby starsze zazwyczaj i tak piją za mało, ponieważ odczuwają pragnienie w mniejszym stopniu niż w młodości, co może prowadzić do odwodnienia. Warto jednak pamiętać, żeby podawać płyny systematycznie. Najlepiej, aby senior wypijał przynajmniej pół szklanki co godzinę. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż picie dużych ilości płynów przed snem, kiedy po całym dniu seniora dopada pragnienie. Im częściej pijemy, tym lepiej się nawadniamy. Szybkie wypicie dużej ilości wody powoduje jedynie intensywne oddawanie moczu – również w nocy. Najlepiej będzie też ograniczyć kofeinę, czyli kawę i mocną, czarną herbatę, ponieważ działają moczopędnie oraz utrudniają zasypianie. Jeżeli senior nie może powstrzymać się od sięgnięcia po filiżankę kawy czy herbaty, lepiej podawać mu je po obiedzie niż do kolacji.

Niektórzy podopieczni wstają w nocy, ale są na tyle sprawni, że nie potrzebują asysty opiekunki, aby skorzystać z toalety. Nie każdy senior jest jednak w stanie poradzić sobie sam. Osoby starsze po przebudzeniu bywają zdezorientowane, niedowidzą, mają problemy z równowagą. Wystarczy niewielka przeszkoda np. śliska podłoga czy zagięty róg dywanu, aby doszło do potencjalnie niebezpiecznego upadku, który może skutkować bolesnym upadkiem, stłuczeniem, a nawet złamaniem. Właśnie dlatego, uprzedzamy opiekunki, jeśli senior potrzebuje pomocy podczas nocnego wstawania – trzeba mieć świadomość, że niektórzy podopieczni wymagają takiego wsparcia.

Jak radzić sobie z podopiecznym, który nie przesypia nocy?

Jako firma opieki nad osobami starszymi w Niemczech doskonale zdajemy sobie sprawę, że konieczność nocnego wstawania bywa sporym problemem. Senior w ciągu dnia bez problemu może odespać nocne wstawanie. Opiekunka niekoniecznie ma taką możliwość: musi zająć się prowadzeniem domu, opieką nad seniorem, robieniem zakupów. Tak ważny jest więc czas wolny opiekunki, kiedy podopiecznym zajmuje się rodzina czy personel medyczny i można odpocząć bez obaw, że senior będzie potrzebował pomocy. Zdarza się, że opiekunka również ma problem z nocnym wstawaniem. W takiej sytuacji wiele osób pracujących w opiece po prostu budzi podopiecznego, kiedy sama wstaje, aby za chwilę nie przerywać snu po raz kolejny.

Niewyspanie może powodować obniżenie odporności, rozdrażnienie i chroniczne zmęczenie. Warto więc szukać sposobów, aby wypocząć mimo problemów podopiecznego. Praca w opiece to wiele wyzwań, ale też satysfakcja i atrakcyjne warunki zatrudnienia. Jeżeli chcesz sprawdzić się jako opiekunka w Niemczech, aktualne oferty pracy w opiece znajdziesz na naszej stronie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl