Firma Frigga Bydgoszcz

Jak zająć się seniorem z demencją starczą?

Opiekun osób starszych w Niemczech powinien potrafić dostosować się do drugiego człowieka, ponieważ każdy senior jest inny. Niektórzy podopieczni mają wyjątkowe potrzeby np. z powodu demencji starczej. Warto dowiedzieć się, jak ułatwić codzienne życie seniorowi, który potrzebuje szczególnej uwagi.

Demencja starcza – co to oznacza?

Demencja starcza nie jest jednoznacznym terminem, ponieważ może oznaczać otępienie wynikające z różnych przyczyn np. choroby Alzheimera lub Parkinsona. Wynika to ze stopniowo zmniejszającej się sprawności mózgu. Senior cierpiący na demencję staje się zagubiony i ma coraz większe problemy z codziennymi czynnościami. Zazwyczaj zaczyna się od problemów z pamięcią. Demencja jest chorobą postępującą, dlatego stopniowo prowadzi do zapominania imion bliskich, dezorientacji, problemów z mówieniem oraz zmian osobowości. Senior często jest zaniepokojony i rozdrażniony, ponieważ otaczający świat wydaje mu się obcy. Zadaniem opiekunki jest wypracowanie codziennej rutyny, dzięki której podopieczny będzie czuł się bardziej bezpiecznie. Niezwykle istotna jest też cierpliwość. Trzeba zrozumieć, że niecodzienne zachowanie seniora wynika z choroby, a nie jego złej woli. Właśnie dlatego, jako agencja dla opiekunek w Niemczech, szukamy osób otwartych i pozytywnie nastawionych.

Codzienne życie z seniorem z demencją

Demencja wpływa na wiele sfer życia seniora. Mogą pojawić się np. problemy z komunikacją. Bardzo ważne jest więc używanie prostych słów i mówienie wolniej niż zwykle. Częstym błędem jest jednak traktowanie podopiecznego jak dziecko, dlatego trzeba zachować umiar. Dobrym pomysłem jest używanie pytań zamkniętych, aby seniorowi łatwiej było odpowiedzieć. Pomocne może być też utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy.

senior z demencją

Zdarza się też, że w wyniku demencji, dochodzi do rozregulowania rytmu dobowego. Senior może więc często się budzić i mieć problem z przespaniem całej nocy. Warto ograniczyć picie kawy i mocnej herbaty do godzin porannych. Popołudnia i wieczory lepiej spędzać na wspólnych aktywnościach, oczywiście dostosowanych do możliwości seniora np. krótkich spacerach. Warto też znajdować podopiecznemu zajęcia, aby uniknąć drzemek w ciągu dnia. Opiekunka może zachęcać seniora do malowania czy wspólnego rozwiązywania krzyżówek. Takie aktywności są nie tylko ciekawe, ale też mogą spowalniać zmiany zachodzące w mózgu.

Seniorzy z demencją czasem odmawiają wykonywania codziennych czynności, ponieważ nie do końca rozumieją, czego się od nich oczekuje. Kluczem do przełamania oporu jest oczywiście cierpliwość. Nie można ignorować niechęci do jedzenia, ponieważ chorzy z demencją są narażeni na szybką utratę masy ciała. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście spokojne i delikatne karmienie przez opiekunkę. Jeżeli to nie pomaga, warto zasięgnąć porady lekarza, który może zalecić podawanie seniorowi specjalnych, wysokokalorycznych preparatów.

Szczególną ostrożność warto też zachować podczas kąpieli i korzystania z toalety. Seniorzy z demencją są wyjątkowo narażeni na upadki. Opiekunka powinna więc upewnić się, że w łazience nie ma żadnych zbędnych przedmiotów, o które podopieczny mógłby się potknąć. Warto też podchodzić do czynności higienicznych delikatnie i z szacunkiem. Konieczność korzystania z pomocy innej osoby podczas mycia jest krępująca dla każdego seniora, tym bardziej dotkniętego demencją.

Jeżeli jesteś cierpliwa i empatyczna, sprawdź nasze oferty pracy w opiece w Niemczech. Wciąż szukamy opiekunek, które lubią pomagać i są gotowe zająć się seniorami zza naszej zachodniej granicy.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl