Firma Frigga Bydgoszcz

Nałogi nie dotyczą tylko młodzieży – problem uzależnień u osób starszych

W dzisiejszych czasach nałogi i uzależnienia to nie tylko problem młodzieży, ale również osób starszych. Seniorzy często borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi, a nałogi mogą dodatkowo pogłębiać ich problemy i prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę na problem uzależnień u osób starszych i podejmować odpowiednie kroki, kiedy pojawiają się sygnały alarmowe.

Najczęstsze uzależnienia u osób starszych

Opiekunka osoby starszej w Niemczech przebywa ze swoim podopiecznym prawie 24 godziny na dobę, dlatego często jest pierwszą osobą, która zauważa, że z seniorem dzieje się coś niepokojącego. Opiekun powinien regularnie monitorować, jak często senior korzysta z alkoholu lub leków i czy występują jakieś niepokojące objawy. Jeśli się pojawiają, warto od razu poinformować o tym rodzinę. Do najczęstszych symptomów uzależnień u osób starszych należą:

  • Zmiana zachowania np. zwiększona irytacja lub niecierpliwość.
  • Zmiany w diecie np. nagłe zmniejszenie apetytu, naleganie na picie wina do posiłków.
  • Problemy ze snem, np. trudności w zaśnięciu lub częste budzenie się w nocy.
  • Zaniedbywanie zainteresowań i działań, które kiedyś sprawiały przyjemność.
  • Skłonność do izolacji społecznej, unikanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi.
  • Problemy z pamięcią i koncentracją.
  • Zmiana w wyglądzie, np. nagła utrata wagi lub zaniedbywanie higieny osobistej.
  • Brak motywacji do podejmowania działań, a nawet rutynowych czynności.
  • Ukrywanie swoich nawyków przed rodziną lub opiekunką np. chowanie butelek po alkoholu.
  • Trudności z kontrolowaniem swojego zachowania, np. trudności w ograniczeniu spożycia alkoholu lub ryzykownych zachowań związanych z uzależnieniem od hazardu.

Alkoholizm

Jednym z najważniejszych problemów, z jakim borykają się osoby starsze, jest alkoholizm. Z wiekiem organizm ma coraz mniejszą zdolność do rozkładania alkoholu, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby czy serca. Alkoholizm często jest też przyczyną, dlaczego senior izoluje się od bliskich – nie chce przyznać się przed nimi do swojego problemu, dlatego woli pić w samotności.

Uzależnienie od leków

Innym uzależnieniem, z którym borykają się osoby starsze, jest lekomania. Często seniorzy są zmuszeni do zażywania wielu leków na różne choroby. Zdarza się też, że np. po poważnej operacji przyjmują środki przeciwbólowe, które trudno jest odstawić. To niestety prosta droga do nadużywania leków i poważnego uzależnienia. Oczywiście opieka osób starszych w Niemczech nie wymaga wykształcenia medycznego, a do obowiązków opiekunki nie należy podawanie seniorowi leków. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zwrócić uwagę, czy senior przestrzega zaleceń lekarskich, nie domaga się częstszych wizyt u lekarza, aby zdobyć kolejną receptę itp.

Uzależnienie od hazardu

Problemem wśród osób starszych może być również uzależnienie od hazardu. Seniorzy, którzy nie mają już zobowiązań zawodowych, często spędzają czas na grach w Internecie czy skreślaniu numerków w, z pozoru niewinnych, grach liczbowych. Niestety w rzeczywistości może to prowadzić do uzależnienia i poważnych problemów finansowych.

Jak zapobiegać uzależnieniom u osób starszych?

Niezależnie, czy Twoim doświadczeniem jest opieka w Bydgoszczy, czy praca za granicą, nietrudno zauważyć, że seniorzy często są bardzo samotni. Śmierć partnera, rodziców, rodzeństwa i przyjaciół oraz porzucenie ze strony młodego pokolenia, zajętego własnymi sprawami, sprawiają, że osoba starsza czuje się pozbawiona wsparcia. Brak zajęcia i pogarszający się stan zdrowia powodują poczucie pustki i braku celu w życiu. Seniorzy często więc decydują się na łatwo dostępne rozrywki, takie jak alkohol czy gry hazardowe, które zastępują spędzanie czasu z innymi. Pomocna jest tutaj nawet obecność opiekunki, chociaż oczywiście obca osoba z innego kraju nie zastąpi seniorowi rodziny. Istotna jest znajomość niemieckiego, aby móc swobodnie komunikować się z osobą starszą. Praca opiekunki nie ogranicza się do przygotowania posiłku, sprzątania czy pomocy seniorowi przy zachowaniu higieny – warto też zaplanować czas wolny, towarzyszyć mu np. podczas rozwiązywania krzyżówek czy spacerów.

Uzależnienie może spotkać każdego, również osobę starszą, szczególnie jeśli czuje się samotna i przygnębiona. Zadaniem opiekunki seniora jest zwracanie uwagi na jego niepokojące zachowania, aby w razie potrzeby, poinformować o tym rodzinę lub lekarza.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl