Firma Frigga Bydgoszcz

Jak dbać o osoby starsze podczas upału? Podpowiadamy!

Obecne coraz więcej pań wyjeżdża za granicę, zatrudniając się do opieki nad seniorem. To bardzo odpowiedzialne zajęcie, które może dostarczyć wiele satysfakcji, ale też sporo nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z nich może być przegrzanie organizmu podopiecznego. Jak dbać o osoby starsze w upalne dni? Podpowiadamy – sprawdź!

Spis treści

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla seniora

Latem pogoda bywa kapryśna. Raz upał, a kiedy indziej padają deszcze i słupek rtęci znacznie spada. W tym okresie seniorzy miewają różne apetyty, nastroje. Wielu z nich cierpi na schorzenia, które w gorące dni stają się dla nich bardziej dokuczliwe i często niebezpieczne. Dlatego jako opiekunka osoby starszej musisz zadbać o:

  • dopilnowanie systematycznego przyjmowania leków przez podopiecznego,
  • odpowiedni ubiór stosowny do temperatur panujących zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz,
  • pełnowartościowe menu – zbilansowane posiłki bogate w witaminy i mikroelementy,
  • właściwe nawodnienie organizmu,
  • zapewnienie spacerów o odpowiednich porach.

Kto jest najbardziej narażony na przegrzanie organizmu?

Wielu seniorom często dokucza nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. Niektórzy z nich mają nadwagę, kłopoty z układem krążenia, inni zaś cierpią na notoryczne bóle kręgosłupa czy kończyn.

Większość podopiecznych źle znosi upały, które mogą doprowadzić do przegrzania organizmu. To bardzo niebezpieczne, gdyż proces regulacji temperatury u osób starszych nie przebiega tak sprawnie, jak u młodszych. Dlatego jako opiekunka nie możesz doprowadzić do groźnych objawów, takich jak: wysypka, skurcze cieplne czy ogólne wyczerpanie. Jednak najniebezpieczniejszy jest udar cieplny, który może zagrażać życiu seniora, zwłaszcza jeśli cierpi on na nadciśnienie.

Odpowiednie nawodnienie i zbilansowana dieta to podstawa

Powinnaś wiedzieć, że praca opiekunki w Niemczech polega też na przygotowywaniu posiłków dla seniora, które powinny być lekkostrawne i bogate w:

  • tłuszcze pochodzące od ryb, chudego mięsa czy orzechów,
  • białko,
  • węglowodany zbożowe,
  • błonnik,
  • witaminy A, E, C i D, z grupy B i kwas foliowy.

Podczas upałów odczuwanie głodu u seniorów znacznie się zmniejsza. Zrezygnuj więc z przygotowywania smażonych potraw na rzecz grillowanych czy gotowanych na parze. Wprowadź do diety więcej sezonowych owoców i warzyw.

Jako opiekunka osoby starszej pamiętaj, że dzienna dawka płynów dla dorosłych to ok. 2 litry. Musisz zachęcać podopiecznego do częstego picia przynajmniej po kilka łyków wody niegazowanej, co godzinę. Doskonałe są również herbatki ziołowe. Gaszą pragnienie, działają pobudzająco – dodają energii. Jak najbardziej wskazane są wyciskane soki ze świeżych owoców. Nawadniają, są pożywne oraz orzeźwiające.

zadbaj o nawodnienie

Spacer? Unikaj godzin, w których temperatura jest najwyższa

Spacery z osobą starszą są jak najbardziej wskazane, ale tylko po godzinie siedemnastej. Temperatura na dworze jest wtedy znacznie niższa – słońce już tak mocno nie grzeje. Najlepiej nie wychodź z podopiecznym z domu przed tą godziną, bo możesz narazić go na przegrzanie. To z kolei grozi dużymi konsekwencjami np. udarem słonecznym.

Nawet w godzinach popołudniowych zaproponuj seniorowi przechadzki po parku w miejscach, gdzie jest dużo cienia. Przed wyjściem koniecznie nasmaruj jego twarz i odkryte części ciała kremem z filtrem. Zadbaj też o właściwy ubiór podopiecznego.

Dostosuj ubiór do warunków panujących na zewnątrz

Unikaj sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza, zaburzając naturalny mechanizm chłodzenia skóry. Powodują też zbytnią utratę wody z organizmu, którą trzeba na bieżąco uzupełniać. Przygotuj przewiewną odzież, najlepiej z naturalnych dzianin, a na nogi lekkie buty – z odkrytymi palcami i piętami. Zadbaj, aby Twój podopieczny przed wyjściem z domu nałożył na głowę kapelusz czy inne okrycie, aby chronić się przed udarem słonecznym.

Twoje wsparcie podczas upału

Wielu ludzi w gorący dzień, choć odczuwa dyskomfort, nie czuje głodni ani pragnienia. Dla osób starszych, których organizm łatwiej się przegrzewa, jest to niebezpieczne. Dlatego musisz bacznie obserwować podopiecznego. Dopilnuj, aby dużo pił, regularnie jadł i przyjmował leki. Oczywiście nic nie możesz robić na siłę. Tutaj najważniejsza jest empatia, cierpliwość i wzajemne zaufanie.

Jeśli masz te wszystkie cechy i chciałabyś wyjechać do Niemiec, bo interesuje Cię opieka nad seniorem, to sprawdź aktualne oferty pracy. Gwarantujemy legalne zatrudnienie, przejrzyste warunki umowy oraz angaż dla osób ze znajomością, a także bez znajomości języka niemieckiego.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl