Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Jak opiekować się seniorem ze stomią? Co powinna wiedzieć opiekunka?

Opieka nad osobami starszymi to wyjątkowo delikatne zadanie, wymagające nie tylko profesjonalizmu, ale również empatii i zrozumienia dla potrzeb seniorów. Kiedy senior ze stomią potrzebuje wsparcia, rola opiekunki staje się jeszcze bardziej istotna. Ten artykuł ma na celu przybliżyć opiekunkom tematykę opieki nad seniorem ze stomią, zwracając uwagę na kluczowe aspekty pielęgnacji, zrozumienia potrzeb seniora oraz radzenia sobie z ewentualnymi problemami i komplikacjami. Dzięki odpowiedniej wiedzy i podejściu, opiekunki mogą zapewnić seniorom ze stomią komfort w codziennym życiu.

Co opiekunka powinna wiedzieć o stomii?

Opiekując się seniorem ze stomią, opiekunka powinna być świadoma specyfiki tej sytuacji oraz zakresu obowiązków, które niesie za sobą takie zlecenie. Stomia może być wytworzona w różnych celach, takich jak wprowadzanie substancji odżywczych do przewodu pokarmowego lub odprowadzanie kału czy moczu. Istnieje więc wiele rodzajów stomii, niektóre z nich są stałe, a inne czasowe. Warto pamiętać o ograniczeniach, jakie ma praca dla opiekunek. Niemcy powinni zatrudniać personel medyczny do czynności, które wymagają specjalnych kwalifikacji. Nie można oczekiwać, że zastąpi wykwalifikowaną pielęgniarkę stomijną.

Opiekunka powinna być przygotowana na codzienną higienę stomii, kontrolę stanu skóry wokół niej oraz współpracę z wykwalifikowanym personelem medycznym, który będzie odpowiedzialny za wymianę worków stomijnych i pielęgnację stomii. W przypadku seniora ze stomią, opiekunka odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu higieny i monitorowaniu ewentualnych niepokojących objawów, ponieważ to ona spędza z nim najwięcej czasu.

Jak dbać o higienę, jeśli senior ma stomię?

Dbając o higienę seniora ze stomią, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Po pierwsze, skóra wokół stomii powinna być sucha, dlatego po każdej kąpieli konieczne jest dokładne osuszenie rany stomijnej oraz skóry na brzuchu. Warto jednak pamiętać, żeby wycierać seniora delikatnie, unikając zbyt silnego tarcia, które mogłoby podrażnić skórę. Znaczenie ma nawet dobór kosmetyków, bo te mocno tłuste np. z dodatkiem olejków mogą zmniejszać przyczepność i powodować nieszczelność. Opiekunki osób starszych z Bydgoszczy, wyjeżdżające po raz pierwszy na zlecenie, często mają obawy, jeśli chodzi o mycie seniora z wyłonioną stomią. Warto jednak pamiętać, że ani wanna, ani prysznic nie są zagrożeniem, ponieważ mydło nie dostaje się do wnętrza ciała. Jak zwykle, dobrym przyzwyczajeniem jest używanie rękawiczek podczas wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Istotna jest też obserwacja: jeśli zauważasz wysypkę, podrażnienie czy pęcherze, należy to zgłosić personelowi medycznemu.

Czy stomia ma wpływ na dietę seniora?

Stomia, czyli utworzone chirurgicznie połączenie światła przewodu pokarmowego ze skórą, może znacząco wpłynąć na dietę seniora. Istnieje wiele rodzajów stomii, takich jak kolostomia, ileostomia czy urostomia, a każda z nich wymaga odpowiedniej opieki żywieniowej. Można jednak znaleźć kilka zaleceń, które są dość uniwersalne.

Kluczowe jest spożywanie zróżnicowanych posiłków, które dostarczą wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Należy dbać o regularność posiłków, spożywając je w odstępach około 3-godzinnych, oraz unikać produktów, które mogą nasilać tworzenie się gazów, takich jak nasiona roślin strączkowych czy warzywa kapustne. W diecie seniora ze stomią warto wykorzystywać produkty, które korzystnie wpływają na konsystencję stolca i zapobiegają tworzeniu się gazów, np. fermentowane produkty mleczne. Zalecane jest również regularne spożywanie płynów, szczególnie w przypadku wystąpienia biegunek, aby zapewnić odpowiednią równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Najlepszym płynem jest oczywiście woda: na co dzień powinno się jej pić ok. 2 litry, w czasie biegunki: 2,5-3 litrów.
Zajmowanie się seniorem to wymagająca praca. Opieka nad osobami starszymi z Bydgoszczy czy Niemiec daje jednak wielką satysfakcję, a kontrakty dają możliwości atrakcyjnego, legalnego zarobku za granicą.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl