Firma Frigga Bydgoszcz

Jak opiekunka może wesprzeć seniora, który zmaga się z chorobą nowotworową?

Jeśli wybierasz się do pracy jako opiekunka osób starszych do Niemiec i wiesz, że Twój podopieczny zmaga się z nowotworem, opieka nad takim seniorem wymaga większej wiedzy, cierpliwości i empatii. Zastanawiasz się, czy sobie poradzisz i w jaki sposób wesprzeć chorego? Podpowiadamy – sprawdź!

Spis treści

Coraz częstsze występowanie nowotworów u osób starszych

Ponad 50% zachorowań na raka dotyczy osób powyżej 65. roku życia. W większości przypadków wykrycie tej choroby ma miejsce, gdy jest ona już dość mocno zaawansowana, co znacznie utrudnia leczenie, ale jest ono możliwe. Jego efekty w dużej mierze zależą od nastawienia seniora. Taka osoba potrzebuje wsparcia opiekuna i rodziny.

Reakcje seniorów na wiadomość o chorobie nowotworowej

Dla wielu osób słowa: choroba nowotworowa brzmią jak wyrok. Reakcje chorych bywają różne, są uzależnione od wielu czynników, m.in. od wieku seniora i jego stanu psychicznego. U niektórych pacjentów diagnoza taka wywołuje silny lęk, mogąc prowadzić do depresji. Jako opiekunka musisz wiedzieć, że znajomość stanu psychicznego podopiecznego ma istotne znaczenie w kształtowaniu jego postawy zarówno wobec samej choroby, jak i procesu leczenia. Zaufanie do opiekuna może znacznie ułatwić pogodzenie się z diagnozą, zmniejszając poczucie lęku, np. przed perspektywą bliskiej śmierci. Oprócz dolegliwości związanych z nowotworem i jego leczeniem seniorzy często mają też różne przypadłości związane z wiekiem, takie jak np.:

 • niedosłuch,
 • pogorszenie widzenia,
 • zaburzenia pamięci,
 • obniżona koncentracja,
 • niesprawność ruchowa.

Dlatego tacy podopieczni wymagają dużo więcej cierpliwości i uwagi. Jako opiekunka musisz złapać dobry kontakt z seniorem, zapewnić mu komfort i sprawić, aby czuł się bezpiecznie.

Wsparcie opiekunki osób starszych jest nieocenione

Podobnie jak w innych poważnych chorobach, również w przebiegu nowotworów występują stany, w których, z uwagi na zaawansowanie choroby, chorzy wymagają szczególnej opieki. Postępowanie, które ma na celu zniesieniu lub złagodzenie dolegliwości, polega między innymi na pielęgnowaniu i odpowiednim odżywianiu chorych. Organizacja opieki nad ciężko chorymi seniorami stanowi nie lada problem. Bardzo duże znaczenie w ich pielęgnacji ma zachęcenie podopiecznych do utrzymania aktywności fizycznej i kontaktów towarzyskich w miarę ich indywidualnej możliwości. Ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza i informuj go o stanie zdrowia seniora.

Musisz też wiedzieć, że chorobie nowotworowej bardzo często towarzyszą, takie objawy jak:

 • ogólne złe samopoczucie,
 • osłabienie,
 • nudności.

Twoje wparcie i zaangażowanie w proces leczenia podopiecznego mogą okazać się bezcenne. To Ty jako opiekunka będziesz spędzać z seniorem najwięcej czasu. Przekonaj go, że rak, to nie wyrok i można go skutecznie leczyć. Spróbuj sprawić, aby w to uwierzył i odzyskał radość życia.

senior-choroba-nowotworowa

Wspólne spędzanie czasu i podtrzymywanie codziennej rutyny

Nawet jeżeli lekarze nie rokują nadziei na pełne wyzdrowienie Twojego podopiecznego, jako dobra opiekunka nie daj tego po sobie poznać. W żaden sposób nie okazuj choremu współczucia ani strachu. Staraj się zachować codzienne rytuały. Jak co dzień wykonujcie poranną toaletę, zjadajcie wspólne posiłki. Pamiętaj też, że opieka nad seniorem to nie tylko czynności pielęgnacyjne. Do Twoich zadań należy również organizowanie podopiecznemu czasu wolnego. Dotrzymuj mu towarzystwa i spędzaj z nim każdą wolną chwilę, m.in.:

 • oglądajcie ciekawe filmy i programy, np. przyrodnicze,
 • rozmawiajcie ze sobą na różne tematy – przy okazji podszkolisz język niemiecki,
 • czytajcie wspólnie książki,
 • słuchajcie muzyki,
 • grajcie w gry planszowe, rozwiązujcie krzyżówki,
 • bądźcie aktywni fizycznie – dostosuj ćwiczenia do sprawności seniora.

Porady dla opiekunów osób starszych znajdziesz na Frigga

Jesteśmy pewni, że nasze wskazówki pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do wyjazdu i w wykonywaniu codziennych obowiązków. Opieka nad seniorem, który zmaga się z chorobą nowotworową, stanowi duże wyzwanie, ale może dać ogromną satysfakcję. Na stronie naszej agencji znajdziesz specjalny poradnik. Przygotowaliśmy go z myślą o osobach, które chcą podjąć zatrudnienie jako opiekun czy opiekunka osób starszych w Niemczech. Znajdziesz tam też aktualne oferty pracy dla opiekunów posługujących się biegle niemieckim oraz dla tych bez znajomości języka. Przejrzyj je już teraz i znajdź wymarzoną pracę!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl